James Bishop and Emma Jeffers of the JRC-Shutt-Ridley Race Team winners at round 17 of the SACA Salt Ayre Tuesday Crits on August 17 at Lancaster
Result: SACA Salt Ayre Tuesday Crits 17
In the 30min + 5 laps 2/3/4 race, a break of 3 riders went early and held half a lap on the field. James Bishop of Windle Race Team took the win in a sprint between the break.
In the 45 min + 5 laps Women’s Only race, a number of attacks were made throughout, making for interesting racing, but it came down to a bunch sprint won by Emma Jeffers of JRC-Shutt-Ridley Race Team.
2/3/4
1 James Bishop Windle Race Team
2 John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club
3 Richard Bickley Giant-Kendal RT
4 Richie Allen Saint Piran Development
5 Andrew Huntington Lune Racing Cycling Club
6 William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club
7 Adam Crowther Kendal Cycle Club
8 Andrew Parker Lune Racing Cycling Club
9 Robert Bagot Warrington RC
10 Jonathan-James Foster-Smith
11 Richard Milligan University of Sheffield CC
12 Graham Hollinger Dumfries CC
13 Gavin Berry Royal Navy & Royal Marines CA
14 Edgars Sisejevs
15 Michael Bailey Clitheroe Clarion
16 Monica Greenwood Macclesfield Wheelers
17 Samuel Jackson Cybelecc
18 Jack Baxter Lune Racing Cycling Club
19 Tom Lees JRC-Shutt-Ridley Race Team
20 Ross Macmillan Dumfries CC
21 Richard Barker Lea Valley CC
22 Ryan Everett
23 Adam Mitchell
24 Shaun Pearson Hoppers Rollers
25 George Hodgkinson Chorley Cycling Club
26 Jake Makin Windle Race Team
27 Matthew Jones Crimson Orientation Marketing …
Women’s only
1 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team
2 Samantha Stuart Crimson Orientation Marketing …
3 Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club
4 Gemma Sargent Saint Piran WRT
5 Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team
6 Charlotte Gibson AWOL Worx Galliard
7 Flora Knight Loughborough Lightning – TRG
8 Francesca Morgans-Slader AWOL- O’Shea
9 Abigail Wade University of Leeds Cycling Cl…
10 Isla Rush AWOL Worx Galliard
11 Issy McKinnon Team 22
12 Gwyneth Parry SKODA DSI Cycling Academy
13 Hannah Shanley Cog Set Papyrus Racing Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)