Latest results from the First Division Manchester Regional Track League on Friday (January 17)
RESULTS
Event 1 – 16 Lap Points Race (Group 1) 06:00.000
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Jessica Watts Marton Race Team
3 Andrew Jones Moss Bikes
4 Paul Bouchier BC PM
Event 2 – Unknown Distance Race (Group 2) 01:22.000
1 Kevin Cornwell BC PM 5
2 Sidney Wilson Derby Mercury RC 3
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC 2
4 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy 1
Event 3 – 20 Lap Scratch Race (Group 3) 06:29.000
1 Matthew Cosgrove Sportcity Velo
2 Jacob Booth Sportcity Velo
3 Max Spedding PH-MAS Cycling
4 Grace Garner RST Racing Team
Event 4 – Elimination Race (Group 4) 06:54.000
1 Phil West VC St Raphael
2 Matt Winston VC St Raphael
3 Richard Hughes Rhyl Cycling Club
4 Steven Freear Manchester Wheelers
Event 5 – 12 Lap Course Des Primes (Group 1) 04:07.000
1 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
2 Tom Korobejko BC PM
3 Jacob Feetham Wakefield Junior Tri Club
Event 6 – 25 Lap Points Race (Group 2) 08:42.000
1 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy
2 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
3 Chris Heaton Sportcity Velo
4 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
Event 7 – Elimination Race (Group 3) 07:55.000
1 Jacob Booth Sportcity Velo
2 Grace Garner RST Racing Team
3 Dan O’Halloran Eastlands Velo
4 James Farrington Eastlands Velo
Event 8 – 30 Lap Points Race (Group 4) 09:10.000
1 Struan McInnes RST Racing Team
2 Phil West VC St Raphael
3 Max Williamson Lincsquad CC
4 Michael Westwell Mapperley CC
Event 9 – 16 Lap Scratch Race (Group 1) 05:54.000
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Andrew Jones Moss Bikes
3 Tom Korobejko BC PM
4 Paul Cutler 3RT Racing Team
Event 10 – 20 Lap Scratch Race (Group 2) 06:57.000
1 Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team
2 Kevin Cornwell BC PM
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
4 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
Event 11 – Unknown Distance Race (Group 3) 04:08.000
1 Jacob Booth Sportcity Velo
2 Matthew Cosgrove Sportcity Velo
3 Max Spedding PH-MAS Cycling
4 Steven Allcock Team V-Sprint Racing
Event 12 – Unknown Distance Race (Group 4) 03:12.000
1 362 Michael Westwell Mapperley CC
2 54 Struan McInnes RST Racing Team
3 381 Max Williamson Lincsquad CC
4 370 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC
Event 13a – 1km Scratch Race (Group 1) 01:22.000
1 Alexander Reed Salt Ayre Cog Set
2 Jessica Watts Marton Race Team
3 Matilda Gurney Spalding CC
4 Paul Bouchier BC PM
Event 13b – 1km Scratch Race (Group 2) 01:14.000
1 Chris Heaton Sportcity Velo
2 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
3 Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy
4 Monica Dew Sportcity Velo
Event 13c – 1km Scratch Race (Group 3) 01:21.000
1 Jacob Booth Sportcity Velo
2 Matthew Cosgrove Sportcity Velo
3 Daniel Wood Team Wheelguru
4 Adam Hartley Velocity WD-40
Event 13d – 1km Scratch Race (Group 4) 01:12.000
1 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club
2 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC
4 Phil West VC St Raphael
Event 14 – Elimination Race (Group 1) 07:09.207
1 Morgan Hughes Marsh Tracks RT
2 Jessica Watts Marton Race Team
3 Jordan Reed Wakefield Junior Tri Club
4 Paul Cutler 3RT Racing Team
Event 15 – Elimination Race (Group 2) 06:07.580
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
3 Chris Heaton Sportcity Velo
4 Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team
Event 16 – 30 Lap Points Race (Group 3) 10:05.000
1 Jacob Booth Sportcity Velo
2 Matthew Cosgrove Sportcity Velo
3 Adam Hartley Velocity WD-40
4 Simon Donoghue Team V-Sprint Racing
Event 17 – 50 Lap Scratch Race (Group 4) 16:27.000
1 Struan McInnes RST Racing Team
2 Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC
4 Phil West VC St Raphael
Sprint Michael Westwell Mapperley CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique