Dan Martin fastest in the Southborough & District Wheelers New Years Day 10 mile time trial; Rebecca Wilson fastest woman
Result: Southborough & District Wheelers NY10
1 Dan Martin University of Derby Cycling Club 20:10 Male Espoir
2 Tom Rowing Abellio – SFA Racing Team 20:48 Male Senior
3 Joshua Clark Royal Navy & Royal Marines CA 21:12 Male Espoir
4 Mark Baker Abellio – SFA Racing Team 21:54 Male Vet
5 William Murtagh Rye & District Wheelers CC 22:02 Male Senior
6 Sam Fuller 7Oaks Tri Club 22:18 Male Senior
7 Oliver Robinson Thanet RC 22:20 Male Espoir
8 Fabien Large Eastbourne Rovers CC 22:50 Male Espoir
9 Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 22:57 Male Vet
10 Stephen Wilkinson TWB – On Time Race Team 23:24 Male Vet
11 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 23:28 Male Vet
12 Alex Woolley Abellio – SFA Racing Team 23:46 Male Vet
13 Richard Birtwhistle Sydenham Whs 24:10:00 Male Vet
14 David Greenwood Rye & District Wheelers CC 24:18:00 Male Vet
15 Sam Day CS Grupetto 24:20:00 Male Vet
16 Rebecca Wilson Rye & District Wheelers CC 24:21:00 Female Vet
17 Ian Stephens Southborough & Dist. Whs 24:22:00 Male Vet
18 Richard Payn 34 Nomads CC 24:24:00 Male Vet
19 Mark Houlden 34 Nomads CC 24:30:00 Male Vet
20 Tony Carty Tri Spirit Team 24:34:00 Male Senior
21 Michael Page Epsom CC 24:46:00 Male Senior
22 Pritesh Patel Ashford Road CC 25:32:00 Male Senior
23 Colin Robinson Thanet RC 25:33:00 Male Vet
24 Colin Jarman Southborough & Dist. Whs 25:33:00 Male Vet
25 Matt Fearn Sheppey Velo 25:49:00 Male Vet
26 Jeremy Page Southborough & Dist. Whs 26:04:00 Male Vet
27 Adam Skitt Ashford Whs 26:05:00 Male Senior
28 Mark Amon Rye & District Wheelers CC 26:32:00 Male Vet
29 Dave Richards Ashford Road CC 26:43:00 Male Senior
30 Jeremy Saynor PMR 26:59:00 Male Vet
31 Tracy Wilkinson-Begg TWB – On Time Race Team 27:07:00 Female Vet
32 Roger Wilson Thornton Road Club 27:12:00 Male Vet
33 Victoria Fearn Twickenham CC 27:37:00 Female Senior
34 Kevin Austen 34 Nomads CC 27:45:00 Male Vet
35 Lucy Reed Kent Velo Girls/Boys 27:55:00 Female Vet
36 Natasha Jarman Southborough & Dist. Whs 27:57:00 Female Senior
37 Mark Carty Tri Spirit Team 27:58:00 Male Vet
38 Andy Burrows Thanet RC 28:21:00 Male Vet
39 Robert Giles PMR 28:24:00 Male Vet
40 Alan Oakley Southborough & Dist. Whs 30:09:00 Male Vet
41 Louise Duncan 34 Nomads CC 30:50:00 Female Vet
42 Susan O’mahony Kent Velo Girls/Boys 30:57:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)