Mark Cotton & Vanessa Holmes winners in the Lincolnshire Cyclo-Cross League on Sunday (November 23rd)
Full Results – Lincolnshire Cyclo-Cross League
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
Senior/Junior/Women
1 Mark Cotton Ellmore Factory Racing S 50:45:00
2 Gareth Whittall Zepnat RT S at 1:07
3 Max Williamson BikeBox Alan J 1st Junior at 1:55
4 Adam Cadle S at 2:46
5 Richard Baldwin Cottingham Coureurs S at 3:12
6 Bart Kieres Bourne Wheelers S at 3:20
7 Ivan Oxborough V C Lincoln S at 3:25
8 Henry Thompson Sleaford Wheelers J 2nd Junior at 5:15
9 Josh Ashquith Arrow Cycles S at 5:34
10 Shaun Newbitt Scunthorpe RC S at 6:21
11 Ed Neilson Vive Le velo S at 6:25
12 Aaron Tuplin Arrow Cycles S at 7:23
13 Marcus Nainby Team WNT S at 8:37
14 Ryan Thomas Alford Wheelers S at 10:04
15 Adam Jackson Witham Wheelers S at 1 lap
16 Matthew Riess S
17 Adam Coffey Alford Wheelers S
18 Henry Heyes Skegness Wheelers S
19 Robbie Sturdy Lincsquad J 3rd Junior
20 Vanessa Holmes Arrow Cycles L 1st Lady
21 James Smith S
22 Edward Burkitt S
23 Tim Higgins Scunthorpe RC V50
24 Jane Roberts V C Lincoln L 2nd Lady
25 Samantha Thoy Team Jaden L 3rd Lady
26 Jenifer McAndrew Witham Wheelers L 4th lady
27 Andy Stewart S
28 Helen Smith L 5th Lady
29 Mark Staples Lindsey Roads CC S
30 Becky Cadle L 6th Lady
31 Andrew Hook Sherwood Pines Cycles S
32 Joseph Weston Cottingham Coureurs S at 2 Laps
33 Anthony Callaby S
34 Claire Hallam Sherwood Trails MTB L 7th Lady
35 Kevan Woollas Sleaford Wheelers S
36 Sam Crosby
37 Josh Crosby
38 Stephen Wells VCAC V50
VETERANS
1 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing V 44:02:00
2 Graham Clark Ellmore Factory Racing V50 1st Vet 50 at 0:12
3 Andrew Carr Sowerby Bros Cycles V at 0:59
4 Darren Binks Black Hawk Cycles V at 1:05
5 Mark Preston VC Lincoln V at 1:52
6 David Allen Arrow Cycles V at 2:43
7 John Galway Keswick Bikes V50 2nd vet 50 at 2:56
8 Graham Gee Arrow Cycles V at 3:10
9 George Hackney Lincoln Tri V at 3:24
10 Steve Hilbert VC Lincoln V50 3rd Vet 50 at 3:58
11 Craig Thursby Ellmore Factory Racing V at 4:20
12 Damian Roberts Ellmore Factory Racing V at 4:52
13 Martin Cullen VC Lincoln V at 5:24
14 Jon Clarke Lincoln Wheelers V50 4th Vet 50 at 5:48
15 Jason Clark VC Lincoln V at 6:21
16 Andy Faichney City RC Hull V at 6:27
17 Phil Galpin Bourne Wheelers V at 7:30
18 Richard Dean Hull Thursday V at 7:32
19 Steve Potter Lindsey Roads CC V50 5th Vet 50 at 8:17
20 Mark Clements Lincsquad V at 8:34
21 Tim Culpin V C Lincoln V50 6th Vet 50 at 8:36
22 Andrew Fraser V C Lincoln V at 8:37
23 Kevin Holmes V50 7th Vet 50 at 9:33
24 Andy Newham Lincoln Wheelers V at 10:17
25 Steve Hull V50 8th Vet 50 at 1 Lap
26 Eddy Loftus Lincoln Wheelers V
27 Barry Robinson VC Lincoln V60 1st Vet 60
28 John Noone Lincoln Wheelers V
29 Karl Brown V50 9th Vet 50
30 Chris Peel Spalding CC V
31 Graham McAndrew Witham Wheelers V
32 Matt Brian VC Lincoln V
33 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing V60 2nd Vet 60
34 Gareth Richards Spalding CC V
35 Roger Mitchell Lincoln Wheelers V50 10th Vet 50
36 John Bateman Veg C&AC V60 3rd Vet 60
37 Jonathon Moody Lincoln Wheelers V
38 Ed Smith V
39 Terry Beisty Scunthorpe Poly V60 4th Vet 60
40 Tim Crosby V50 11th Vet 50
41 Philip Heyes Skegness Wheelers V50 12th Vet 50
42 David Clarke Cottingham Coureurs V50 13th Vet 50
43 Alan Ellis Lincoln Tri V
44 Bill Crosby V
45 Peter Brumpton Lincoln Wheelers V
46 Stuart Smith V60 5th Vet 60
47 David Webb Louth Velo V50 14th Vet 50
YOUTH
1 James Armstrong VC Lincoln U16 26:15:00
2 Marc Gee Arrow Cycles U16 at 1:18
3 Jake Norton Sherwood Pines RT U14 1st U14 at 1:34
4 Oliver Snodden Sherwood Pines RT U16 at 1:35
5 Joe Faichney City RC Hull U16 at 7:03
6 Robert McAndrew Witham Wheelers U16 at 7:19
7 Bradley Sprogis Paul Milnes Cycles U14 2nd U14 at 1 Lap
8 Abigail Armstrong VC Lincoln U14 Girl 3rd U14, 1st Girl
9 Elizabeth Catlow VC Lincoln U16 Girl 2nd Girl
10 Isabel Darvill VC Lincoln U16 Girl 3rd Girl
11 Cameron Neilson Spalding CC U14 4th U14
12 Alice Standish VC Lincoln U14 Girl 5th U14, 4th Girl
13 Matthew Walsh Lincsquad U14 6th U14
UNDER 12
1 Max Poole BikeBox Alan 12:15
2 Christopher Hilbert V C Lincoln at 0:01
3 Bryn Richards Spalding CC at 0:45
4 Alex Armstrong VC Lincoln at 1:22
5 Alex Galpin Bourne Wheelers at 1:27
6 Ben Norton Spalding CC at 1:55
7 Molly Peel Spalding CC Girl 1st Girl at 2:05
8 Joshua Backhouse VC Lincoln at 2:07
9 Emily Richards Spalding CC Girl 2nd Girl at 2:18
10 Bradley Worth Boston Wheelers at 2:35
11 Jake Kennedy VC Lincoln at 3:07
12 Dan Galpin Bourne Wheelers at 1 Lap
13 Daniel Backhouse VC Lincoln
14 William Brown Blackhawk Bikes
15 Ben Birkitt
16 Jael Maw Boston Wheelers Girl 3rd Girl
17 Jessica East Witham Wheelers Girl 4th Girl
18 Megan Kirk V C Lincoln Girl 5th Girl
19 Charlotte Clements Lincsquad Girl 6th Girl
20 Max Riess at 2 Laps
21 Joel Ogle at 3 Laps
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands