Manchester Wheelers duo Jerry Cross & Scott Burns were winners in the Nova CC 2 up 25 mile time trial on Saturday on the J8/13 course
RESULT
1 Jerry Cross Manchester Whs
Scott Burns Manchester Whs 55.10
2 David Crawley Fibrax Wrexham RC
Benjamin McIntosh Crewe Clarion Whs 57.35
3 Mark Hassall Dave Hinde RT
Steven Fidler Dave Hinde RT 58.38
4 Matthew Moore Stafford RC
Martin Moore Stafford RC 59.49
5 Daniel Brejwo East Lancs RC
Andy Gorton East Lancs RC 1.00.06
6 Jill Wilkinson Chester RC
Andy Wilkinson Port Sunlight Whs 1:09:38 1.00.35
7 Damian Field Liverpool Century RC
Tommy Murphy Liverpool Century RC 1:06:13 1.00.42
8 Jon Swinnerton Kidsgrove Whs
Jon White Kidsgrove Whs 1.00.54
9 Chris Rainford UK Fire Tri
Katie Hewison UK Fire Tri 1.01.46
10 Phillip Warburton Liverpool Phoenix CC
Arthur Winstanley Liverpool Phoenix CC 1:09:00 1.01.54
11 Adrian Hughes North Cheshire Clarion
Phil Rowsell North Cheshire Clarion 1:07:27 1.02.07
12 Neil O’Brien Ingear-Quickvit-Trainsharp RT
Howard Mead Manchester Tri Club 1.03.19
13 Jim Duffy Weaver Valley CC
Dave Fearon Weaver Valley CC 1:07:15 1.04.25
14 Barrie Whittaker Lyme Racing Club
Chris Wilcox Lyme Racing Club 1:08:47 1.04.32
15 Alex Copp Lyme Racing Club
Dan Minor Lyme Racing Club 1.04.33
16 Mark Astles Dave Hinde RT
Giles Bett Dave Hinde RT 1.04.46
17 Neil Oliver Lyme Racing Club
Chris Bailey Lyme Racing Club 1.05.05
18 Bernard Swinnerton Lyme Racing Club
Simon Scott Lyme Racing Club 1:07:27 1.05.16
19 Stephen Hall Lyme Racing Club
Kenny Atherton Lyme Racing Club 1:07:32 1.05.34
20 Rob Swire Team Wheel Guru
Steve Lyons Team Wheel Guru 1:07:44 1.05.51
21 Andy Barrett Kidsgrove Whs
Bruce Johnson Kidsgrove Whs 1.06.27
22 Hugh Barton Westmead Team 88
William Campbell Weaver Valley CC 1:08:54 1.06.46
23 Paul Howarth Westmead Team 88
Jamie Humphries Westmead Team 88 1.07.42
24 Alessandro Williams Newcastle RC 2001
Robert Rhodes Newcastle RC 2001 1.08.25
25 Duff Fawcett Liverpool Braveheart BC
Hannah Sammut Liverpool Braveheart BC 1.09.32
26 Andrew Connery Liverpool Phoenix CC
Samuel Bennett Liverpool Phoenix CC 1.10.06
27 Neil Rothwell Seamons CC
Paul Barber Seamons CC 1:09:12 1.10.21
28 Gary Lake East Lancs RC
Mark Barker East Lancs RC 1:08:02 1.10.26
29 David Ireland East Lancs RC
Ben Trippier East Lancs RC 1.10.40
30 Joe Swinnerton Lyme Racing Club
Archie Scott Lyme Racing Club 1.10.50
31 Josh Smith Liverpool Phoenix CC
Lee Holland Liverpool Phoenix CC 1.10.58
32 Nigel Harrop Seamons CC
Richard Cooper Seamons CC 1:09:33 1.11.17
33 Andrew Sale Liverpool Braveheart BC
Tony O’Connell Liverpool Century RC 1:07:51 1.12.15
34 Phil Rhodes East Lancs RC
Simon Abraham East Lancs RC 1.12.41
35 Nicholas Dickens Stone Whs
Jayne Dickens Stone Whs 1:09:37 1.12.53
36 Alexander Powell Lyme Racing Club
Brian Powell Lyme Racing Club 1.12.56
37 Alice Leclercq Manchester Whs
Victoria Howarth Westmead Team 88 1.13.08
38 Steven Szelesi East Lancs RC
Paul Atherton East Lancs RC 1:06:26 1.13.21
39 Mark Baskerville Lyme Racing Club
Michael Baskerville Lyme Racing Club 1.13.35
40 Neale Pitchford Lyme Racing Club
Robert Jones Lyme Racing Club 1.16.03
41 David Steele Lyme Racing Club
David Cartlidge Lyme Racing Club 1:16:02 1.19.01
42 George Preston East Lancs RC
Sam Mottley East Lancs RC 1.20.11
43 Andrew Bateson East Lancs RC
Lauren Bateson East Lancs RC 1.20.53
44 Karen Bale Macclesfield Whs
Becky Burns Macclesfield Whs 1.21.39
45 Thomas Ireland East Lancs RC
Alex Trippier East Lancs RC 1.21.55
46 Annick Cottom Macclesfield Whs
Laura Maguire Macclesfield Whs 1.22.27
47 Paul Jennings Lyme Racing Club
Gail Lowe Lyme Racing Club 1:12:34 1.22.34
48 Sam Whalley East Lancs RC
Alexander Wiseman East Lancs RC 1.22.55
49 Joanne Harcourt Stretford Whs
Tracy Ball Stretford Whs 1:13:09 1.28.23
50 Jack Mottley East Lancs RC
Harrison Groome East Lancs RC 1.40.28
Finished solo
Robbie Harcourt Stretford Whs 1.07.31
Kevin Corden Stone Whs 1.07.44
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique