William Scott, James Garrett, Scott Morris and Francesca Hall winners at the Milton Keynes Bowl Circuit Race League on May 17
Result: MK Bowl Thursday Circuit League (May 17)
E/1/2/3
1 William Scott Flamme Rouge Cycling Team
2 Roy Chamberlain Team Corley Cycles
3 Cameron Foster Velo Schils – Interbike RT
4 Ethan Vernon Team KGF
5 Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT
6 Gavin Howell Wellingborough Cycles
7 Oliver W Bates Team Bottrill – Vangaurd
8 Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team
9 Michael Parry Verulam – reallymoving.com
10 Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team
11 Charles Walker
12 Michael Burke Welland Valley CC
13 Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team
14 Thomas Timberlake Cycle Team OnForm
15 Jamie Lloyd Team Corley Cycles
16 Oliver Knight Team Corley Cycles
17 Max Hale Team Milton Keynes
18 Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team
19 Peter Cocker Richardsons-Trek RT
20 Adam Strudwick Team Milton Keynes
21 Tom Neale Spirit Tifosi Racing Team
22 Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team
23 Luke Morgan CC Luton
24 Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team
25 Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team
26 Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team
… continued after advert
3/4
1 James Garrett Rugby Velo
2 Hugo Govett Team Milton Keynes
3 Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo
4 Nick Morgan CC Luton
5 Aaron McCaffrey North Bucks RC
6 Nathaniel Rosa Welwyn Wheelers CC
7 Nigel Byrne CC Luton
8 Richard Wiggins Team Milton Keynes
9 Evan Carter Team Corley Cycles
10 Andrew Cross Velo-One Cycling Team
11 Matthew Humpage Trek Bicycle Club
12 Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team
13 Leigh Smith JCA-Equipe Velo
14 Dan Tamplin Echelon Cycling
15 Erin Baker Team Milton Keynes
16 Kieron Lewis Team Milton Keynes
17 Krzysztof Zakreta CC Luton
18 James Beechey Shutt Ridley RT
19 Enrico Cacciatori QN Coaching
20 Freddie Paling Club Corley Cycles
21 Robert Abbey Lovelo Cinelli RT
22 Paul Rendle Team Milton Keynes
23 Daniel Corley Club Corley Cycles
24 Nick Drew Dyson Cycles
25 Aleck Hornshaw Team Milton Keynes
26 Lloyd Molton Team Milton Keynes
27 William Burgess The Bike Loft
28 Gary Nugent Verulam – reallymoving.com
29 Daniel Sampson Cheddar Cycle Club
30 Jamie Talbot Royal Leamington Spa CC (RLSCC…
31 Gavin Bench Verulam – reallymoving.com
32 Lee Beddall Broughton Cycling Group
33 Lauren Murphy TWC Maaslandster Zuid-Limburg
34 Ben Atkinson Rugby Velo
35 Cameron McLaren Liverpool University Cycling C…
… continued after advert
4th Cat only
1 Scott Morris The Open University Cycling Cl…
2 Gary MacDonald A5 Rangers CC
3 David Nath The Cycle Studio Core Telecom …
4 Robert Cross Dyson Cycles
5 Ian Rock Wellingborough Cycles
6 Darren Impey QN Coaching
7 Ady Ginn Histon & Impington Bicycle Clu…
8 Phil Talbot Bicester Millennium CC
9 Fergus Jones Bicester Millennium CC
10 Oliver Worsfold
11 Paul Greenfield Hitchin Nomads CC
12 James Osborn Pedalworks Performance Team
13 Scott Horwood Hitchin Nomads CC
14 Paul Haynes St Neots CC
15 Scott Thomas
16 Paul Turner The Cycle Studio Core Telecom …
17 Laurence Cooley Beacon Roads CC
18 Roger Taylor Hitchin Nomads CC
19 Chris Ring Verulam CC
20 Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C…
21 Alan Dodson Team Milton Keynes
22 John Deal Rugby Velo
23 Steven Van Niekerk
24 Mathew Devine
25 Bob Sutton Aylesbury CC
2/3/4 Women
1 Francesca Hall DAP Cycling Club
2 Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com
3 Julia Chatterton Shutt Ridley RT
4 Denise FitzGerald Team Milton Keynes
5 Ingrid Matthews Hitchin Nomads CC
6 Alexandra Hamilton TW1 Racing
7 Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne
8 Christine Pout Verulam – reallymoving.com
9 Lucie Gallen Team Milton Keynes
10 Bronwyn Tagg
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique