Stuart Travis fastest in the VTTA London & Home Counties 15 mile time trial; Alice Lethbridge fastest woman
Result: VTTA London & Home Counties 15m TT
1 Stuart Travis Team Bottrill / Vanguard 29:00:00 Male Senior
2 Liam Maybank Twickenham CC 29:40:00 Male Vet
3 George Evans Team Bottrill / Vanguard 29:58:00 Male Espoir
4 James Rix Team Bottrill / Vanguard 30:00:00 Male Vet
5 Keith Ainsworth Sheffrec CC 30:41:00 Male Vet
6 Alan Murchison DRAG2ZERO 30:56:00 Male Vet
7 Gavin Hinxman DRAG2ZERO 31:03:00 Male Vet
8 Oliver Bates Team Bottrill / Vanguard 31:22:00 Male Espoir
9 John Lacey Hemel Hempstead CC 31:27:00 Male Vet
10 Gregory Woodford Reading CC 31:33:00 Male Vet
11 Benjamin Allen Westerley Cycling Club 31:54:00 Male Vet
12 Jon Simpkins DRAG2ZERO 31:58:00 Male Vet
13 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 31:59:00 Male Vet
14 Michiel Vaal Team Backstedt Bike Performance 32:13:00 Male Vet
15 Jon Elliott Maidenhead & District CC 32:31:00 Male Senior
16 Ian Greenstreet AeroCoach 32:38:00 Male Vet
17 Simon Amies Bicester Millennium CC 32:39:00 Male Vet
18 Gareth Williams Twickenham CC 32:42:00 Male Vet
19 Martin Reynolds Cambridge CC 32:50:00 Male Vet
20 Alice Lethbridge DRAG2ZERO 32:54:00 Female Senior
21 Vicky Gill DRAG2ZERO 33:06:00 Female Senior
22 Colin Parkinson South Western Road Club/Evans Cycles 33:15:00 Male Vet
23 Stuart Stow Twickenham CC 33:22:00 Male Vet
24 Andrew Askwith Bridlington CC 33:24:00 Male Vet
25 Tim Davies Icknield RC 33:34:00 Male Vet
26 Ken Platts Cambridge CC 33:37:00 Male Vet
27 Steven Cottington Bath Cycling Club 33:38:00 Male Vet
28 Rob Vessey Didcot Phoenix CC 33:58:00 Male Vet
29 Barry Eeles North Hampshire RC 34:04:00 Male Vet
30 Glen Knight KISS Racing Team (KRT) 34:13:00 Male Vet
31 Angela Carpenter …a3crg 34:15:00 Female Vet
32 Liz Powell DRAG2ZERO 34:17:00 Female Vet
33 John Dowling Hemel Hempstead CC 34:32:00 Male Vet
34 David Wilson-Evans Bynea Cycling Club 34:38:00 Male Vet
35 Kevin Stokes Born to Bike – Bridgtown Cycles 35:09:00 Male Vet
36 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 35:09:00 Male Vet
37 Gary Pamment 3T-RACING 35:11:00 Male Vet
38 Roger Porter Verulam CC 35:16:00 Male Vet
39 Helen Reynolds Hemel Hempstead CC 35:20:00 Female Vet
39 David Cook Bedfordshire Road RT 35:20:00 Male Vet
39 Christina Murray Army Cycling Union 35:20:00 Female Vet
42 Peter Stainer Amersham Road Cycling Club 35:30:00 Male Vet
42 Katja Rietdorf Born to Bike – Bridgtown Cycles 35:30:00 Female Vet
44 Nick Mccormick Epsom CC 35:37:00 Male Vet
45 Paul Welsby DRAG2ZERO 35:46:00 Male Vet
46 Mandy Bunn CC Sudbury 35:47:00 Female Vet
47 Louisa Cooper Bournemouth Jubilee Whs 35:58:00 Female Senior
48 Ray Retter Born to Bike – Bridgtown Cycles 36:12:00 Male Vet
49 Cliff Voller Newbury RC 36:16:00 Male Vet
50 Andrew Simpkins Solihull CC 36:20:00 Male Vet
51 Mervyn Wilson North Lancashire Road Club 36:29:00 Male Vet
52 Geoff Perry Born to Bike – Bridgtown Cycles 36:31:00 Male Vet
53 Brian Sunter Condor RC 36:54:00 Male Vet
54 Linda Dewhurst Team Milton Keynes 36:56:00 Female Vet
54 Richard Moule Bossard Whs 36:56:00 Male Vet
56 John Mcglashan Redmon CC 37:18:00 Male Vet
57 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 37:47:00 Female Vet
58 John Eames Chippenham & District Wheelers 37:49:00 Male Vet
59 Joy Payne Amersham Road Cycling Club 37:53:00 Female Vet
60 Bernard Phillips Maidenhead & District CC 37:55:00 Male Vet
61 Emma Mcdermott Oxonian CC 38:06:00 Female Vet
62 Roger Taylor Frome and District Wheelers 38:13:00 Male Vet
63 Robert Hutchinson Bristol South Cycling Club 38:23:00 Male Vet
64 David Guy OV Cycling Club 38:30:00 Male Vet
65 Sue Rust Kettering CC 38:45:00 Female Vet
66 Robert.A. Engers Shorter Rochford RT 38:59:00 Male Vet
67 Arja Scarsbrook Bush Healthcare CRT 39:02:00 Female Vet
68 Gary Martin Westerley Cycling Club 39:11:00 Male Vet
68 Jorj James Maidenhead & District CC 39:11:00 Male Vet
70 Murray Kirton A5 Rangers CC 39:18:00 Male Vet
71 Abi Vyner Rapha Cycling Club 39:20:00 Female Vet
72 David Driver Yeovil Cycling Club 39:27:00 Male Vet
73 Diane Wilson-Evans Bynea Cycling Club 39:49:00 Female Vet
74 Gillian Reynolds Willesden CC 40:08:00 Female Vet
74 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 40:08:00 Male Vet
76 John Bush Maidenhead & District CC 40:11:00 Male Vet
77 Mary-Jane Hutchinson Bristol South Cycling Club 40:29:00 Female Vet
78 Roy Oakes South Pennine RC 40:43:00 Male Vet
79 Annette Lacey Hemel Hempstead CC 41:35:00 Female Vet
80 Ron Hallam South Pennine RC 42:01:00 Male Vet
81 Peter Weaver New Forest CC 42:36:00 Male Vet
82 David Steel Hereford & Dist Whs CC 42:48:00 Male Vet
83 Catherine Pascoe New Forest CC 43:02:00 Female Vet
84 Lorna Rowland Twickenham CC 44:19:00 Female Vet
85 Bob Brabbins Wellington Wheelers Cycling Club 44:29:00 Male Vet
86 Kenneth Stevens South Pennine RC 45:00:00 Male Vet
87 Brian Moon Willesden CC 47:21:00 Male Vet
88 John Howells Corinium Cycle Club 47:43:00 Male Vet
89 Brian James Brighton Mitre CC 48:54:00 Male Vet
Tandem
1 Brian Foran Lampard RC 37:30:00 Male Vet
1 Nikki Hunt VTTA (London & Home Counties) 37:30:00 Female Vet
2 Norman Harvey Sotonia CC 39:44:00 Male Vet
2 Mary Corbett Sotonia CC 39:44:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)