Keith Jones one of the winners in the Port Sunlight Village Criteriums (Wirral) on May 11
Result – Port Sunlight Village Criteriums
3/4
1 Keith Jones Birkenhead North End CC 37m. 14s.
2 Brian Rigby St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services st
3 Ryan Ashcroft St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services st
4 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypipe st
5 Simon Parkinson Holywell Avengers st
6 Stephen Smith Stockport Clarion CC st
7 Edward Roberts Velo Club Melyd st
8 Thomas Brazier Chester RC st
9 Chris Bailey Lyme RC st
10 Graham Thompson Anfield B.C. st
11 Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers st
12 Chris Taylor Bury Clarion Cycling Club st
13 Adam Sant St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services st
14 Bradley Redfern Crewe Clarion Wheelers st
15 Peter Armstrong Bury Clarion st
16 Michael Humphreys Bury Clarion Cycling Club st
17 Chris Barratt Holywell Avengers st
18 Daniel Shinn Sheffrec CC st
19 Simon Vazquez Chorlton Velo st
20 James Holmes Chester RC st
21 Matthew Welsh Graham Weigh Racing @22 secs.
22 Stuart Hannah Birkenhead North End CC st
23 Phillip Faulder Chester RC @ 51 secs.
24 Lewis Ball Birkenhead N.E. @ 1m. 58s.
25 Glyn Jones Port Sunlight Whs @ 2m 11s.
26 Richard Whiteway Chester RC @ 2m. 17s.
27 Geraint Parry Liverpool Century RC @ 2m. 51s.
28 Graeme Veevers Liverpool Century RC @ 2m. 46s.
29 Anthony Booth Weaver Valley CC st
30 Adam Hughes st
31 Stephen Stuart Liverpool Century RC st
32 Joseph Robson Chester RC st
33 Trevor Sharpe Chester RC st
34 Colin Hodgson St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services st
35 Carl Fairclough St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services st
36 Paul Barnes Holywell Avengers st
37 Gary Maoudis Chester RC st
38 Andy Duffield Alpha Road Club st
39 Jack Clements Chester RC @ 2m. 53s.
40 Daniel Jones Holywell Avengers @ 2m. 57s.
Youth A Race Distance: 8 Laps
1 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC 25m. 10s.
2 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team st
3 Harry Cooper-Oldroyd KCA st
4 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC st
5 Tomos Owens Paramount CRT st
6 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC st
7 Dan Salcedo Southport CC st
8 Joe Williams Holme Valley Wheelers @ 1m.31s.
9 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team (1st Girl) @ 2m.28s.
10 Savannah Morgan Liverpool Century RC (2nd Girl) st
11 Elizabeth Denby Paul Milnres Cycles/Bradford Oly (3rd Girl) st
12 Laura Ellis Marsh Tracks Race Team st
13 Danny Harrison Birkenhead North End CC @ 2m. 40s.
14 Toby Hulse Eastlands Velo @ 1 Lap
Youth B Race Distance: 8 Laps
1 Craig Rogers Birkenhead North End CC 25m.30s
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers st
3 George Higgins Birkenhead North End CC st
4 Nicole Clarke Birkenhead North End CC (1st Girl) @ 1m. 51s.
5 Ben Lewis Marsh Tracks Race Team @ 2m. 00s.
6 Max Moss Birkenhead North End CC st
7 Calib St.Hill CRC @ 2m. 16s.
8 Elizabeth McDermott Birkenhead North End CC (2nd Girl) @ 2m. 48s.
9 Joe Pink Liverpool Century RC @ 4m. 10s.
10 Tom Davies Rhyl Cycling Club @ 1 Lap
Youth C Race (Held on the small circuit) Distance: 8 Laps
1 Thomas Bates Mossley CRT 13m. 55s.
2 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC st
3 Maisy Vasic Eastlands Velo (1st Girl) st
4 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC @ 8 secs.
5 Niamha Albones Liverpool Century RC (2nd Girl) @ 50 secs.
6 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club @ 1m. 00s.
7 Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers @ 1m. 06s.
8 Ben Wells Liverpool Century RC @ 1m. 18s.
9 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn @ 1m. 21s.
10 Oliver Nickson Birkenhead North End CC @ 1m. 22s.
11 Adam Smith Birkenhead North End CC @ 1m. 46s.
12 Catrin Rafique Chester Go-Ride Cycling Club (3rd Girl) @ 1 Lap
13 Hamish Rafique Chester Go-Ride Cycling Club Same
Youth D Race (Held on the small circuit) Distance: 7 Laps
1 Natham Smith Birkenhead North End CC 12m. 07s.
2 Luke Fagan BC Unattached @ 36 secs.
3 Sam Kendall Liverpool Century RC @ 1 Lap
4 Matthew Thompson Anfield BC Same
5 Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Same
6 Ralph Tabiner Port Sunlight Wheelers @ 2 Laps
Youth E Race (Held on the small circuit) Distance: 6 Laps
1 Max Zorn Port Sunlight Wheelers 12m 07s.
2 Alex Poulston BC Unattached @ 09 secs.
3 Jack Horswill Port Sunlight Wheelers @ 1m. 06s.
4 Ben Grantham BC Unattached @ 1m. 08s
5 Jacob Welsh BC Unattached @ 1m. 34s.
6 Toby Thompson Anfield BC @ 1 Lap
7 Charlotte Thompson Anfield BC (1st Girl) Same
8 Rhys Jones Port Sunlight Wheelers Same
9 Georgia Tabiner Port Sunlight Wheelers (2nd Girl) Same
10 Harry Tabiner Port Sunlight Wheelers @ 2 Laps
11 Henry Jones Port Sunlight Wheelers @ 3 Laps
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch