Florence Lissaman and Matthew Ellis two of the winners at round 1 of the Lincolnshire Cyclo-Cross League (Sleaford Wheelers) on Sept 18
CX Result: Lincolnshire Cyclo-Cross R1
WOMEN
1 Florence Lissaman Newark castle Junior Female
2 Shona Mosley JRC Shutt Ridley Senior Female
3 Joanne Howes Sleaford Wheelers CC Veteran Female
4 Amy Kolbert Witham Wheelers Junior Female
5 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers CC Junior Female
6 Julie Clark Witham Wheelers Veteran Female
7 Pam Challen Vc veldrijden Veteran Female
SENIOR
1 Matthew Ellis SRCT MUC-OFF Senior Male
2 Alistair Slater Clancy Briggs Cycling Academy Senior Male
3 Jake Jackson Rose Race Team Senior Male
4 Graham Briggs Clancy Briggs Cycling Academy Senior Male
5 George Thompson Rose Race Team Senior Male
6 Samuel Howes Sleaford Wheelers Senior Male
7 Alfie Speck Ellmore factory racing Senior Male
8 Mark Cotton Velo Club Lincoln Senior Male
9 Alex Galpin Bourne Wheelers Cycling Club Senior Male
10 Rich Summerbell Royal Air Force CA Senior Male
11 Dan Galpin Bourne Wheelers Cycling Club Senior Male
12 Ben Lambert Private entry Senior Male
13 Jack Wilson Louth cycle centre RT Senior Male
14 Dominic Righini-Brand Sleaford Wheelers Senior Male
15 Tom Hartwell TS Racing Senior Male
16 Sam Grant Private entry Senior Male
17 Tom Bos Brown cow Buckaroos Senior Male
18 Gareth Turner VCEquipe-Flixoralhygiene-propulse Senior Male
19 Jamie Poulton Private entry Senior Male
20 Henry Thompson Sleaford Wheelers CC Senior Male
21 Robert Jennings Hull Thursday Senior Male
22 Craig Dowse Boston wheelers cycling club Senior Male
23 Liam Henry Hallam N/a Senior Male
24 Andrew Barrett Velo Club Lincoln Senior Male
25 Joe Matthews Peterborough CC Senior Male
26 Jack Eastman-Nye Peterborough Cycling Club Senior Male
27 Sam Laird Sleaford Wheelers Senior Male
28 Thomas Webster Private entry Senior Male
…. continued after the advert.
VETERANS
1 David Earth Rose Race Team Vet 40-49 Male
2 Gareth Whittall Private entry Vet 40-49 Male
3 Jonathan Gregory Private entry Vet 40-49 Male
4 Martin Kennedy Ellmore factory rt Vet 40-49 Male
5 David Allen Alford wheelers Vet 40-49 Male
6 Leon Goodwin Louth cycle centre RT Vet 40-49 Male
7 Carl Jackson Ellmore factory racing Vet 50-59 Male
8 Ian Russell Moda RT Vet 50-59 Male
9 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Vet 40-49 Male
10 Adam Ellis Spalding CC Vet 50-59 Male
11 Brian Stanley Private entry Vet 50-59 Male
12 Ben Vaughan Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
13 Robert Smith Vc veldrijden Vet 40-49 Male
14 Oliver Mccall Private entry Vet 40-49 Male
15 Ed Burkitt lincoln wheelers Vet 40-49 Male
16 David Robinson Vc veldrijden Vet 60+ Male
17 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC Vet 40-49 Male
18 Richard Wendt PainTrain Vet 40-49 Male
19 Heath Speck No club Vet 50-59 Male
20 Kev Lincoln Velo Club Lincoln Vet 50-59 Male
21 Alan Bailey Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
22 Alan Wheeler Boston Triathlon Club Vet 40-49 Male
23 David Handley Pain Train Vet 50-59 Male
24 Jason Clark Vc Lincoln Vet 40-49 Male
25 Andy Stewart Private entry Vet 40-49 Male
26 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59 Male
27 Chris Oak Sherwood Pines Vet 40-49 Male
28 Eddie Kelsall Hull Thursday Road Club Vet 50-59 Male
29 Pete Goy Louth cycle centre RT Vet 50-59 Male
30 Clayton Maltby Pain train lincoln Vet 40-49 Male
31 Stuart Hardy Ellmore factory racing Vet 40-49 Male
32 Gareth Richards Spalding CC Vet 50-59 Male
33 Paul Conneely Vc veldrijden Vet 50-59 Male
34 James Bramma Spalding CC Vet 40-49 Male
35 Shane Norton Spalding Vet 50-59 Male
36 Michael Mcdermott Mcdermott longeaton velo Vet 60+ Male
37 Ian Evans Sleaford Wheelers Vet 40-49 Male
38 Denis Smith Welland Valley CC Vet 60+ Male
39 Rob Gilfoyle Lincoln tri Vet 50-59 Male
40 Jonathan Carter Louth Cycle Centre Vet 40-49 Male
41 Ed Smith Private entry Vet 50-59 Male
42 Mark York None Vet 50-59 Male
43 Jonathan Backhouse lincoln wheelers Vet 50-59 Male
44 Philip Heyes Louth cycles RT Vet 60+ Male
45 Simon Cocker Witham Whs Vet 60+ Male
46 Tim Higgins scuthorpe road club Vet 60+ Male
47 Alastair Grant Private entry Vet 50-59 Male
48 Neil Hall Phoenix cc Vet 50-59 Male
49 Henry Heyes Louth Cycle Centre Vet 40-49 Male
50 Jon Challen v c veldrijden Vet 40-49 Male
51 Graham Horspool Wisbech Wheelers Vet 40-49 Male
52 Simon Bower Private entry Vet 50-59 Male
53 Wayne Wells Private entry Vet 50-59 Male
54 Robin Frisby Sleaford Wheelers CC Vet 50-59 Male
55 Simon Wright Spalding CC Vet 50-59 Male
56 Andy Lakeland Off That Couch Fitness Vet 50-59 Male
57 Nicholas Mowbray Vc veldrijden Vet 40-49 Male
58 David Symonds Private entry Vet 50-59 Male
59 Dennis Owen Sleaford Wheelers CC Vet 60+ Male
60 Alan Ellis Lincoln tri Vet 50-59 Male
61 James Cragg Sleaford Wheelers Vet 40-49 Male
JUNIOR MEN
1 Callum Evans Sleaford Wheelers CC Junior Male
2 Kai Buckley Beeston Race team Junior Male
3 Felix Earth Sleaford Wheelers Junior Male
4 Joshua Hemmings Veralum Reallymoving.com Junior Male
5 Connor Wilkinson Boston wheelers cycling club Junior Male
YOUTH/NOVICE
1 Harrison Evans Sleaford Wheelers CC Youth U16 Male
2 Max Burkitt lincoln wheelers Youth U16 Male
3 William Horspool Wisbech Wheelers Youth U16 Male
4 Charlotte Lissaman Newark castle Youth U14 Female
5 Benjamin Freeman Leicester Forest Rockets Youth U16 Unknown
6 Samuel Freeman Leicester Forest Rockets Youth U14 Male
7 Oliver Turnbull Velo Club Lincoln Youth U14 Male
8 James Bushell Sleaford Wheelers Youth U16 Male
9 Richard Betts-Masters Fenland Clarion Novice Male
10 Sam Baker lincoln wheelers Youth U16 Male
11 Arthur Morley Vole Club Lincoln Youth U16 Male
12 Charlie Priest Clancy Briggs Youth U14 Male
13 Thomas Cragg Sleaford Wheelers Youth U14 Male
14 Isla Kolbert Witham Wheelers Youth U14 Female
15 Oscar Farrow Sleaford Wheelers Youth U16 Male
16 Jacob Booth Spalding CC Novice Male
17 Stanley Russell Newark castle Youth U14 Male
18 Oliver Birkinshaw Private entry Novice Male
UNDER 12
1 Toby Carpenter Vc Lincoln Under 12 Male
2 Tillie Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Under 12 Female
3 Charlie Trimble Velo Club Lincoln Under 12 Male
4 William Jennings Clancy Briggs Cycling Academy Under 12 Male
5 Hector Short Boston wheelers Under 12 Male
6 Elysian Rose Velo Club Lincoln Under 12 Female
7 Maximilian Kolbert Witham Wheelers Under 12 Male
8 Harry Cragg Sleaford Wheelers Under 12 Male
9 Jacob Whittall Private entry Under 12 Male
10 Bradley Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 12 Male
11 Ben Hardy Ellmore factory racing Under 12 Male
12 Theo Lighten Clancy Briggs Under 12 Male
13 Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12 Male
14 Callum Horspool Bostone Wheelers Under 12 Male
15 Alexandra Wells Private entry Under 12 Female
UNDER 9
1 Toby Whittall Private entry Under 9 Male
2 Rupert Brooke Leicester Forest Rockets Under 9 Male
3 Alfie Bartle Private entry Under 9 Male
4 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 9 Unknown
5 Daniel Goddard Private entry Under 9 Male
6 Louis Thompson Sleaford Wheelers Under 9 Male
7 Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 9 Male
8 Thea Staples Clancy Briggs Cycling Academy Under 9 Female
9 Tabitha Goddard Private entry Under 9 Female
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)