Another 1-2 for the McNamara’s as Chris beats Simon by 6 seconds in the Elite Cycling Open 10 mile time trial on Saturday (May 21st)
Result – Elite Cycling Open 10
1 Christopher Mcnamara Nuun-Sigma Sport-London RT 20:11 29.73 mph
2 Simon McNamara South Downs Bikes / Casco Europe 20:17 29.58 mph
3 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 20:29 29.29 mph
4 Mark Smith Crawley Wheelers 20:48 28.85 mph
4 Mark Emsley Team ASL360 20:48 28.85 mph
6 Nick Malins 4 T+ Velo Club 21:06 28.44 mph
7 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 21:11 28.32 mph
8 Tom Glandfield Lewes Wanderers CC 21:19 28.15 mph
9 Christian Yates East Grinstead CC 21:28 27.95 mph
10 David Pollard In-Gear Quickvit Trainsharp RT 21:33 27.84 mph
11 Steven Kane Brighton Excelsior CC 21:36 27.78 mph
12 David Rumm Southborough & Dist. Whs 21:37 27.76 mph
13 Brian Molloy Brighton Excelsior CC 21:38 27.73 mph
13 Richard Tully Elite Cycling 21:38 27.73 mph
15 Jonathan Pontin Addiscombe CC 21:42 27.65 mph
16 Paul Mill Elite Cycling 21:45 27.59 mph
17 Iain Brogden Eastbourne Rovers CC 21:47 27.54 mph
18 David Clark Eastbourne Rovers CC 21:56 27.35 mph
19 James Ryan Team ASL360 21:57 27.33 mph
20 Anthony Draper 34 Nomads CC 22:10 27.07 mph
21 Stephen Morgan Tooting BC 22:33 26.61 mph
22 Nigel Langridge Crawley Wheelers 22:35 26.57 mph
23 Adam Grange East Grinstead CC 22:45 26.37 mph
23 Lee Turner Sigma Sport.co.uk 22:45 26.37 mph
25 David Churchill Bigfoot CC 22:49 26.3 mph
26 Robert Zietal Crawley Wheelers 22:53 26.22 mph
27 Michael Porter 34 Nomads CC 22:54 26.2 mph
28 Martin Foord Abellio – SFA Racing Team 22:56 26.16 mph
29 Sam Dix In-Gear Quickvit Trainsharp RT 23:02 26.05 mph
30 Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC 23:05 25.99 mph
31 Dave Warne Bigfoot CC 23:20 25.71 mph
32 James Stone Brighton Excelsior CC 23:21 25.7 mph
33 James Horan South Downs Bikes / Casco Europe 23:22 25.68 mph
34 Andrew Drake East Grinstead CC 23:23 25.66 mph
35 paul cloudsdale Bigfoot CC 23:24 25.64 mph
35 PAUL FAIRMAN Abellio – SFA Racing Team 23:24 25.64 mph
37 steve Avery Bigfoot CC 23:31 25.51 mph
38 David Jones Norwood Paragon CC 23:33 25.48 mph
39 colin toppin Brighton Excelsior CC 23:35 25.44 mph
40 Michael Draper Charlotteville Cycling Club 23:50 25.17 mph
41 Marco Baggioli Elite Cycling 23:59 25.02 mph
42 Peter Moon Eastbourne Rovers CC 24:04 24.93 mph
43 Nick Martin East Grinstead CC 24:06 24.9 mph
44 Paul Greer Southborough & Dist. Whs 24:08 24.86 mph
45 Simon Flatau Charlotteville Cycling Club 24:12 24.79 mph
46 Theo Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 24:18 24.69 mph
47 Tim Peters Horsham Cycling 24:20 24.66 mph
48 Richard Woodward East Grinstead CC 24:31 24.47 mph
49 Ian Newbold Eastbourne Rovers CC 24:43 24.27 mph
50 Bruce English Eastbourne Rovers CC 24:49 24.18 mph
51 Ben Fielden GS Stella 24:58 24.03 mph
52 Ade Fadero Sussex Nomads CC 25:13 23.79 mph
53 Clive Patterson-Lett Worthing Excelsior CC 25:16 23.75 mph
54 Fidel Gonzalez South Western Road Club/Evans Cycles 25:20 23.68 mph
55 Michael Saadat Southborough & Dist. Whs 25:31 23.51 mph
56 David Powis Dorking Cycling Club 25:33 23.48 mph
57 Fabien Large Hastings & St. Leonards CC 25:37 23.42 mph
58 Alan Robinson Central Sussex CC 25:40 23.38 mph
59 Sarah Phelps Brighton Mitre CC 25:52 23.2 mph
60 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 25:55 23.15 mph
61 Rachael Haley Bigfoot CC 25:56 23.14 mph
62 MICHAEL GIBBONS Bigfoot CC 26:00 23.08 mph
63 Colin Crocker Sotonia CC 26:02 23.05 mph
64 Ivor Hewitt Oxted Cycle Club 26:22 22.76 mph
65 clive jackson Central Sussex CC 26:51 22.35 mph
66 Sally McSorley Sussex Nomads CC 27:01 22.21 mph
67 Oliver Walker South Eastern RC 27:02 22.19 mph
68 Ben Hardisty East Grinstead CC 27:13 22.04 mph
69 barrie foster Anerley BC 27:15 22.02 mph
70 David Haggart De Laune CC 27:19 21.96 mph
71 Ali Jeewajee Elite Cycling 28:34 21 mph
72 Chris Summers Sotonia CC 28:48 20.83 mph
73 mark Hancock Anerley BC 28:52 20.78 mph
74 Colin Derrick South Eastern RC 29:04 20.64 mph
75 Michael Daniels Southborough & Dist. Whs 29:22 20.43 mph
76 les humphrey South Pennine RC 30:37 19.6 mph
77 stephen Valentine Elite Cycling 41:16 14.54 mph
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)