Georgia Lancaster, Mark Cotton, Bart Kieres and Oliver Dawson winners at round 2 of the Lincolnshire Cyclo-cross Series at South Ormsby Hall, Lincolnshire promoted by Alford Wheelers
Result: Lincolnshire Cyclo-cross Series R2
WOMEN
1 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers Junior
2 Julia Molinario Lincoln Wheelers Vet 40-49
3 Rachel Gottlieb Scunthorpe Road Club Vet 50-59
4 Lisa Cuthbert Private Entry Vet 50-59
SENIORS
1 Mark Cotton Velo Club Lincoln Senior
2 Ben Lambert Velo One Cycling Team Senior
3 Richard Summerbell PainTrain_Lincoln Senior
4 Ben Vaughan VC Lincoln Senior
5 Henry Heyes Louth Cycle Centre Senior
6 Daniel Ingham VC Veldrijden Senior
7 Robert Mcalinden Spalding CC Senior
8 Tom Bos Brown Cow Buckaroos Senior
9 Mark Staples VC Veldrijden Senior
VETERANS
1 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Vet 40-49
2 Mark Preston Pain train Vet 40-49
3 Julian Lowes Alford wheels Vet 40-49
4 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC Vet 40-49
5 Martin Kennedy Ellmore factory rt Vet 40-49
6 David Allen Alford Wheelers Vet 40-49
7 Steve Wood Ellmore factory rt Vet 40-49
8 Kev Dawson RTD/JsCYCLESHACK RT Vet 50-59
9 Ben Swain Paintrain Lincoln Vet 40-49
10 George Hackney Paintrain Lincoln Vet 40-49
11 Brian Stanley Private Entry Vet 40-49
12 Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Vet 40-49
13 David Cocker RTD – Jâ??s Cycle Shack Vet 40-49
14 Stephen Walker 53eleven Vet 50-59
15 David Robinson VC Veldrijden Vet 60+
16 Kev Lincoln Velo Club Lincoln Vet 40-49
17 Alan Wheeler Boston Triathlon Club Vet 40-49
18 Alan Bailey Paintrain Lincoln Vet 40-49
19 Edward Loftus VC Veldrijden Vet 50-59
20 Ed Burkitt Lincoln Wheelers Vet 40-49
21 Richard Wendt PainTrain Vet 40-49
22 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59
23 Oliver Mccall Private Entry Vet 40-49
24 Paul Conneely VC Veldrijden Vet 50-59
25 Sheehan Quirke Lincsquad Vet 50-59
26 Pete Goy Louth cycle centre RT Vet 50-59
27 Jason Clark Velo Club Lincoln Vet 40-49
28 Gareth Evans Lincoln Wheelers CC Vet 40-49
29 Simon Abdy Barton Wheelers CC Vet 50-59
30 Clayton Maltby Pain train lincoln Vet 40-49
31 Lee Cuthbert Private Entry Vet 50-59
32 Philip Heyes Louth cycles Vet 60+
33 Andrew Mosley Lincoln Wheelers Vet 40-49
34 James Allis Brown Cow Buckaroos Vet 50-59
35 Jonathan Carter Louth Cycle Centre Vet 40-49
36 Nelson Hunter VC Veldrijden Vet 50-59
37 Graham Atkins Private Entry Vet 60+
38 Chris Ware Lincsquad Vet 50-59
39 Shane Norton Spalding Vet 50-59
40 Simon Croft Ellimore factory racing Vet 50-59
41 Peter Gossop Lincsquad Vet 50-59
42 James Bramma Spalding CC Vet 40-49
43 Graham Horspool Wisbech Wheelers Vet 40-49
44 Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers Vet 40-49
45 David Symonds Private Entry Vet 50-59
46 Gareth Richards Spalding CC Vet 50-59
47 Bob Hoskin Velo Club Lincoln Vet 50-59
48 Graham Wright VeloOne cycling team Vet 50-59
49 Simon Wright Spalding CC Vet 50-59
50 Tim Higgins scuthorpe road club Vet 50-59
51 Ian Thorpe Doncaster Wheelers Vet 50-59
52 Andy Bullimore Private Entry Vet 50-59
53 Neil Hall Team Hall Vet 50-59
54 Michael Ward Private Entry Vet 50-59
55 Alastair Grant Private Entry Vet 50-59
56 Alan Ellis Lincoln tri Vet 50-59
57 John Dowell Heanor Clarion Vet 60+
58 Terry Beisty Scunthorpe polytechnic Vet 60+
JUNIORS
1 Thomas Williams Lincoln Wheelers Junior
2 Gil Grayson Tuxford Clarion Junior
3 Connor Wilkinson Boston Wheelers Cycling Club Junior
YOUTH
1 Oliver Dawson RTD/JsCYCLESHACK.COM Youth U16 Male
2 Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Youth U14 Male
3 Max Burkitt Lincoln Wheelers Youth U16 Male
4 Charlie Thorpe Doncaster Wheelers Youth U16 Male
5 Oliver Thorpe Doncaster Wheelers Youth U14 Male
6 Ben Baker Lindsey Rd CC Youth U16 Male
7 Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Youth U14 Male
8 Lewis Smith Ashfield RC Youth U16 Male
9 William Horspool Boston Wheelers Youth U16 Male
10 James Bushell Sleaford Wheelers Youth U16 Male
11 Oliver Bailey Clancy Briggs Academy Youth U14 Male
12 Jael Maw Boston Wheelers Cc Youth U16 Female
13 Oliver Turnbull Boston Whls CC Youth U14 Male
14 Sam Baker Lincoln Wheelers Youth U14 Unknown
15 Arthur Morley Boston Wheelers Youth U14 Male
16 Isla Earth Youth U14
UNDER 12
1 Thomas Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
2 Toby Carpenter VC Lincoln Under 12
3 Charlie Trimble Velo Club Lincoln Under 12
4 Simon Morley Boston Wheelers Under 12
5 Harry Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12
6 Joshua Perrin Private Entry Under 12
7 Charlie Vickers Private Entry Under 12
8 Luke Perrin Private Entry Under 12
9 William Allis NE Lindsey Goride Under 12
10 Max Wheelwright Sleaford Wheelers Under 12
UNDER 9
1 Bradley Staples VC Veldrijden Under 9
2 Hector Short Boston Wheelers Under 9
3 Alfie Bartle N/A Under 9
4 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 9
5 Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Under 9
6 Thea Staples Under 9
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands