James Rix fastest (47:58) in the High Wycombe 25 mile Time Trial on the H25/2 on Sunday (May 20); Anastasia Bowler fastest woman
Result: High Wycombe 25m TT
1 James Rix Team Bottrill / Vanguard 47:58:00 Male Vet
2 Chris Bartley AS Test Team 48:10:00 Male Senior
3 Hadyn James Velolife 49:24:00 Male Senior
4 Richard Gildea Didcot Phoenix CC 49:44:00 Male Senior
5 Henry Latimer Nuun-Sigma Sport-London RT 50:24:00 Male Senior
6 Alex Bradley Oxford University CC 51:30:00 Male Senior
7 Ollie Hucks High Wycombe CC 51:39:00 Male Espoir
8 Tom Chandler Velolife 51:47:00 Male Espoir
9 Richard Jennings Army Cycling Union 51:59:00 Male Senior
10 Simon Bowler AS Test Team 52:16:00 Male Vet
11 Russ Danckert Army Cycling Union 52:38:00 Male Senior
12 Nick Clarke Lovelo Cinelli RT 53:06:00 Male Senior
13 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 53:11:00 Male Vet
14 Harri James Didcot Phoenix CC 53:20:00 Male Senior
15 Andrew Wright High Wycombe CC 53:42:00 Male Vet
16 Malcolm Rose Oxonian CC 53:54:00 Male Vet
17 Martin Stanley Didcot Phoenix CC 54:00:00 Male Vet
18 Daniel Ryan North Road CC 54:06:00 Male Senior
19 Jack Steven East London Velo 54:08:00 Male Senior
20 Simon Smith Shutt Ridley RT 54:11:00 Male Vet
21 Andy Lack Paceline RT 54:28:00 Male Vet
22 James Churchard Reading CC 54:34:00 Male Vet
23 Jeff Roberts High Wycombe CC 54:42:00 Male Vet
24 Andrew Martin Kingston Wheelers CC 55:32:00 Male Senior
25 Nic Stevenson Westerley Cycling Club 55:39:00 Male Senior
26 Graham Harman Sotonia CC 55:46:00 Male Vet
27 Martin Winter Twickenham CC 56:00:00 Male Vet
28 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 56:01:00 Male Vet
29 Rob Vessey Didcot Phoenix CC 56:15:00 Male Vet
30 Daniel Homer London Phoenix CC 56:23:00 Male Vet
31 Chris Ford High Wycombe CC 56:39:00 Male Vet
32 Wolfgang Emmerich London Phoenix CC 56:44:00 Male Vet
33 JOHN SULLIVAN Westerley Cycling Club 56:46:00 Male Vet
34 Michael Garvey High Wycombe CC 56:48:00 Male Vet
35 Dan Charleston High Wycombe CC 57:04:00 Male Vet
36 Anastasia Bowler AS Test Team 57:25:00 Female Espoir
37 Hans Nilsson London Phoenix CC 57:28:00 Male Vet
38 Anthony Newland Bossard Whs 57:30:00 Male Vet
39 Simon Mitchell Horsham Cycling 57:33:00 Male Vet
40 Peter Lavery Hemel Hempstead CC 57:49:00 Male Vet
41 Stan Nwaka Verulam CC 57:52:00 Male Vet
42 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 58:01:00 Female Vet
43 Richard Hutt Harp RC 58:06:00 Male Vet
44 Peter Caro Watford Velo Sport 58:15:00 Male Vet
44 Tim Childs Westerley Cycling Club 58:15:00 Male Vet
46 Jonathan Peters Team Milton Keynes 59:01:00 Male Senior
46 Dena Ford High Wycombe CC 59:01:00 Female Vet
48 Paul Allday Fairly United Cycling Team 59:12:00 Male Vet
49 Julie Chasin Twickenham CC 59:22:00 Female Vet
50 David Newman Westerley Cycling Club 59:43:00 Male Senior
51 Philip Porteous High Wycombe CC 59:51:00 Male Vet
52 Katie Crowe Dulwich Paragon CC 01:00:13 Female Vet
53 Emily McLoughlin Didcot Phoenix CC 01:00:33 Female Senior
54 Doug Bentall Southborough & Dist. Whs 01:00:39 Male Vet
55 Richard Moule Bossard Whs 01:01:06 Male Vet
56 Graham Pepperdine Verulam CC 01:01:11 Male Vet
57 Nigel Croxford High Wycombe CC 01:02:02 Male Vet
58 Robert Royle-Evatt Addiscombe CC 01:02:13 Male Vet
59 Richard Woodward East Grinstead CC 01:02:30 Male Vet
60 Mhairi Smith Total Tri Training 01:02:34 Female Vet
61 Jeremy Ball Westerley Cycling Club 01:02:53 Male Vet
62 Trevor Watson Bossard Whs 01:03:03 Male Vet
63 Geoffrey Hewett Banbury Star Cyclists’ Club 01:03:04 Male Vet
64 Mark Thomas Bigfoot CC 01:03:06 Male Vet
65 David Rogers Hemel Hempstead CC 01:03:12 Male Vet
66 Mike Boyce …a3crg 01:03:32 Male Vet
67 Neil Hughes-Hutchings Morden CRC 01:03:43 Male Senior
68 Edward James VTTA (London & Home Counties) 01:03:59 Male Vet
69 Simon Amies Bicester Millennium CC 01:04:06 Male Vet
70 Phil Crouch High Wycombe CC 01:04:15 Male Vet
71 Joanna Spragg Bossard Whs 01:07:38 Female Vet
72 JOHN FROUD Festival Road Club 01:07:40 Male Vet
73 Gerry Peppin Corinium Cycle Club 01:07:50 Male Vet
74 Sally White High Wycombe CC 01:09:01 Female Vet
75 Allison Kaye Verulam CC 01:10:25 Female Vet
76 Brian Moon Willesden CC 01:18:25 Male Vet
77 David Haggart De Laune CC 01:23:31 Male Vet
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
… continued after advert
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique