Joseph Clarke of Derby Mercury RC fastest in the British Champs warmup on Pea Royd Lane in the Stocksbridge CC Hill Climb on Sunday
Result – Stocksbridge CC Hill Climb
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Overall
1st Joseph Clarke Derby Mercury RC 2.28.2
2nd Glyndwr Griffiths Arctic-Tacx RT 2.32.8
3rd Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 2.34.5
4th Adam Kenway Team Zenith-www.buzzcycles.co.uk 2.34.9
5th Andy Nichols Langsett Cycles RT 2.37.2
Ladies
1st Lou Collins Beeston RC 3.26.3
2nd Nicola Soden Gbcycles.co.uk 3.28.3
Vets
1st Nick Despres Guernsey Velo Club 3.01.4
2nd Bernard Swinnerton Lyme Racing Club 3.18.0
18 and under
1st Henry Cash Holme Valley Wheelers 2.52.2
2nd James Hill RST Racing Team 2.58.0
RESULT
1 Joseph Clarke Derby Mercury Rc 2.28.2 1st Overall
2 Glyndwr Griffiths Arctic-Tacx Rt 2.32.8 2nd Overall
3 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 2.34.5 3rd Overall
4 Adam Kenway Team Zenith-Www.Buzzcycles.Co.Uk 2.34.9 4th Overall
5 Andy Nichols Langsett Cycles Rt 2.37.2 5th Overall
6 Ashley Proctor Bikebox Allan/Whiston Velo 2.38.2
7 Callum Stewart Sheffrec Cc 2.41.0 1st Team
8 Mark Tickle Leigh Premier Rc 2.44.2
9 Adam Machan Sheffrec Cc 2.49.3 1st Team
10 Liam O’toole Sheffrec Cc 2.49.9 1st Team
11 Chris Dyke Manchester Wheelers Club 2.50.0
12 Jack O’neil Mike Vaughan Cycles 2.51.4
13 Henry Cash Holme Valley Wheelers 2.52.2 1st 18 And Under
14 Chris Baines Buxton Cc 2.53.4
15 Robert Borek Bristol South Cc 2.53.6
16 James Hill Rst Racing Team 2.58.0 2nd 18 And Under
17 Tom Newman Scu 2.59.9
18 Richard Marsden Manchester Wheelers Club 3.00.1
19 Nick Despres Guernsey Velo Club 3.01.4 1st Vet
20 Paul Armstrong Sheffrec Cc 3.02.3
21 Joe Swinnerton Lyme Racing Club 3.04.5
22 Aidan Linskill Chesterfield And Totley Cc 3.07.3
23 Stuart Baker Buxton Cc 3.08.9
24 Steve Yeoman Rutland Cc 3.11.9
25 Theo Jefferies Westmead Team 88 3.12.5
26 Brad Hatfield Out Of The Saddle 3.15.1
27 Bernard Swinnerton Lyme Racing Club 3.18.9 2nd Vet
28 Owen Mitton Huddersfield Rc 3.19.4
29 Will Boyes Team Cystic Fibrosis 3.20.5
30 Lou Collins Beeston Rc 3.26.3 1st Woman + Course Record
31 Nicola Soden Gbcycles.Co.Uk 3.28.3 2nd Woman
32 Paul Kippax Rutland Cc 3.28.5
33 Marc Hughes Sheffield Sports Cc 3.28.7
34 Thomas Booth Stocksbridge Cc/Irwin Mitchell Soliciors/Claremont Hospital 3.32.3 1st 16 And Under Sheffield Based
35 Lee Ibbitson Stocksbridge Cc/Irwin Mitchell Soliciors/Claremont Hospital 3.33.6
36 Adam Lathbury Rutland Cc 3.35.0
37 Alex Deck Langsett Cycles Rt 3.38.3
38 Alice Cobb Shutt Velo Rapide 3.38.9
39 Heather Despres Guernsey Velo Club 3.39.0
40 Stewart Bates Beeston Rc 3.42.8
41 Jonathan Baines Buxton Cc 3.43.2
42 Tom Worvill Cult Racing 3.45.2
43 Dr.Helen Eborall Born To Bike-Bridgtown Cycles 3.47.3
44 Alex Simon Stocksbridge Cc/Irwin Mitchell Soliciors/Claremont Hospital 3.48.8
45 Robert Dawson Stocksbridge Cc/Irwin Mitchell Soliciors/Claremont Hospital 3.49.7
46 Richard Stoodley Tickhill Velo Club 3.56.4
47 Natasha Cutmore Rst Sport/Aero-Coach 4.00.9
48 Iona Sewell Gbcycles.Co.Uk 4.01.9
49 Nicola Holloway Sheffrec Cc 4.03.3
50 Helen Ibbitson Stocksbridge Cc/Irwin Mitchell Soliciors/Claremont Hospital 4.18.9
51 Nicola Greenwood Holmfirth Cc 4.56.1
PEA ROYD LANE – ROLL OF HONOUR.
2004 JONATHAN DAYUS ARCTIC – SHORTER ROCHFORD RT 2.33.2
2005 ADAM BLYTHE PINARELLO RT 2.41.7
2006 ADAM BLYTHE SHEFFIELD PHOENIX 2.30.1
2007 JIM HENDERSON SOUTHPORT RC 2.39.7
2008 KIT GILHAM KINESIS UK 2.46.0
2009 MATT CLINTON MIKE VAUGHAN CYCLES 2.23.9
2009 DAN FLEEMAN CERVELO TEST TEAM 3.17.8
2010 NICHOLAS LATIMER RUTLAND CC 3.03.2
2011 LEE BALDWIN BUXTON CC/SETT VALLEY CYCLES 2.27.7
2012 GUNNAR GRONLUND RST – TRIGON 2.28.6
2013 GRAHAM BRIGGS TEAM RALEIGH 2.32.4
2014 JOSEPH CLARKE DERBY MERCURY RC 2.28.2
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands