High Wycombe’s Jonathan Shubert wins the Maidenhead & District CC 29 mile time trial on Sunday
RESULT
1. Jonathan Shubert High Wycombe CC 01:09:33
2. Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team 01:10:49
3. Geoff Powell High Wycombe CC 01:13:46
4. Douglas Bruce Oxford University CC 01:16:25
5. Alex Bostrom Oxford University CC 01:16:53
6. James Feltiplace Maidenhead & District CC 01:17:07
7. Greg Lewis VC 10 01:18:07
8. Robert Gray Royal Air Force 01:19:11
9. Paul Williams West Drayton MBC 01:19:13
10. Shane Townsend Westerley Cycling Club 01:19:16
11. Andrew Payne Maidenhead & District CC 01:19:19
12. Colin Grant-Riach Maidenhead & District CC 01:20:45
13. Tim Seddon Maidenhead & District CC 01:21:25
14. Robert Attreed Eton Triathlon Club 01:22:53
15. Will Houghton (Jn) Hillingdon CC 01:23:21
16. John Owen London Dynamo 01:23:36
17. John Francis High Wycombe CC 01:24:18
18. Ralph Dadswell Antelope Racing Team 01:24:40
19. Jamil Gaida (Jn) Rapha Condor Cycling Club 01:25:43
20. Gary Martin Westerley Cycling Club 01:25:57
21. Neil Morris Didcot Phoenix CC 01:26:18
22. Mark Harris Team Trisports 01:27:06
23. Brett Ansley Maidenhead & District CC 01:27:26
24. Tim Burrows North Hampshire RC 01:27:59
25. Peter Perrin Bournemouth Arrow CC 01:30:10
26. Malcolm Woolsey Westerley Cycling Club 01:30:11
27. Stuart Auckland Maidenhead & District CC 01:33:19
28. Richard King VC 10 01:34:44
29. Geoff Booker Oxonian CC 01:38:41
30. Ed James Maidenhead & District CC 01:39:33
31. Terry Hammond VC 10 01:40:21
32. Hayley Gamble (W) Eton Triathlon Club 01:45:25
33. David Blundell Maidenhead & District CC 01:46:34
34. Lucy Francis (W) London Dynamo 01:48:01
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)