Cameron Mason the winner of the category 2/3/4 AA Box Road Race in Aberdeenshire (Scotland) on Saturday, August 14
Result: AA Box Road Race
1 Cameron Mason TRINITY Road Racing 3rd
2 Alistair Merry Dundee Thistle RC 2nd
3 James Mccallum META Bike Division 3rd v
4 Alexander MacRae 2nd
5 Jamie Mackenzie META Bike Division 2nd
6 Calum Shackley dooleys cycles 3rd
7 Elijah Kwon The Cycling Academy 2nd J
8 Alexander MacLeod Deeside Thistle CC 3rd J
9 Lee Rosie University of Aberdeen 2nd
10 Conal Davidson Edinburgh RC 4th J
11 Gregor McArthur Vanelli-Project Go 2nd
12 Alastair McNicol dooleys cycles 2nd
13 Ray Wilson Ryans Bike Surgery-Thomson Homes 3rd v
14 Jed Scott Torvelo 2nd
15 Finn McHenry The Cycling Academy 3rd J
16 Daniel Long Elgin CC 4th v
17 Keir Gaffney Edinburgh RC 3rd J
18 Archie Ellen The Cycling Academy 3rd J
19 Ben Harrison Crimson Orientation Marketing RT 2nd v
20 Pete Matthews Clancy Briggs Cycling Academy 2nd
21 Thomas Gelati Kelpie Racing 2nd
22 Stuart Anderson Wick Wheelers Cycle Club 4th v
23 Brian Duncan Sparta Breda 3rd v
24 Marc Roberts Elgin CC 3rd
25 Mark Madigan Elgin CC 3rd
26 Angus Joshi Edinburgh RC 3rd
27 Alfie Atterton The Cycling Academy 3rd J
28 Chris Main Deeside Thistle CC 3rd
29 Corin Halliday Torvelo Racing 2nd
30 Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academy 3rd J
31 Gavin Dempster Torvelo Racing 2nd
32 Simon Arnot Torvelo Racing 3rd v
33 Martin Reynolds Kelpie Racing 3rd
34 Mark Walker Deeside Thistle CC 3rd v
35 Richard Harris 3rd v
36 Ryan Bunyan Torvelo Racing 3rd
37 Alistair Booth Team Andrew Allan Architecture 3rd
38 Harry Mustard Edinburgh RC 2nd
39 Robert Hamilton dooleys cycles 3rd
40 Nicholas Moir Elgin CC 3rd
41 Kevin Barclay dooleys cycles 2nd
42 Stuart Gordon Deeside Thistle CC 4th
43 Sean Delaney Velocita Coaching Race Team 2nd
44 Douglas Ferguson dooleys cycles 3rd
45 Calum Cormack Deeside Thistle CC 4th v
46 Steven Sharp Ecosse Northboats 4th v
1st Junior: Elijah Kwon
1st Vet: James Mccallum
1st 4th cat: Conal Davidson
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)