Calum Brown beats Hill Climb Champion Adam Kenway (Raleigh GAC) in the Hardwick Hall Hill Climb
Result: Hardwick Hall Hill Climb
Last night, there was a Hill Climb at the very pictureseque Hardwick Hall where Calum Brown, beaten by Adam Kenway by 50 seconds the weekend before, beat the British champion by three seconds to win in a new course record.
Held in pitch black conditions with a good crowd of locals to watch, the race was held on the climb between the Hardwick Inn and Hardwick Hall (normally the exit road for the estate) on wet and slippery roads. The rain though held off during the race which was just as well in the cold conditions.
Kenway, racing on bike he’s adapted for hill climbs by taking off bits not needed for these short events, like a comfy saddle LoL, was second ahead of Greg Booker and Wiggins rider Joey Walker who both tied on 1.26.
Adam Kenway, Raleigh GAC
Joey Walker burning off the birthday cake from this week
Rapid Rich on a specially built Trigon Hill Climb bike with a weight to make many envious
Hardwick Hall in the daylight
1. Calum Brown Team B38/Underpin Racing 1.17
2. Adam Kenway Team Raleigh GAC 1.20
3. Gregg Booker Loughborough Students Cycling Club 1.26
4. Joey Walker Team Wiggins 1.26
5. Hamish Mcdougall Leicester Forest CC 1.29
6. James King OVB 1.31
7. Luke Hind Team Jewson – MI Racing 1.31
8. Richard Marsden Storm Velo 1.31
9. Benjamin Harmer Wold Top Actif RT 1.33
10. Jake Birkin Clay Cross RT 1.33
11. Rob Watkinson Doncaster Wheelers C.C. 1.34
12. Josh Mee Sherwood Pines Cycles 1.34
13. Alex Raynard Matlock CC 1.35
14. Oliver Humphreys National Clarion CC 1.35
15. Kieren Brown Bolsover and District CC 1.36
16. Mark Ellis Mansfield Road Club 1.37
17. Tom Llewellyn Mansfield Road Club 1.37
18. Jack Clay Rivet Racing 1.39
19. David Wallwin Belper BC 1.39
20. Adam Quixall Langsett Cycles Race Team 1.39
21. Aaron chamberssmith Andy Moore Autocentres Racing 1.40
22. Will Beech Team Jewson – MI Racing 1.43
23. James Doxey South Normanton C C 1.44
24. Dave Archer Bolsover and District CC 1.45
25. Paul Armstrong Sheffrec CC 1.46
26. Tom Parsons Bolsover and District CC 1.46
27. Mike Eyre Barton Wheelers Cycling Club 1.46
28. Simon Goodair Bolsover and District CC 1.47
29. Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club 1.47
30. Simon Warren Norwood Paragon CC 1.48
31. Kieran Smith Bolsover and District CC 1.48
32. Rebecca Goodson Velo Schils Interbike RT 1.49 *
33. Greg Barker Bolsover and District CC 1.50
34. Wayne Randall South Normanton C C 1.51
35. Sean Sleigh Born to Bike – Bridgtown Cycles 1.52
36. Rick Bailey Team B38/Underpin Racing 1.53
37. Matthew Chappell Worrall Wheelers 1.53
38. Pete Crawforth Veloviewer 1.54
39. Andrew Askwith Bridlington CC 1.54
40. Emilie Verroken Maxx R. T. 1.56 *
41. Mary Wilkinson Yorkshire Road Club 1.56 *
42. Ian Brookes Bolsover and District CC 1.56
43. John Hind Bolsover and District CC 1.57
44. Thomas Medley South Normanton C C 1.57
45. Richard Edwards Sheffrec CC 1.57
46. Steven Barrell Mapperley CC 1.58
47. Iain Melrose Team PrimaVelo 1.58
48. Rapid Rich Stoodley 3 RT 1.59
49. Conor Cairns Bolsover and District CC 1.59
50. Rich Steels Belper BC 2.02
51. Carter Howe Mansfield Road Club 2.03
52. Alex Deck Rutland Cycling Club 2.06
53. Daniel Farrand Bolsover and District CC 2.06
54. Tim Glenie Belper BC 2.06
55. Finlay Preece Bolsover and District CC 2.07
56. Rob Hudson Holmfirth C C 2.07
57. Bob Cuff Rutland Cycling Club 2.12
58. Conor McGuigan Bolsover and District CC 2.15
59. Michael Jervis Bolsover and District CC 2.21
60. Gary Morrison South Normanton C C 2.24
61. Dale Wilkes Mansfield Road Club 2.26
62. Mick Kelly Team Milton Keynes 2.27
63. Chris Martin Mansfield Road Club 2.32
64. Sonia Insley Bolsover and District CC 2.36
65. Margaret Duncan Yorkshire Rose Cycling Club 2.50
66. Carolyn Gaunt WCS Racing Team 2.59
67. Emma Shepherd Yorkshire Rose Cycling Club 3.04
68. Marsha Mann South Normanton C C 7.37
69. Joy Williams Chesterfield Spire Cycling Club 3.09
70. Joe Cuff North Midland Youth Squad 3.10
Women
1. Rebecca Goodson Velo Schils Interbike RT 1.49
2. Emilie Verroken Maxx R. T. 1.56
3. Mary Wilkinson Yorkshire Road Club 1.56
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique