Home rider Richard Bickley fastest in the Border City Wheelers 10 mile time trial on Saturday near Tebay; Katie Lukas fastest woman
Result: Border City Wheelers 10m TT
1 Richard Bickley Border City Whs CC 20:03 Male Senior
2 Joseph Dobson Manchester Bicycle Club 20:28 Male Senior
3 Richard Bideau Pendle Forest CC 20:32 Male Vet
3 Keith Murray DRAG2ZERO 20:32 Male Vet
5 John Morgan Coveryourcar.co.uk RT – Fitted and Tailored Car Covers 20:58 Male Vet
6 Harry Walker Revolver Racing 21:02 Male Vet
7 David Gleave Velo Club Cumbria 21:03 Male Senior
8 Tom Roper University of Liverpool Cycling Club 21:13 Male Espoir
9 James Dickson AIMS Cycling 21:24 Male Senior
10 Russell Mclean Beacon Wheelers 21:25 Male Senior
11 Sam Murray DRAG2ZERO 21:27 Male Junior
12 Jonathan Robinson Army Cycling Union 21:35 Male Vet
13 Paul Braithwaite Pendle Forest CC 21:43 Male Vet
14 Dan Taylor Coveryourcar.co.uk RT – Fitted and Tailored Car Covers 21:49 Male Vet
15 Gary Jamieson Fechan flyers 22:07 Male Vet
16 Alistair Woodman Team Swift 22:08 Male Vet
17 Russ Richardson Teesdale CRC 22:21 Male Vet
18 Dan Small Teesdale CRC 22:29 Male Senior
18 Patrick Pennefather Border City Whs CC 22:29 Male Senior
20 Andrew Dent Pendle Forest CC 22:32 Male Vet
21 Bryan Pool Border City Whs CC 22:35 Male Vet
21 James Bell Border City Whs CC 22:35 Male Senior
23 Katie Lukas Beacon Wheelers 22:42 Female Vet
24 Phil Shaw Kent Valley RC 22:46 Male Vet
25 Dan Kendall Rock to Roll CC 22:47 Male Senior
26 Lee Spoor Tri Preston 22:50 Male Vet
27 Matthew Durdy Richmond CC 22:51 Male Vet
28 John Huggon Ribble Valley C&RC 23:01 Male Vet
29 Carl King VTTA (Manchester & NW Group) 23:05 Male Vet
30 Peter Leonard Southport CC 23:17 Male Vet
31 Daniel Kirk Ronde Cycling Club 23:19 Male Senior
32 Greg Kershaw Drighlington BC 23:27 Male Senior
33 Stuart Timmins North Lancashire Road Club 23:28 Male Vet
34 David Hargreaves North Lancashire Road Club 23:31 Male Vet
35 Simon Emsley Derwentside CC 23:32 Male Vet
36 Stephen Turner Border City Whs CC 23:35 Male Vet
36 David Ireland East Lancashire RC 23:35 Male Vet
38 Howard Cain Border City Whs CC 23:38 Male Vet
39 Ian Elliot Hawick Cycling Club 23:48 Male Vet
40 Deborah Moss Team Merlin 23:50 Female Vet
41 Mike Westmorland Border City Whs CC 23:55 Male Vet
42 Steve Wilkinson Nelson Whs CC 23:56 Male Vet
43 James Haddow Border City Whs CC 23:58 Male Senior
44 Terry Parvin Ferryhill Whs 24:06:00 Male Vet
45 Mick Black Springfield Financial Racing Team 24:08:00 Male Vet
46 Roy Flanagan Rossendale RC 24:11:00 Male Vet
47 Jamie Kirk Ilkley CC 24:17:00 Male Vet
48 Duncan Glover Harrogate Nova CC 24:23:00 Male Vet
49 Richie Grant Hartlepool CC 24:31:00 Male Vet
50 Kevin Crawley Border City Whs CC 24:32:00 Male Vet
50 Bill Maxwell Border City Whs CC 24:32:00 Male Vet
52 Dougi Hall Border City Whs CC 24:37:00 Male Vet
53 John Eric Potter Bridlington CC 24:42:00 Male Vet
54 Richard Durham VTTA (Yorkshire) 24:44:00 Male Vet
55 Richard Gray Norton Wheelers 24:55:00 Male Vet
56 Hope Kerry Team Lusso 25:11:00 Female Senior
57 Brian Morrell Dumfries CC 25:12:00 Male Vet
58 Phil Hind Border City Whs CC 25:14:00 Male Vet
59 Richard Mattinson Velo Club Cumbria 25:29:00 Male Vet
60 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 25:32:00 Female Vet
61 Ian Earnshaw Allterrain road club 25:33:00 Male Vet
62 Maria Mulleady Team Swift 26:01:00 Female Senior
63 Steve Marlow Weaver Valley CC 26:06:00 Male Vet
64 David Golden Army Cycling Union 26:15:00 Male Vet
65 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 26:21:00 Female Vet
66 Jan Scotchford North Lancashire Road Club 26:28:00 Female Vet
67 Carol Westmorland Border City Whs CC 26:29:00 Female Vet
68 Richard Belk Kent Valley RC 26:40:00 Male Vet
69 Les Stephenson VTTA North Lancs and Lakes Group 26:43:00 Male Vet
70 William Armstrong Velo Club Cumbria 26:53:00 Male Vet
71 Ellis Murray DRAG2ZERO 28:09:00 Male Juvenile
72 Francesca Counsell Bella in Sella Racing 28:52:00 Female Senior
73 Martin Byrne Allterrain road club 29:28:00 Male Vet
74 Karen Stuart-Smith Stockton Wheelers CC 31:31:00 Female Vet
75 David Tinker Clayton Velo 31:39:00 Male Vet
76 Brian Moore The Tricycle Association – North Western Region 35:49:00 Male Vet
Tandem
1 Paul Warrener Rossendale RC 28:20:00 Male Vet
1 Linda Felton Rossendale RC 28:20:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique