TT Result: East Anglian VTTA 10m TT


Will Lowden (18.09, 33.058 Mph) fastest in the East Anglian VTTA 10 mile time trial on June 5 nr Cambridge; Anastasia Bowler fastest woman

TT Result: East Anglian VTTA 10m TT

1. Will Lowden Cambridge University CC 00:18:09
2. Piotr Zulawski Cambridge CC 00:18:33
3. Matthew Smith Drag2Zero 00:19:09
4. Matt O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 00:19:21
5. James Richards WardPerformanceUK 00:19:33
6. Sam Mcdonald St Neots CC 00:19:42
6. Sam Brown 6AM Cycling 00:19:42
8. Max Belcher Elysium Kalas Race Team 00:19:47
9. Mark Jones Drag2Zero 00:20:18
10. Peter Drabble V C Meudon 00:20:25
11. David Glossy Elysium Kalas Race Team 00:20:27
12. Tom Wade Cambridge University CC 00:20:28
13. Kevin Tye VeloRefined Rule 5 00:20:43
14. Nic Pillinger St Neots CC 00:20:49
15. Matthew Reader Verulam CC 00:21:08
16. Daryl Maffey CC London 00:21:16
17. Ashley Steventon Royal Air Force Cycling Association 00:21:22
18. Terry Garlinge Easterley Road Club 00:21:30
18. Murat Ozdenya Team Vision Racing – Silverhook 00:21:30
18. Mark Ellis Mercedes AMG Petronas CC 00:21:30
21. Danny Metherell VĂ©loElite RC 00:21:37
21. David Mason Lincoln Wheelers CC 00:21:37
23. Neil White Ambion Racing Team 00:21:38
24. Kevin Wood Sherwood CC 00:21:39
25. Michael Martin CC Ashwell 00:21:47
26. Anastasia Bowler Female Saint Piran 00:21:53
27. Michael Weaver Rockingham Forest Wheelers 00:22:06
27. Robert Watson Cambridge CC 00:22:06
29. Richard O’Rourke Team Vision Racing – Silverhook 00:22:07
30. Stu Wright API/Anglia Sport 00:22:13
31. Simon Hunt VĂ©loElite RC 00:22:24
32. Linda Dewhurst Female RIDE REVOLUTION COACHING 00:22:29
33. Jez Willows Sherwood CC 00:22:30
34. William Webb CC Ashwell 00:22:31
35. Paul Williamson St Neots CC 00:22:33
36. Chris Shaw Fenland Clarion CC 00:22:39
37. John Watson Hitchin Nomads CC 00:23:05
38. David Prom Abellio – SFA Racing Team 00:23:06
39. Hans Nilsson London Phoenix CC 00:23:08
40. Rob Vessey …a3crg 00:23:09
41. John Tracey Ambion Racing Team 00:23:10
42. Matthew Cook Bedfordshire Road RT 00:23:15
43. Chris Parson St Neots CC 00:23:19
44. Claire Hall Female Parenesis-TougHuman Cycling 00:23:27
45. Philip Jones Peterborough CC 00:23:42
46. Chris Dyason Cambridge CC 00:23:47
47. Iain Tebbutt Coalville Whs 00:23:51
48. Nick Hickman Bedfordshire Road CC 00:23:57
49. Michael Allen Team Enable – M.I. Racing 00:24:00
50. Patrick Claridge Chelmer CC 00:24:10
51. Mark Welch Oxted Cycle Club 00:24:15
52. John Golder Chelmer CC 00:24:23
53. Susan Triplow Female CC Sudbury 00:24:36
54. Andrew Vaughan City RC (Hull) 00:24:52
54. Sarah Kelman Female St Ives CC 00:24:52
56. Deborah Sheridan Female …a3crg 00:25:32
56. Dominic Whitehead Cambridge CC 00:25:32
58. Martin Simmons CC Breckland 00:25:34
59. Kate Churchill Female VC Baracchi 00:26:15
60. John Swanbury VC Baracchi 00:26:46
61. Andrew Porter Welwyn Whs 00:27:26
62. Anthony Whale Blue Light Cycling Club 00:27:46
63. Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 00:28:02

 



Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK