Results from the winter indoor Calshot Track League on November 12 at Southampton
Result: Calshot Track League (Nov 12)
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st Thomas ELLIS Southampton University Road Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th James RICHARDS Southampton University Road Club
5th Paul HENDY Bike Jockey CC
6th Jim KENT London Dynamo
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE : POINTS RACE
1st Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 21 pts
2nd Thomas ELLIS Southampton University Road Club 16 pts
3rd James RICHARDS Southampton University Road Club 11 pts
4th Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club 2 pts
5th Paul HENDY Bike Jockey CC
6th Jim KENT London Dynamo
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st James RICHARDS Southampton University Road Club
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Thomas ELLIS Southampton University Road Club
4th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
5th Jim KENT London Dynamo
6th Paul HENDY Bike Jockey CC
7th Doug CONROY Redmon CC
SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd James RICHARDS Southampton University Road Club
4th Jim KENT London Dynamo
SENIOR ‘AB’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st Thomas ELLIS Southampton University Road Club
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
4th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
5th Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
6th James RICHARDS Southampton University Road Club
7th Jim KENT London Dynamo
8th Paul HENDY Bike Jockey CC
9th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: 2 km SCRATCH
1st Paul HENDY Bike Jockey CC
2nd Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Simon PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
4th Jim KENT London Dynamo
5th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
6th Doug CONROY Redmon CC
VETERANS/ JUNIORS/WOMEN: UNKNOWN DISTANCE
1st Harry JOHNSON Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Paul HENDY Bike Jockey CC
3rd Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Jim KENT London Dynamo
6th Doug CONROY Redmon CC
… continued after advert
YOUTH U16: WARM – UP
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Joe O’BRIEN Zappis RT
4th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Ollie SUATT VC Meudon
6th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16: SCRATCH
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Joe O’BRIEN Zappis RT
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Ollie SUATT VC Meudon
6th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16: POINTS
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club 18 pts
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club 14 pts
3rd Joe O’BRIEN Zappis RT 8 pts
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
6th Ollie SUATT VC Meudon
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U16: HANDICAP
1st Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
2nd Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
4th Joe O’BRIEN Zappis RT
5th Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
6th Ollie SUATT VC Meudon
7th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U16 SPRINT
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Joe O’BRIEN Zappis RT
4th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
YOUTH U16 SCRATCH
1st Thomas DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Dexter MANSEL-THOMAS Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Joe O’BRIEN Zappis RT
4th Danny HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Ollie SUATT VC Meudon
6th Kinga INGRAM Halesowen Athletic & Cycling Club
7th Freya RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U14: WARM – UP
1st Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
4th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles
5th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
6th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
7th Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
8th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
3rd Joshua GOLLIKER Preston Park Youth Cycling Club
4th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
5th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
8th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: POINTS
1st Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers 18 pts
2nd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club 8 pts
3rd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club 6 pts
4th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles 5 pts
5th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club 3 pts
6th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
7th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U14: HANDICAP
1st Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
2nd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
3rd Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
4th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
5th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
7th Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U14: SPRINT
1st Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
3rd Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
4th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U14: SCRATCH
1st Elliot MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Isabel SHARP Poole Wheelers Cycling Club
3rd Ben GILL Poole Wheelers Cycling Club
4th Jacob SCHNABEL Fareham Wheelers Cycling Club
5th Luke GOODWILL Preston Park Youth Cycling Club
6th Arthur PURBRICK Poole Wheelers Cycling Club
7th Abby OLD Palmer Park Velo RT / awcycles
YOUTH U12 BOYS: WARM – UP
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Finlay O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
4th Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club
5th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheeelrs CC
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
8th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Finlay O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
4th Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club
5th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
6th Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
7th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
8th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: POINTS
1st Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers 17 pts
2nd Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 17 pts
3rd Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club 9 pts
4th Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club 4 pts
5th Finlay O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club 3 pts
6th Bobbie O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
7th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: HANDICAP
1st Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
2nd Finlay O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
3rd Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
4th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
5th Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
6th Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club
7th Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
8th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: SPRINT
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
3rd Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club
4th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 BOYS: SCRATCH
1st Oliver PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Stanley KENT Hillingdon Slipstreamers
3rd Finlay O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
4th Bobbie O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
5th Edward CHARLES Charlotteville Cycling Club
6th Digby LLEWELLYN Poole Wheelers Cycling Club
7th Ollie BOARER i-Team Cyclists’ Club
8th Gregory EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelers CC
9th Charlie HAVEY Fareham Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 GIRLS: WARM – UP
1st Bobbie O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
2nd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
3rd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 GIRLS: SCRATCH
1st Bobbie O’BRIEN Lee Valley Youth Cycling Club
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
5th Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 GIRLS: POINTS
1st Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers 21 pts
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC 18 pts
3rd Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC 11 pts
4th Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U12 GIRLS: HANDICAP
1st Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
4th Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
YOUTH U12 GIRLS: SPRINT
1st Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
4th Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
… continued after advert
YOUTH U12 GIRLS: SCRATCH
1st Emily MOREVE Hillingdon Slipstreamers
2nd Amber RICHARDSON Portsmouth North End CC
3rd Grace RICHARDSON Portsmouth North End CC
4th Evie DAY Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: WARM – UP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
YOUTH U10: POINTS
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club 20 pts
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club 12 pts
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC 8 pts
YOUTH U10: HANDICAP
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Harrison HENDY Bike Jockey CC
3rd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
YOUTH U10: SPRINT
1st Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
2nd Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
YOUTH U10: SCRATCH
1st Charlie PETTIFER Poole Wheelers Cycling Club
2nd Oliver GILL Poole Wheelers Cycling Club
3rd Harrison HENDY Bike Jockey CC
YOUTH U8: WARM – UP
1st Myles BRADLEY Bike Jockey CC
2nd Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U8: SCRATCH
1st Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Myles BRADLEY Bike Jockey CC
YOUTH U8: POINTS
1st Myles BRADLEY Bike Jockey CC 20 pts
2nd Edward KENT Hillingdon Slipstreamers 12 pts
YOUTH U8: HANDICAP
1st Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Myles BRADLEY Bike Jockey CC
YOUTH U8: SPRINT
1st Myles BRADLEY Bike Jockey CC
2nd Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
YOUTH U8: SCRATCH
1st Edward KENT Hillingdon Slipstreamers
2nd Myles BRADLEY Bike Jockey CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch