Former British Road Race medallist Russell Hampton (Onimpex Bioracer RT) fastest in the Stowmarket & District 10 mile Time Trial on Sunday; Isabella Johnson fastest woman; Rachael Elliott and Ian Greenstreet fastest tandem
Result: Stowmarket & District 10m TT
1 Russell Hampton Onimpex Bioracer RT 19:11 Male Senior
2 Chris Holmes Twickenham CC 19:24 Male Vet
3 Simon Alexander Richardsons-Trek RT 19:30 Male Senior
5 Jordan Black Loose Cannon’s Conditioning 19:51 Male Senior
6 James Young Plomesgate CC 20:02 Male Vet
7 Jack Kellam Cambridge University CC 20:03 Male Senior
8 Julian Bosley Stowmarket & District CC 20:08 Male Vet
9 Leon West CC Sudbury 20:12 Male Vet
10 Lee Kennedy Army Cycling 20:16 Male Senior
11 Nick Partridge VC Baracchi 20:20 Male Vet
12 Paul Jay DRAG2ZERO 20:28 Male Vet
13 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club 20:33 Male Senior
14 James Potter Orwell Velo 20:41 Male Senior
15 Dan Blackburn Epic Orange/Physio Resolutions 20:43 Male Vet
16 Nic Pillinger Team Secret Squirrel 20:56 Male Vet
16 Simon Elkington St Neots CC 20:56 Male Vet
18 Bryan Long VTTA (East Anglia Group) 21:16 Male Vet
18 Callum Biggs Tofauti Everyone Active 21:16 Male Junior
20 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 21:17 Female Junior
21 Andrew Grant Cambridge CC 21:18 Male Vet
22 Jon Surtees Born to Bike – Bridgtown Cycles 21:20 Male Vet
23 Dale Sturman West Suffolk Wheelers 21:23 Male Vet
24 Ryan Gray Tri Harder 21:27 Male C5
25 Dexter Mansel-Thomas Tofauti Everyone Active 21:29 Male Junior
26 Martin Reynolds Cambridge CC 21:30 Male Vet
27 Alex Purcell CC Sudbury 21:39 Male Senior
28 Matthew Peck Ipswich BC 21:41 Male Senior
29 Adrian Pettitt Stowmarket & District CC 21:42 Male Vet
30 Robert Watson Cambridge CC 21:45 Male Vet
31 Chris Tye Plomesgate CC 21:46 Male Vet
32 Simon Daw Datalynx-Parenesis Cycling 22:01 Male Vet
33 Steven Scott Albarosa CC 22:03 Male Vet
34 Mike Skillings Full Moo Cycling 22:05 Male Vet
34 Jack Chevin Stowmarket & District CC 22:05 Male Espoir
36 Colin Lizieri Cambridge CC 22:13 Male Vet
37 Nick Esser D A P Cycling Club 22:16 Male Vet
38 Phillip Hatcher CC Sudbury 22:23 Male Senior
39 Keith Wolferstan Stowmarket & District CC 22:25 Male Vet
40 Becky Ridge TPH Racing 22:31 Female Senior
40 Chris Crabtree Orwell Velo 22:31 Male Senior
42 Mark Powell Stowmarket & District CC 22:32 Male Vet
43 Gary Johnson CC Sudbury 22:33 Male Vet
44 Ian Newby Diss & District CC 22:38 Male Vet
45 Doz Bree CC Sudbury 22:47 Male Vet
46 Aston Bird Orwell Velo 22:58 Male Vet
47 Anthony Ashford West Suffolk Wheelers 23:00 Male Senior
48 Gary Smith Team Velovelocity 23:01 Male Vet
49 Will Shepherd Ely & District CC/B&T Motor Repairs 23:08 Male Vet
50 Phil Jarvis Colchester Rovers CC 23:14 Male Vet
51 William Crabtree Orwell Velo 23:16 Male Senior
52 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 23:19 Female Vet
53 Stuart Supple VC Baracchi 23:21 Male Vet
53 Andy Newham (Trike) Lincoln Wheelers CC 23:21 Male Vet
57 Kevin Hickman API-Metrow 23:28 Male Vet
58 James Rush CC Sudbury 23:30 Male Vet
59 Dave Mason [Trike] Lincoln Wheelers CC 23:34 Male Vet
60 Mark Vowells (Tricycle) CC Bexley 23:41 Male Vet
61 Robert Davies CC Sudbury 23:51 Male Vet
62 Karl Read North Norfolk Whs 23:53 Male Vet
62 Patrick Ellis Diss & District CC 23:53 Male Vet
66 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC 23:59 Male Vet
67 Patrick Charlton Wolsey RC 24:05:00 Male Vet
68 David Meyerowitz Stowmarket & District CC 24:34:00 Male Senior
69 Anthony Bye Wisbech Whs 24:48:00 Male Vet
70 Dave Schindler Stowmarket & District CC 24:52:00 Male Senior
71 Lara Thomas Stowmarket & District CC 24:53:00 Female Senior
72 Nicola Powell Stowmarket & District CC 26:00:00 Female Senior
73 Tim Collins Army Cycling 26:19:00 Male Senior
74 Mark Carroll VC Baracchi 28:01:00 Male Vet
75 David Fenn CC Sudbury 28:23:00 Male Vet
76 Sarah Johnson CC Sudbury 28:38:00 Female Vet
77 Gerry Barton West Suffolk Wheelers 30:27:00 Male Vet
78 John Shellard Team PedalRevolution.co.uk 32:12:00 Male Vet
Tandem
1 Rachael Elliott AeroCoach 19:23:00 Female Vet
1 Ian Greenstreet AeroCoach 19:23:00 Male Vet
2 Mark Fraser citycyclecentre 23:25:00 Male Vet
2 Anna Fraser CC Ashwell 23:25:00 Female Vet
3 John Swanbury VC Baracchi 23:56:00 Male Vet
3 Kate Churchill VC Baracchi 23:56:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique