Good nights racing at the Brooks Cycles Track League last Thursday (1st August) at the Lyme Valley Velodrome, Newcastle Under Lyme, Staffs.
The program opened with 12 events of the Freewheelers League with a good turnout of 25 riders taking part. After some very close racing with plenty of effort going in from the youngest members of the league the top point’s scorers in each group were as follows
Group 1 Alastair Kennington Lyme RC 10 points
Group 2 Lucy Scott Lyme RC 10 points
Group 3 Edward Mulroy Congleton CC 10 points
Joshua Jackson 10 points
The main league the sprint events saw National Masters Champion Phil Houlton ( Brooks Cycles) win the latest round of the 500m handicap league then win the final event the 600m sprint. He was also a member of the winning team sprint team along with Max Gethin ( Lyme RC) and Joel Partington ( Sportcity Velo).
In the A Class endurance races James Shaw ( Forme Cycles UK) won the opening 10 lap scratch and the devil. Matthew Walls ( Velocity WD40) won the points race and Joe Evans ( Hargroves Cycles) took the final 10 mile scratch.
The B class races saw a good turnout with Steve Hall ( Lyme RC) impressively winning the 10 lap scratch and the points race. Sallie Birchall( Lyme RC) did a great ride to win the devil and the final 10 mile was won by Sidney Wilson( Derby Mercury).
The youth races saw a good even spread of wins and the points as league leader james Brayford moved up to the B Class races. Megan Williams ( Newcastle RC 2001) won the opening 200m TT and the final 6 lap scratch. Nine Years old Sam Hall ( Lyme RC) won the devil in fine style and Bradley Hill won the course de primes.
Freewheelers League
Group 1
Race 1
1st Alastair Kennington Lyme RC
2nd Reuben Blakman Derby Mercury
3rd Aaron Mansell Lyme RC
Race 2
1st Ambrose Morris Lyme RC
2nd Brandon McMillan Lyme RC
3rd Andrew Williams Lyme RC
Race 3
1st Alastair Kennington
2nd Aaron Mansell
3rd Brandon McMillan
Race 4
1st Alastair Kennington
2nd Aaron Mansell
3rd Ambrose Morris
Group 2
Race 1
1st Harry Brayford Lyme RC
2nd Natasha Sandbach Lyme RC
3rd Lucy Scott Lyme RC
Race 2
1st Chloe Shepherd Lyme RC
2nd Lucy Scott
3rd Amy Graham
Race 3
1st Lucy Scott
2nd Chloe Shepherd
3rd Jack Scott
Race 4
1st Lucy Scott
2nd Chloe Shepherd
3rd Natasha Shepherd
Group 3
Race 1
1st Izaak Curtis Lyme RC
2nd Edward Mulroy Congleton CC
3rd Joshua Jackson
Race 2
1st Joshua Jackson
2nd Edward Mulroy
3rd Owen Shepherd Lyme RC
Race 3
1st Edward Mulroy
2nd Joshua Jackson
3rd Owen Shepherd
Race 4
1st Joshua Jackson
2nd Edward Mulroy
3rd Owen Shepherd
Main League
Youth 200m TT
1st Megan Williams Newcastle RC 2001
2nd Aleshia Mellor Newcastle RC 2001
3rd Reuden Blakman Derby Mercury
Neil Potter 500m Handicap League
1st Phil Houlton Brooks Cycles
2nd Joel Partington Sportcity Velo
3rd Sallie Birchall Lyme RC
A Class Endurance 10 lap Scratch
1st James Shaw Forme Bikes UK
2nd Matthew Walls Velocity WD40
3rd Joe Evans Hargroves Cycles
B Class 10 lap Scratch
1st Steve Hall Lyme RC
2nd Robert Strandring V Sprint Racing
3rd Liam Zwetschnikow Lyme RC
Youth Devil
1st Sam Hall Lyme RC
2nd Megan Williams
3rd Joel Ackers Eastlands Velo
A Class Team Sprint
1st Max Gethin Lyme RC
Phil Houlton
Joel Partington
A Class Endurance Points
1st Matthew Walls
2nd Joe Evans
3rd James Shaw
B Class Devil
1st Sallie Birchall
2nd Steve Hall
3rd Liam Zwetschnikow
Youth Course De Primes
1st Bradley Hill Lyme RC
2nd Brandon Fraser-Thomson Eastlands Velo
3rd Joel Ackers
A Class devil
1st James Shaw
2nd Matthew Walls
3rd Adrian Adgar Moda RT
B Class Points
1st Steve Hall
2nd Liam Zwetschnikow
3rd Sallie Birchall
A Class Sprint Final
1st Phil Houlton
2nd Sean Mayer Swinnerton Cycles
3rd Barney Swinnerton Swinnerton Cycles
Youth 6 Lap Scratch
1st Megan Williams
2nd Bradley Hill
3rd Sam Hall
A Class 10 Mile Scratch
1st Joe Evans
2nd James Shaw
3rd Matthew Walls
B Class 10 Mile
1st Sidney Wilson
2nd Rob Strandring
3rd Liam Zwetschnikow
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique