Results from the Brooks Cycles Track League on May 4 at the Newcastle track in Staffordshire
Track Result: Brooks Cycles Track League
RESULT
Sprinters 500m Handicap Heat 1
1st Hannah Davis Black Line
2nd John Hughes Black Line
3rd Thomas Alcock BCC Race Team
4th Bram Ottewell BCC Race Team
5th Thomas Wheaver BCC Race Team
6th Glenn Manifold
Sprinters 500m Handicap Heat 2
1st Philip Lomas ESV Manchester
2nd Christopher Pyatt Brooks Cycles – cronshaw coaching
3rd Tony Brooks Brooks Cycles – cronshaw coaching
4th Paul Sydenham Brooks Cycles – cronshaw coaching
5th Scott Slorach Black Line
6th
Youth 200m TT
1st Charlie Croft ESV Manchester
2nd Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC
3rd James Trippier Newport Shropshire CC
Endurance C Scratch
1st Andrew O’Rourke Lyme RC
2nd Tom Baskerville ESV Manchester
3rd Thomas Hassell ESV Manchester
Endurance B Scratch
1st Daniel Gooding Cheshire Maverick CC
2nd Niamh Campbell Williams JRC-INTERFLON Race Team
3rd Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC
Endurance A Scratch
1st Albie Jones North Cheshire Clarion
2nd Iain Davidson
3rd Harry Cheung Velo6 Racing
Sprinters League Team Sprint
1st Hannah Davis Black Line
Bram Ottewell BCC Race Team
Thomas Wheaver BCC Race Team
2nd Tony Brooks Brooks Cycles – cronshaw coaching
Christopher Pyatt Brooks Cycles – cronshaw coaching
Joshua Spendelow Brooks Cycles – cronshaw coaching
3rd Scott Slorach Black Line
Philip Lomas ESV Manchester
Glenn Manifold
4th Paul Sydenham Brooks Cycles – cronshaw coaching
John Hughes Black Line
Thomas Alcock BCC Race Team
Youth sprint
1st Charlie Croft ESV Manchester
2nd Ben Bramford-Hale Newport Shropshire CC
3rd James Trippier Newport Shropshire CC
Endurance C Elimination
1st Tom Baskerville ESV Manchester
2nd Thomas Hassell ESV Manchester
3rd Darren Hughes Lyme RC
Endurance B Elimination
1st Niamh Campbell Williams JRC-INTERFLON Race Team
2nd Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC
3rd Cerys Greaves Lichfield City CC
Endurance A Elimination
1st Albie Jones North Cheshire Clarion
2nd Iain Davidson
3rd Harry Cheung Velo6 Racing
Sprinters Sprint
1st Thomas Alcock BCC Race Team
2nd Thomas Wheaver BCC Race Team
3rd Paul Sydenham Brooks Cycles – cronshaw coaching
Sprinters Sprint
1st Joshua Spendelow Brooks Cycles – cronshaw coaching
2nd Philip Lomas ESV Manchester
3rd Scott Slorach Black Line
Sprinters Sprint
1st Bram Ottewell BCC Race Team
2nd Christopher Pyatt Brooks Cycles – cronshaw coaching
3rd Tony Brooks Brooks Cycles – cronshaw coaching
Sprinters Sprint
1st Glenn Manifold
2nd John Hughes Black Line
3rd Hannah Davis Black Line
Youth Courses Des Primes
1st Charlie Croft ESV Manchester
Endurance C Courses Des Primes
Lap
1 Gareth Croft Cheshire Maverick CC
2 Gareth Croft Cheshire Maverick CC
3 Thomas Hassell ESV Manchester
4 Thomas Hassell ESV Manchester
5 Thomas Hassell ESV Manchester
1st Thomas Hassell ESV Manchester
Endurance B Courses Des Primes
Lap
1 Tom Jackson Newport Shropshire CC
2 Daniel Gooding Cheshire Maverick CC
3 Alexander Bayliss Lyme RC
4 Alexander Bayliss Lyme RC
5 Daniel Gooding Cheshire Maverick CC
6 Daniel Gooding Cheshire Maverick CC
Endurance A Courses Des Primes
Lap
1 Harry Cheung Velo6 Racing
2 Albie Jones North Cheshire Clarion
3 Albie Jones North Cheshire Clarion
4 Albie Jones North Cheshire Clarion
5 Albie Jones North Cheshire Clarion
6 Albie Jones North Cheshire Clarion
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique