Alex Kirk leads a 1-2 for Dulwich Paragon as he’s fastest by only four seconds in the Bigfoot CC 25 mile time trial on the Q25/8 in Kent
Result – Bigfoot CC 25
RESULT
1. Alex Kirk Dulwich Paragon 54:25
2. David Emery Dulwich Paragon 54:29
3. Andrew Meilak VeloRefined Aerosmiths 54:50
4. Nick Malins 4T + Velo Club 54:58
5. Nick Wilson Rye & District Wheelers CC 55:25
6. Benjamin Allen Dulwich Paragon CC 56:05
7. Peter Pav Bryan Rye & District Wheelers CC 56:16
8. Simon Henderson Thanet RC 56:47
9. Mark Perry All Terrain Cycles 56:50
10. Julian Bray Dulwich Paragon CC 56:51
11. Matthew Hammond Dulwich Paragon CC 57:04
12. Bill Hawkes Thanet RC 57:09
13. Simon Collins Dulwich Paragon CC 57:12
14. Kevin Grimshaw Bigfoot CC 57:17
15. Tim Kingston Deal Tri 57:23
15. Christopher Bedson Dulwich Paragon CC 57:23
17. Lee Turner Sigma Sport.co.uk 57:37
18. Mark Doxey Abellio – SFA Racing Team 57:57
19. Rory Barrett Southborough & Dist. Whs 58:07
20. Alex Ioannides Dulwich Paragon CC 58:19
21. Lee Russell VC Elan 58:23
22. Mark Hill VeloRefined Aerosmiths 58:24
23. Oliver Robinson Thanet RC 58:37
24. Antony Bee Wigmore CC 58:44
24. Paul Smith VeloRefined Aerosmiths 58:44
26. Mark Valios Bigfoot CC 58:53
27. Huck Garip Thanet RC 58:56
28. Guy Lane Southborough & Dist. Whs 59:05
29. Peter Mahoney Sydenham Wheelers 59:16
30. Matt Clark Ashford Whs 59:19
31. Lee Buckman Ashford Whs 59:56
32. Colin Newton Folkestone Velo Club 01:00:06
33. Ian Bashford Old Portlians CC 01:00:12
33. Jamie Durmush Panagua.CC 01:00:12
35. Tony Day Bigfoot CC 01:00:15
36. Barry Stewart Bigfoot CC 01:00:38
37. Rick Perkins Thanet RC 01:00:41
38. Paul Fairman Abellio – SFA Racing Team 01:01:02
39. Martin Foord Abellio – SFA Racing Team 01:01:24
39. Sam Day CS Grupetto 01:01:24
41. Mark Amon Rye & District Wheelers CC 01:01:47
42. Richard Williams Bigfoot CC 01:01:52
43. Colin Robinson Thanet RC 01:01:55
44. Serge Bouschet Dulwich Paragon CC 01:02:00
45. Helen Mckay Les Filles Racing Team 01:02:05
46. Stephen Avery Bigfoot CC 01:02:10
47. Ian Stephens Medway Velo Club 01:02:14
48. Andy Robinson Ashford Whs 01:02:17
49. Edward Sutton Panagua.CC 01:02:28
50. James Dickson Thanet RC 01:02:36
51. David Twin Sydenham Wheelers 01:02:45
52. Colin Woollard Ashford Whs 01:02:48
53. Samuel Crossley Dulwich Paragon CC 01:02:51
54. James Nellist Dulwich Paragon CC 01:03:04
55. Don Curtin VTTA Kent 01:03:15
56. Paul Cloudsdale Bigfoot CC 01:03:20
57. Danny Frost Folkestone Velo Club – SCU 01:04:04
58. Michael Coulter Gravesend CC 01:04:08
59. Ivor Hewitt Oxted Cycle Club 01:04:30
60. David Danton Thanet RC 01:04:46
61. Kevin Beament Sydenham Whs 01:04:48
62. Jeffrey Cross Kingsnorth International Whs 01:04:58
63. Andy Macpherson VC Deal 01:05:04
64. Sam Bennett 7 Oaks Triathlon Club 01:05:12
65. Ian Turner Southborough & Dist. Whs 01:05:22
66. Mick Claydon Ashford Whs 01:05:40
67. Katie Crowe Dulwich Paragon CC 01:07:04
68. James Smith Gravesend CC 01:07:47
69. Roger Davis Ashford Tri Club 01:07:53
70. Joel Brassington Dulwich Paragon CC 01:08:03
71. Oliver Dickson Thanet RC 01:08:23
72. Rachael Haley Bigfoot CC 01:08:38
73. Keeley Chalk PMR @ Toachim House 01:08:39
74. John Bell Bigfoot CC 01:08:52
75. David Haggart De Laune CC 01:09:08
76. Andy Burrows Thanet RC 01:09:48
77. Andrew McCall Thanet RC 01:09:55
78. Stephen Morton Dulwich Paragon CC 01:10:10
79. Graham Lingham Bigfoot CC 01:11:15
80. Martin Doone Bigfoot CC 01:11:19
80. Jayne Wadsworth De Laune CC 01:11:19
82. Graham Strugnell Kassei CC (Teknofuel) 01:11:32
83. William Brassington Dulwich Paragon CC 01:11:37
84. Russ Mason Thornton Road Club 01:12:50
85. Alex Beaton Bigfoot CC 01:14:14
86. Mark Thomas Bigfoot CC 01:24:21
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)