Grace Reynolds, Joe Hickerton and Jon Rowley winners at the Thruxton Tuesday Circuit Races on May 22nd
Result: Thruxton Tuesday Circuit Races
E/1/2/3/4
1 Grace Reynolds London Dynamo
2 Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure
3 Francesca Derbyshire Army Cycling Union
4 Bexy Dew Army Cycling Union
5 Hollie Dowling Wight Cycle Hire Visit IOW RT
6 Bethan Stubbs Bianchi Dama
7 Chrissie Rowley Nopinz
8 Suzy Russell TEAMSPY
Cat 2/3
1 Joe Hickerton Spokes BPC Racing
2 Patrick Brown Spokes BPC Racing
3 Adam Colvin Army Cycling Union
4 Leon Stoneman BIKESTRONG-KTM
5 James Peckham Sotonia CC
6 Callum Dunford Sarum Velo
7 Matthew Grey Spokes BPC Racing
8 James Plumb Velo Club Venta
9 Tom Temple Primera-TeamJobs
10 Ben Millar Bike City
11 Ben Scott-Munden Sotonia CC
12 John Carter Radeon-Cycology RT
13 Stuart LeTissier DHCyclesport
14 Roger Theron VC Meudon
15 Garth Kruger
16 Alex Woodhouse Army Cycling Union
17 Michael Wilcox BIKESTRONG-KTM
18 Kyle Bateman WyndyMilla
19 Christopher Brettell Yeovil CC
20 Jim Jones VeloVitesse
21 Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC
22 Jeff Lamb GS Vecchi
23 Kenneth Knight
24 Ryan Hawkins Hoops Velo
25 Paul Ransom Sotonia CC
26 Ed Slot Sotonia CC
27 Ben Parker Performance Cycles
28 Luke Gilder Mountain Trax RT
29 William Howse VeloVitesse
30 Ryan Edge
31 Owen Lewis Velo Club Venta
32 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta
33 Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium)
34 Alex Collins Primera-TeamJobs
35 Andrew Banks Westbury Wheelers
36 Matthew Conner GS Henley
37 Callum Slade WyndyMilla
38 Ian Wrightson WyndyMilla
39 Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
40 Paddy Scullion Mid Cornwall Cycling Club
41 Peter Humphreys Southend Wheelers
… continued after advert
4th Cat only
1 Jon Rowley Poole Wheelers CC
2 Fraser Joyce Swindon Wheelers
3 Robbie Southwell TEAMSPY
4 Oscar Palmer WyndyMilla
5 James Osborn Pedalworks Performance Team
6 Christopher Bennett Army Cycling Union
7 Timothy Powell VCGH
8 Nathan Curtis Hargroves Cycles CC
9 Jack Grundy Total Fitness Bath
10 Richard Cooper Hart Evolution Racing Team
11 Mark Letters Banjo Cycles
12 Joffrey Carlier Sotonia CC
13 Luke Jeffery Wight Cycle Hire Visit IOW RT
14 Mark Smith Team Swindon Cycles
15 Daniel Lawrance Beaconsfield Cycling Club
16 James Ketchell Hoops Velo
17 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
18 Simon Pearson
19 John Penfound Behind The Bikeshed
20 Robin Kamiya Farnborough & Camberley CC
21 John Allen Wight Cycle Hire Visit IOW RT
22 Jonathan Ashby Devizes Town Cycling Club
23 Rob Scott
Cycle Division’s New Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique