Llewellyn Kinch and David Le Roux winners at the circuit races at Hillingdon (West London) on Saturday (March 31st)
Results: Hillingdon Saturday Circuit Races
2/3/4
1 Llewellyn Kinch TowerEight RT
2 Matthew King Team PB Performance
3 Robert Willcocks Royal Air Force CA
4 Kevin Nelson Crawley Wheelers
5 Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club
6 Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team
7 Arjan Planting Dulwich Paragon CC
8 David Barnes University Of Portsmouth CC
9 Marcel Six Verulam – reallymoving.com
10 Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club
11 Craig Cole Lky7 SD Racing Team
12 Harry Savell Watford Velo Sport
13 Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure
14 Giles Clark Team Vision Innovative Leisure
15 David Le Roux Equipe Flamme Rouge
16 Kareem Akinnibi Cycling Club Hackney
17 Andrew Knott Welwyn Wheelers CC
18 Kenneth Henning Lky7 SD Racing Team
19 Edmond Irwin Lky7 SD Racing Team
20 Abigail Dentus Team Breeze
21 Richard Keeping Full Gas Racing Team
22 Pete Ganderton GS Henley
23 Daren Austin Twickenham CC
24 Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET
25 Peter Hitt Hoops Velo
4th Cat only
1 David Le Roux Equipe Flamme Rouge
2 Chris O’Sullivan Farnborough & Camberley CC
3 James Greswell London Dynamo
4 Gavin Bench Verulam – reallymoving.com
5 Timothy Powell VCGH
6 Nicholas Try WDMBC/Specialized Ruislip
7 James Taylor Berkhamsted Cycling Club
8 Charlie Botterill
9 Oliver Withers Velolife
10 Rupert Greatwood
11 James Saunders Bath Cycling Club
12 Antonio Silano WyndyMilla
13 Richard Lord Peebles CC
14 Dominic Wilson Kingston Wheelers CC
15 Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip
16 Jason Snell WDMBC/Specialized Ruislip
17 Benjamin Pilbrow Lky7 SD Racing Team
18 Timothy Phillips VC Londres
… continued after advert
U16 Boys
1 Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT
2 Tomas Wylie VC Londres
3 Euan Backus ZeroBC Development Team
4 Nate Oldfield 4T+ Cyclopark
5 James Ashcroft Palmer Park Velo RT
6 Sam Clarfield Regents Park Rouleurs
7 Arthur Boulton Palmer Park Velo RT
8 Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC)
9 Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club
10 Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers
11 Harry Ives Woolwich CC
12 Kaine Petrie WyndyMilla
13 Jake Gillett VC Londres
14 Leighton Dalley 4T+ Cyclopark
15 Oscar Clark Palmer Park Velo RT
16 Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC
17 Adam Charleston Hillingdon Slipstreamers
18 James Foley Willesden Cycling Club
19 Conrad Holland Verulam CC
U16 Girls
1 Ella Baker 4T+ Cyclopark
2 Emily Conn Palmer Park Velo RT
U14 Boys
1 Jed Smithson WORX Factory Racing
2 Olivier Mangham VC Londres
3 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA)
4 Sam Smith West Wales Cycle Racing Team
5 Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers
6 Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC
7 Aacha White
8 Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club
9 Anthony Morris Redhill CC
10 Joseph O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
11 Alex Franks Hillingdon Slipstreamers
12 Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC
13 Jack McGovern Sprockets Cycle Club
U14 Girls
1 Anoushka Minale Cycling Club Hackney
2 Freya Eccleston Palmer Park Velo RT
3 Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT
4 Emily Moreve Hillingdon Slipstreamers
U12 Boys
1 Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers
2 Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers
3 Edward Charles Charlotteville CC
4 Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC
5 Finn O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
6 Charlie Abraham Charlotteville CC
7 Oscar Jordan Charlotteville CC
U12 Girls
1 Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club
2 Bobbie O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club
3 Elizabeth Watson Verulam – reallymoving.com
U10 Boys
1 William Holland-Leader VC Londres
U10 Girls
1 Edie Bott Cycle Derby CC
2 Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club
3 Lauren Charles Charlotteville CC
4 Margherita Silano WyndyMilla
U8 Boys
1 Edward Kent Hillingdon Slipstreamers
U8 Girls
1 Ellen Lord
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique