Hamish Graham & Julian Pearson winners at the Thursday night CDNW UCLanSport Circuit Race Series (round 2)
Results – CDNW UCLanSport Circuit Race Series
CATEGORY 3/4
1 Hamish Graham Green Jersey RT
2 Kieran Senior Team Wheelguru
3 Adam Hall Salt Ayre Cog Set
4 Oscar Williamson Marsh Tracks Race Team
5 Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT
6 Paul Brady I-ride.co.uk
7 Jay McCarthy Clitheroe Bike Club
8 Richard Stott Lancs Fire Racing
9 Simon Deplitch Chronomaster
10 John Didsbury Summit cycles
11 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set
12 Daniel Wood Team Wheelguru
13 Aaron Denver Chorley Cycling Club
14 Richard Flynn Green Jersey RT
15 Austin Aldred Bella in Sella
16 William Lewis High Peak cycles
17 Bill Cooper Red Rose Olympic Cycling Club
18 Aaron Tonks Ribble Valley CRC
19 Martin Lefley Bella in Sella
20 Martin Pate North Lancashire Road Club
21 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set
22 Josh Chapman Tri Team Wigan
23 Amber Towns Northwest Triathlon Academy
E/1/2
1 Julian Pearson Team Hoppers Rollers
2 Richard Haughton Team Hoppers Rollers
3 Oliver Payton Ph – MAS Cycling
4 Zack Williamson Clay Cross Road Team
5 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team
6 Ryan McGillick Summit Cycling
7 Ben Aldred Team Chronomaster
8 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle
9 Mark McGavock Southport CC
10 Connor French Cycle Sport Pendle
YOUTH
CATEGORY A
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycling Association B DISPENSATION
2 Matthew Draper RL 360° IOM A
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels A
4 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels A
5 Lewis Hartley Velocity WD-40 B DISPENSATION
6 Pattrick Merriman Liverpool Mercury Dolan Cycling Club A
7 Liam Gilpin Paul Milnes Cycles A
8 Harry French Cycle Sport Pendle A
9 Elliot Reed Salt Ayre Cogset A
10 Bailey Payne Cycle Sport Pendle A
11 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle A
12 Liam Shaw Bolton Hot Wheels A
13 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels A
14 Ben Huddart Lancashire Road Club A
15 Jonathan Chatten Knutsford Tri A
16 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels A
17 Harry Pate Cycle Sport Pendle A
18 Samuel sherratt Cycle Sport Pendle A
19 Rosie Walsh Southport CC A
20 Charlotte Gibson Sportcity Velo A
21 Charlie Coy Private Member A
CATEGORY B
1 Halley Woods Eastlands Velo B
2 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle B
3 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle B
4 Matthew Willis Private Member B
5 Marcus Dey Eastlands Velo B
6 Alec Stewart Weaver Valley CC B
7 Charlie Page Green Jersey RT B
8 James Noonan Preston Wheelers B
9 Eve Martin Ribble Valley Juniors B
10 Francesca Brint Wigan Tri Team B
11 Emily Barker Private Member B
12 Lauren Cooley Lakeland Sprinters B
CATEGORY C
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers C
2 Maisy Vasic Eastlands Velo C
3 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels C
4 Junior Jackson Mossley CRT C
5 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels C
6 Andrew Lemm Blackpool Youth Cycling Association C
7 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels C
8 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle C
9 Thomas Lees Red Rose Olympic Cycling Club C
10 Carys Field Ribble Valley Juniors C
11 John Roberts Salt Ayre Cogset C
12 Daniel Vincent Cycle Sport Pendle C
13 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle C
14 Jack Clayton Cycle Sport Pendle C
15 Ciara Gostling Cycle Sport Pendle C
CATEGORY D
1 James Higham Eastlands Velo
2 Tyler Lloyd Liverpool Century Road Club
3 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels
4 Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycling Association
5 Emma Jeffers Private Member
6 Nancye Roberts Salt Ayre Cogset
7 Arwen Minton Bolton Hot Wheels
CATEGORY E
1 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycling Association
2 Noah Scott-Wright Featherstone R.C.
3 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels
4 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels
5 Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)