Kieron Davies (1.39.08) fastest in the Charlotteville CC 50m Time Trial on the H50/8; Angela Carpenter fastest woman
Result: Charlotteville CC 50m TT
1 Kieron Davies DRAG2ZERO 01:39:08 Male Senior
2 Tim Cartwright Newbury RC 01:39:29 Male Senior
3 Stuart Travis Team Bottrill / Vanguard 01:41:24 Male Senior
4 Pat Wright Paceline RT 01:41:57 Male Senior
5 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 01:43:50 Male Senior
6 Tim McEvoy Camel Valley C & TC 01:44:54 Male Senior
7 Mark Smith Crawley Wheelers 01:48:03 Male Vet
8 Howard Shaw Eastbourne Rovers CC 01:48:08 Male Senior
9 Mark Bashford East Grinstead CC 01:49:35 Male Senior
10 Robert Drake Addiscombe CC 01:49:47 Male Senior
11 Ben Elliott Paceline RT 01:49:48 Male Senior
12 Matthew Buckley Andover Wheelers 01:49:57 Male Senior
13 Rich Hunt Army Cycling Union 01:50:01 Male Vet
14 David Triska Velo Club Godalming & Haslemere 01:50:07 Male Senior
15 Michael Davey Eastbourne Rovers CC 01:50:40 Male Vet
16 Andrew Cooper Bournemouth Jubilee Whs 01:50:55 Male Vet
17 Andy Smith Velo Club St Raphael 01:51:10 Male Vet
18 Nick Jones Bournemouth Jubilee Whs 01:51:58 Male Vet
19 Andy Lack Paceline RT 01:52:30 Male Vet
20 Nick Clarke Lovelo Cinelli RT 01:52:38 Male Senior
21 Matt Peel C and N Cycles RT 01:52:48 Male Senior
22 Dan Blake Oxonian CC 01:53:04 Male Senior
23 Carlo Fino Sigma Sports 01:53:32 Male Senior
24 David Shepherd …a3crg 01:53:41 Male Vet
25 Andrew Rivett Velo Club St Raphael 01:54:01 Male Vet
26 Patryk Witkowski Poole Whs 01:54:15 Male Senior
27 Robert Taylor Army Cycling Union 01:54:50 Male Senior
28 Stephen Williamson …a3crg 01:54:54 Male Vet
29 Colin Ross Lea Valley CC 01:55:32 Male Senior
30 Martin Stanley Didcot Phoenix CC 01:55:48 Male Vet
31 Julian Middlewick Hampshire Road Club 01:55:56 Male Vet
32 Emyr Griffiths Towy Racing Cycling Club (TRCC) 01:56:10 Male Vet
33 Peter Hooper Eastbourne Rovers CC 01:56:14 Male Senior
34 Angela Carpenter …a3crg 01:56:21 Female Vet
35 Paul Thompson Epsom CC 01:56:22 Male Vet
36 Robert Bullyment Catford CC 01:57:14 Male Vet
37 Philip Watts North Hampshire RC 01:57:18 Male Vet
38 Laura Bartlett …a3crg 01:57:49 Female Senior
39 Matt Harris …a3crg 01:57:59 Male Senior
40 KEVIN KING New Forest CC 01:58:23 Male Vet
41 Chris Hansen 7 Oaks Tri 01:58:45 Male Vet
41 Julian Pegg Hitchin Nomads CC 01:58:45 Male Vet
43 James Griffin trainSharp 01:58:53 Male Senior
44 Anthony Atkin Didcot Phoenix CC 01:59:24 Male Senior
45 Edward Renwick Oxford City RC 01:59:27 Male Vet
46 Paul Batten Crawley Wheelers 01:59:31 Male Senior
47 Adrian Blacker Norwood Paragon CC 02:00:13 Male Vet
48 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 02:00:18 Male Vet
49 Nic Stevenson Westerley Cycling Club 02:01:02 Male Senior
49 Ben Allon-Smith Clapham Chasers 02:01:02 Male Senior
51 Stuart Peckham New Forest CC 02:01:22 Male Vet
52 Steve Williams Army Cycling Union 02:01:25 Male Vet
53 Tom Foster Team CRANC 02:01:35 Male Senior
54 Tim Childs Westerley Cycling Club 02:02:08 Male Vet
55 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 02:02:09 Male Vet
56 Tom Cox Northover VT / Rudy Project 02:02:16 Male Vet
57 Jamie Richardson Paige Chippenham & District Wheelers 02:02:30 Male Senior
58 James Cadman Hounslow & District Whs 02:03:16 Male Senior
59 Michael Akers Julian Porter Cycling 02:03:31 Male Senior
60 Martin Booker Worthing Excelsior CC 02:03:35 Male Vet
61 Ian Cheesman Worthing Excelsior CC 02:03:38 Male Vet
62 Simon Trehearn Kingston Phoenix RC 02:03:47 Male Vet
63 Christina Murray Army Cycling Union 02:04:13 Female Vet
64 Tim Carman Farnborough & Camberley CC 02:04:21 Male Vet
65 Pip Jenkins Southborough & Dist. Whs 02:04:23 Female Senior
66 Nick Sexton Islington Cycling Club 02:04:47 Male Senior
67 Barry Eeles North Hampshire RC 02:04:49 Male Vet
68 Mark Capocci Portsmouth North End CC 02:05:13 Male Vet
69 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 02:06:14 Male Vet
70 Tom James Portsmouth Triathletes 02:07:06 Male Senior
71 Gavin Hughes Kingston Phoenix RC 02:07:42 Male Vet
72 JOHN PARKIN Hillingdon CC 02:07:55 Male Vet
73 Isaac Griffiths Epsom CC 02:08:47 Male Senior
74 Jennifer Millmore Islington Cycling Club 02:09:14 Female Senior
75 Emma Angove 73Degrees CC, WestSide Coaching 02:10:33 Female Senior
76 Alys Mathew Clapham Chasers 02:11:23 Female Senior
77 James Cheeseman Crawley Wheelers 02:11:53 Male Senior
77 David Rich Fareham Wheelers CC 02:11:53 Male Vet
79 Mark Penfold Crawley Wheelers 02:12:12 Male Vet
80 Steven Leonard Clapham Chasers 02:12:48 Male Senior
81 Alan Scott Clapham Chasers 02:12:58 Male Senior
82 Peter Walker …a3crg 02:13:22 Male Vet
83 Simon Kidd Charlotteville Cycling Club 02:14:02 Male Vet
84 Daniel Loveday Charlotteville Cycling Club 02:15:08 Male Vet
85 Paul Haynes Velo Club Cycling 02:15:17 Male Vet
86 Cliff Voller Newbury RC 02:17:00 Male Vet
87 Peter Owen Norwood Paragon CC 02:17:02 Male Vet
88 Dan Thisdell Tandem Club 02:18:29 Male Vet
89 Gary Boyd Hub Velo 02:18:42 Male Vet
90 Jasmine Bowyer Cardiff Ajax CC 02:19:41 Female Senior
91 Andrew Gibson Gravesend CC 02:19:54 Male Vet
92 David Percival Kingston Phoenix RC 02:19:59 Male Vet
93 Edward James VTTA (London & Home Counties) 02:20:04 Male Vet
94 MJ (Gosia) Cyganowska Rapha Cycling Club 02:20:19 Female Senior
95 Sam Adamson Bynea Cycling Club 02:21:41 Male Espoir
96 Ben Fielden GS Stella 02:22:33 Male Vet
97 Penny Wilkin Solihull CC 02:23:10 Female Vet
98 Caroline Reuter London Phoenix CC 02:24:01 Female Vet
99 Suzanne Shaw Kingston Phoenix RC 02:26:12 Female Vet
100 Vernon Schutte Farnborough & Camberley CC 02:27:25 Male Vet
101 Huw Lloyd Farnham RC 02:32:06 Male Vet
102 Lucy Francis London Dynamo 02:33:25 Female Vet
103 Matthew Hickman Clapham Chasers 02:55:54 Male Senior
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands