Tony Gibbs & Phil Pearson winners on Tuesday night at the Hillingdon Circuit Race league
RESULTS (thanks Stuart)
E/1/2/3:
1. Tony Gibbs, Pedaling Gear
2. Simon Lewis, Nuun YB London
3. Jerzy Kuminski, High Wycombe CC
4. Tony Lock, Nuun YB London
5. Philip Glowinski, VC Londres
6. George Gori, Nuun YB London
7. Rory Townsend, Pedal Heaven RT
8. Matt Bone, I-Tean CC
9. Adam Capes, London Dynamo
10. Rudie Marais, La Fuga
11. Louis Magnani, Prestige VC
12. Michael Mottram, AW Cycles
13. James Freeman, Dulwich Paragon
14. Rolandas Razguaskis, La Fuga
15. Chris Denman, West Drayton MBC
16. Philip Dempsey. Aprire Bicycles
17. Sam Grant, West Drayton MBC
18. Grant Dyers, Pedaling Gear
19. Tony Vickers, Pearson CC
20. Eric Young, PM
21. David Gayler, Kenton RC
22. Dominic Gabellini, Rapha Condor
23. Paul Bennett, West Drayton MBC
24. Clive Evans, West Drayton MBC
25. Matt Barker, Team Quest
26. Declan Higgins, VC St Raphael
27. Riyadh Khamis, Personal Bike Fit
28. Jason Humphries, Norwood Paragon
29. Andy Berridge, Pearson CC
30. Ben ??, London Phoenix
31. Henry Dawson, Prestige VC
32. Cameron Fraser, Nuun YB London
33. James Wilson, Nuun YB London
3rd/4th cat race:
1. Phil Pearson, VC Revolution
2. Tom Sefton, Palmer Park Velo
3. Alvaro Cuuha, PM
4. James Vanieris, Southdown Velo
5. Graeme Murray, PM
6. Brian Glynn, Bath University CC
7. Dave Mitchell, Annan 2010
8. Unreadable
9. Andy Wright, High Wycombe CC
10. Anthony Jarrett, Finsbury Park CC
11. Alex Jolinon, Team Quest
12. Unreadable
13. Rich Jones, VC 10
14. Dylan Campbell, London Dynamo
15. Alex Hill, PM
16. Darren Lewis, PM
17. Simon Hare, Rapha Condor
18. Ian Williams, PM
19. Unreadable
20. Pat Wright, Kingston Wh
21. Phil Coleman, PM
22. Shawn Higgins, West Drayton MBC
23. Jon Shillingford, PM
24. James Rapinac, London Dynamo
25. Ian Cooper, Hillingdon Cc
26. Christian Olley, PM
27. Glen Thompson, Baroudeurs
28. Scott Shepherd, London Dynamo
29. Nick Symes, PM
30. Fred Halle, Reading CC
31. Nick Glazier, London Dynamo, all st
32. Phillip Jackson, Bath Road Club at 1 Lap
32. Yitzchak Wilson, Kenton RC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique