Results from the First Division of the Manchester Regional Track League on Friday 3rd November (Friday)
Result: First Division Manchester Track League
Event 1 – 16 Lap Points Race (Group 1)
1 Ben Iddon Salt Ayre Cog Set
2 Daniel Pack Sportcity Velo
3 John Keen Weaver Valley CC
4 Rachel Earnshaw East Bradford CC
Event 3 – 20 Lap Scratch Race (Group 3)
1 Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling
2 Max Poole Bike Box Alan RT
3 Aaron Wade Sportcity Velo
4 Finlay Pickering Hull Thursday RC
Event 4 – Elimination Race (Group 4)
1 Aaron Preston Brother NRG
2 Chris Dredge Spirit Tifosi RT
3 Alex Haines Leicestershire RC
4 Sam Watson Chevin Cycles.com Trek
Event 5 – 12 Lap Course Des Primes (Group 1)
1 John Keen Weaver Valley CC
2 Daniel Pack Sportcity Velo
3 Andrew Nickeas BC PM
Event 6 – 25 Lap Points Race (Group 2)
1 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
2 Andrew Lemm Sportcity Velo
3 Josh Wilkes Lyme RC
4 Max Moss Liverpool John Moore’s University CT
Event 7 – Elimination Race (Group 3)
1 Max Poole Bike Box Alan RT
2 Paul Gibson Warrington RC
3 Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling
4 Samantha Verrill Team 22
Event 8 – 30 Lap Points Race (Group 4)
1 Eugene Cross Team KTM
2 Sam Watson Chevin Cycles.com Trek
3 Max Rushby Pedalsport CC
4 Lewis Hartley Zappis Race Team
Event 9 – 16 Lap Scratch Race (Group 1)
1 Ben Iddon Salt Ayre Cog Set
2 John Keen Weaver Valley CC
3 Andrew Nickeas BC PM
4 Nick Rosenthal BC PM
Event 10 – 20 Lap Scratch Race (Group 2)
1 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
2 Josh Wilkes Lyme RC
3 Andrew Lemm Sportcity Velo
4 Max Girdwood Sportcity Velo
Event 11 – Unknown Distance Race (Group 3)
1 Aaron Wade Sportcity Velo
2 Paul Gibson Warrington RC
3 Alexaner Pierce Willesden CC
4 Max Poole Bike Box Alan RT
Event 12 – Unknown Distance Race (Group 4)
1 Aaron Preston Brother NRG
2 Max Rushby Pedalsport CC
3 Robert Donaldson Mossley CRT
4 Joe Wilson Brother NRG
Event 14 – Elimination Race (Group 1)
1 John Keen Weaver Valley CC
2 Ben Iddon Salt Ayre Cog Set
3 John Jackson Macclesfield Wheelers
4 Gabrielle Duckworth GB Cycles.co.uk
Event 15 – 25 Lap Scratch Race (Group 2)
1 Joseph Pidcock Chevin Cycles.com Trek
2 Ben Stevens Sportcity Velo
3 Andrew Lemm Sportcity Velo
4 Aidan Lawrence C & N Cycles RT
Event 16 – 30 Lap Points Race (Group 3)
1 Corrine Hall MBE Matrix Pro Cycling
2 Max Poole Bike Box Alan RT
3 David O’Sullivan Sportcity Velo
4 Aaron Wade Sportcity Velo
Event 17 – 40 Lap Scratch Race (Group 4)
1 Chris Dredge Spirit Tifosi RT
2 Oliver Rees Holmfirth CC
3 Sam Watson Chevin Cycles.com Trek
4 Alex Haines Leicestershire RC
Sprint Matthew Dennis Sportcity Velo
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch