Win for Stephen Smith in the senior event at week 19 of the Litherland Circuit League on August 8 (Merseyside)
RESULTS
2/3/4
1 Stephen Smith Kuota – Spinergy – GSG 52m. 46s.
2 Ryan Pike High on Bikes @ 3 Secs.
3 Roy Sumner Port Sunlight Wheelers C.C. st.
4 Jeff Vernon Birkenhead North End C.C. st.
5 Chris Southworth Leigh Premier R.C. @ 5 Secs.
6 Mike Salkeld Crosstrax @ 48 Secs.
7 Keith Jones Birkenhead North End C.C. @ 50 Secs.
8 Matthew Smithson Chevin Cycles st.
9 John Barraclough High on Bikes @ 3 Laps
10 David Bolland Liverpool Mercury (Dolan) C.C. Same
11 Keith Chamberlain BC Private Member Same
12 James McChee Slipstream Race Team Same
13 Adrian Pollock BC Private Member Same
14 Tom Green Ludlow C.C. @ 4 Laps
YOUTH
2012 Bert Owens 500m Handicap Competition
1 Daniel McKenzie Liverpool Century R.C. B
2 George Elliott Liverpool Century R.C. C
3 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C. A
4 Ben Wells Liverpool Century R.C. D
5 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) C.C. D
6 James Higham H. Middleton C.C. E
Category A – Boys 10 Laps
1 David Bolland Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 15m. 16s.
2 Robert Rogers Birkenhead North End C.C. @ 16 Secs.
3 David Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 19 Secs.
4 Jack Hulme Birkenhead North End C.C. @ 27 Secs.
5 James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 30 Secs.
6 Jack Caddick Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 1 Lap
Category B – Boys 10 Laps
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 16m. 26s.
2 Patrick Fairhurst Wigan Wheelers C.C. @ 58 Secs.
3 Jack Lane Wigan Wheelers C.C. @ 1m. 05 secs.
4 Jamie Polhill Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
5 Daniel McKenzie Liverpool Century R.C. @ 2 Laps
Category B – Girls 9 Laps
1 Savannah Morgan Ashurst B.C. 17m. 07s.
Category C – Boys 10 Laps
1 Craig Rogers Birkenhead North End C.C. 17m. 42s.
2 George Elliott Liverpool Century R.C. @ 6 Secs.
3 Andy Fallon Liverpool Mercury (Dolan) C.C. st
4 Benjamin Fisher Ashurst B.C. @ 1 Lap
Category C – Girls 8 Laps
1 Megan Barnsley Ashurst Bike Club 17m. 04s.
2 Alexandra Barnsley Ashurst Bike Club @ 21 Secs
Category D – Boys 10 Laps of the small circuit
1 Tyler Koch Bolton Hot Wheels C.C. 9m. 16s.
2 Ben Wells Liverpool Century R.C. @ 33 Secs.
3 Adam Lyons Liverpool Mercury (Dolan) C.C. @ 35 Secs.
Category D – Girls 8 Laps of the small circuit
1 Sarah Murphy Liverpool Mercury (Dolan) C.C. 10m. 08s.
Category E – Boys 10 Laps of the small circuit
1 James Higham H. Middleton C.C. 10m. 02s.
2 Sam Kendall Liverpool Century R.C. ‘@ 22 Secs.
3 Tom Elliott Liverpool Century R.C. @ 1 Lap
Category E – Girls 8 Laps of the small circuit
1 Isabel Koch Bolton Hot Wheels C.C. 10m. 15s.
2 Charlotte Kendall Liverpool Century R.C. @ 49 Secs.
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique