Matt Steel and Marcin Bialoblocki winners at week 10 of the Castle Combe Summer Series on Thursday, 5th July
Result: Castle Combe Summer Series 10
Cat 3/4
1 Matt Steel Shaftesbury CC
2 Daniel Lyness Royal Navy & Royal Marines CA
3 George Jones 73Degrees CC
4 Michael Hoare Frome & District Wheelers
5 Richard Bullett Salt & Sham Cycle Club
6 Steven Whitehurst Somer Valley CC
7 James Dudden Latchem Sunwise Race Team
8 Jack Mundinano Cheltenham & County CC
9 Stuart McCombie Bristol RC
10 Russell Peace BPF Cycling
E/1/2/3
1 Marcin Bialoblocki Steele Davis Via Roma RT
2 Ken Buckley Spokes BPC Racing
3 George Smith Tri UK
4 Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London
5 William Bjergfelt Team Tor 2000 KALAS
6 Thomas Hogan BPF Cycling
7 Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team
8 Daniel Mcquillan Tri UK
9 Sebastian Lewis VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu…
10 Peter Haworth Team Tor 2000 KALAS
… continued after advert
U16 Boys
1 Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq…
2 Alexander Bosley Zappi Racing Team
3 Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq…
4 Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq…
5 Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq…
6 Oliver Chatting Team Tor 2000 KALAS
7 Jacob Hardy Cheltenham & County CC
8 Benjamin Ferris Andover Whls
U14 Boys
1 Jed Smithson WORX Factory Racing
2 George Eames North Devon Wheelers
3 Jakob Hudson Bristol Cycling Development Sq…
4 Sacha White WORX Factory Racing
5 Finlay Walter Minehead Merlins
6 Jude Munday Bristol Cycling Development Sq…
7 Jude Brown Bristol Cycling Development Sq…
8 Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq…
9 Jo Cooke
10 Jack McGovern Palmer Park Velo RT
U14 Girls
1 Niamh Murphy Cotswold Veldrijden
2 Ellie Wallbaum Sulis Scorpions YCA
3 Isobel Crowther Avid Sport
4 Aoife O’Neill Chippenham & Dist Whls
5 Josie Vallis Sulis Scorpions YCA
6 Freya Eccleston Palmer Park Velo RT
7 Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT
8 Ayla Tonkin
U12 Boys
1 Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC
2 Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA
3 Reuben Walter Minehead Merlins
4 Lowrie Tomkin
U12 Girls
1 Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA
U10 Boys
1 Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA
2 Theo Quay-Clark Sprockets Cycle Club
U8 Boys
1 Maximillian Atkins Cotswold Veldrijden
2 Daniel Wallace
3 Tomas Wallace
U8 Girls
1 Emily Averies Cotswold Veldrijden
2 Alice Averies Cotswold Veldrijden
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch