Jaime Nicholson the winner of the Women’s race at the Edinburgh RC Inch Park cyclocross event for women and youth riders in Scotland on September 15
Result: Edinburgh RC Inch Park CX
(thnx Mark at MyEventTiming)
WOMEN
1 Jaime Nicholson Hoddom Velo Vet 40-49
2 Erin Murphy Deeside Thistle CC Junior
3 Amy Forbes Ronde Cycling Club Senior
4 Katie Turbitt Hors categorie (HC) Senior
5 Lorna Todd Ayrodynamic Triathlon Club Vet 40-49
6 Deborah Ferns Glasgow Riderz Vet 40-49
7 Iona Hamilton University of Stirling CC Senior
8 Diane Clayton-Chisholm West Lothian Clarion CC Vet 40-49
9 Fiona Davidson Johnstone Wheelers Cycling Club Vet 40-49
10 Sharon Holmes Lanark Race team Vet 40-49
11 Lorna Macarthur Stirling Bike Club Senior
12 Judith Lane Edinburgh RC Vet 40-49
13 Alison Brown Stirling BC Vet 50-59
14 Elaine Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Club Vet 40-49
15 Nina Tomlin West Lothian Clarion CC Senior
16 Kimberly Ross Senior
YOUTH
Under 16
1 Frederick Fuller Edinburgh RC U16M
2 Reuben Oakley U16M
3 Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Club U16M
4 Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Club U16M
5 cole nicholson Hoddom Velo U16M
6 Elijah Kwon Edinburgh RC U16M
7 Sam Chisholm West Lothian Clarion CC U16M
8 Kayden Davidson www.Hardie-Bikes.com U16M
9 Corey Whiteford Lanark Race team U16M
10 Rory Laidlaw Peebles CC U16M
11 Finlay Taylor Royal Albert CC U16M
12 Declan Sangster Grampian Tigers U16M
13 Toby Kershaw Velo Club Moulin U16M
14 Noah Fontaine Deeside Thistle CC U16M
15 Struan Bennet Kinross CC U16M
16 Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club U16M
17 Isaac Small Deeside Thistle CC U16M
18 Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Club U16M
19 Aaron Taylor Stirling Bike Club U16M
20 Elliott Davies Edinburgh RC U16M
21 Gregor Mcphaden West Lothian Clarion CC U16M
22 Redd Hibberd Edinburgh RC U16M
23 Ewan McCleery Carnegie Cyclones U16M
24 Ben Crichton Edinburgh RC U16M
… continued after advert
Under 14
1 Elliot Rowe Deeside Thistle CC U14M
2 Innes McDonald Edinburgh RC U14M
3 Emmet Foster Carnegie Cyclones U14M
4 Ruan Vorster West Lothian Clarion CC U14M
5 Oliver Blyth Edinburgh RC U14M
6 Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC U14M
7 Finlay Turner West Lothian Clarion CC U14M
8 Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Club U14M
9 Feargus Pearson Peebles CC U14M
10 Martin Cunnane Edinburgh RC U14M
11 Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC U14M
12 Ahron Dick Stirling Bike Club U14M
13 Noah Bleteau West Lothian Clarion CC U14M
14 Matthew McCleery Carnegie Cyclones U14M
15 Evan Russell Edinburgh RC U14M
16 Robert Smart Ythan CC U14M
17 alasdair easton Edinburgh RC U14M
18 Iain Carter Glasgow Riderz U14M
19 Gregor Murphy Deeside Thistle CC U14M
20 Archie McGhee Glasgow Riderz U14M
21 Harris Drackford Falkirk Junior Bike Club U14M
Under 16 Girls
1 Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing U16F
2 Christina Mcgorum Peebles CC U16F
3 Ruby-Soho Smith Peebles CC U16F
4 Anna Reid Squadra Scozzese U16F
Under 14 Girls
1 Daisy Taylor Royal Albert CC U14F
2 Millie Thomson Deeside Thistle CC U14F
3 Arabella Blackburn Deeside Thistle CC U14F
4 Rudie Shearer Edinburgh RC U14F
5 Lacey Holmes Royal Albert CC U14F
6 Harriet Hendry U14F
7 Anna Birrell Edinburgh RC U14F
8 Anna Mackenzie Edinburgh RC U14F
9 Thea Aitken Deeside Thistle CC U14F
Under 12
1 Cole McCann Royal Albert CC U12M
2 Finlay Barr Royal Albert CC U12M
3 Gus Lawson Edinburgh RC U12M
4 Jamie Hall Edinburgh RC U12M
5 Xander Graham Edinburgh RC U12M
6 Ross Eastaugh Grampian Tigers U12M
7 Iain Rae Royal Albert CC U12M
8 Finn Crowther Edinburgh RC U12M
9 Adam Robertson Edinburgh RC U12M
10 Brodie Duncan West Lothian Clarion CC U12M
11 Calum Ogilvie West Lothian Clarion CC U12M
12 Hamish Hunter West Lothian Clarion CC U12M
13 Charlie Hibberd Edinburgh RC U12M
14 Wil Mitchell West Lothian Clarion CC U12M
15 Gareth Davies Carnegie Cyclones U12M
16 Cal Cunningham Edinburgh RC U12M
17 Kyle Whiteford Lanark Race team U12M
18 Arran Drackford Falkirk Junior Bike Club U12M
19 Cailean Vorster West Lothian Clarion CC U12M
20 Jack Farmer Edinburgh RC U12M
21 Aadi Khadse U12M
Under 12 Girls
1 Melanie Rowe Deeside Thistle CC U12F
2 Daisy Wilkinson Peebles CC U12F
3 Nancy Corrie Edinburgh RC U12F
4 Eva Murphy Deeside Thistle CC U12F
5 Freya Cox Royal Albert CC U12F
6 Katie McGurk Royal Albert CC U12F
7 Catherine McKendrick U12F
8 Zofia Well U12F
… continued after advert
Under 10
1 Zach Buchan Edinburgh RC U10M 6
2 Josh Buchan Edinburgh RC U10M 6
3 Aidan Ryder Edinburgh RC U10M 6
4 Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling Club U10M 6
5 conan nicholson Hoddom Velo U10M 6
6 Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC U10M 6
7 Lucas Stenton Edinburgh RC U10M 6
8 Nathan Russell U10M 5
9 Isaac Hughes Falkirk Junior Bike Club U10M 5
10 Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Club U10M 5
11 millar davidson U10M 5
12 Andrew Levinson Edinburgh RC U10M 5
13 Lewis McAusland Falkirk Junior Bike Club U10M 5
14 Alex Richardson West Lothian Clarion CC U10M 5
15 Maximilian Well U10M 5
16 Griff Aitken Deeside Thistle CC U10M 5
17 Calum Wignall U10M 5
18 Ross Gellatly U10M 5
19 William Mitchell U10M 5
20 Andrew Harrison U10M 5
21 Ty Coles West Lothian Clarion CC U10M 4
22 Ernie Hill Falkirk Junior Bike Club U10M 4
23 Douglas Murphy Edinburgh RC U10M 4
24 Aiden Doak U10M 2
Under 10 Girls
1 Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club U10F 6
2 Isla Cameron Royal Albert CC U10F 6
3 Eilidh Cameron Royal Albert CC U10F 6
4 Maisie Rae Royal Albert CC U10F 5
5 Emma Hall Edinburgh RC U10F 5
6 Matilda Hendry Deeside Thistle CC U10F 5
7 Ella McQueen Falkirk Junior Bike Club U10F 5
8 Mairi Dowens West Lothian Clarion CC U10F 5
9 Bridget Mitchell U10F 5
10 Lucy Robb Edinburgh RC U10F 5
11 Winnie Dyer U10F 4
12 Millie Fairley Falkirk Junior Bike Club U10F 4
13 Ishbel Bennett Stirling Bike Club U10F 4
Under 8
1 Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Club U8M
2 Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling Club U8M
3 Robbie Lawson Edinburgh RC U8M
4 Arthur Dyer U8M
5 Bobby Buchan U8M
6 Kyle Reid Falkirk Junior Bike Club U8M
7 Finn Power Musselburgh RCC U8M
8 Fletcher Oliphant KICC U8M
9 Ellis McAusland Falkirk Junior Bike Club U8M
10 Luke Hill Falkirk Junior Bike Club U8M
11 Magnus Dempster U8M
12 Hunter Harris U8M
13 Rohan Coles U8M
14 Dara Levinson U8M
15 Rory Gascoyne U8M
16 Aaradhy Khadse U8M
Under 8 Girls
1 Emmie Main Falkirk Junior Bike Club U8F
2 Eden Thomson Deeside Thistle CC U8F
3 Isona Colome Sala U8F
4 Freya Florence McQueen Falkirk Junior Bike Club U8F
5 Olivia Mcmurray Johnstone Wheelers Cycling Club U8F
6 Cara Drackford U8F
7 Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Club U8F
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch