Chris Fennell fastest in the VTTA Kent 21.1 mile time trial on Sunday (Sept 13), Rebecca Wilson fastest woman
Result: VTTA Kent 21.1m TT
1 Christopher Fennell The Independent Pedaler – Nopinz 39:44:00 Male
2 Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 42:34:00 Male
3 Howard Shaw trainSharp 42:50:00 Male
4 Nicholas Fennell Thanet RC 42:51:00 Male
5 Andrew Meilak VeloRefined Rule 5 44:14:00 Male
6 Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 44:28:00 Male
7 Lewis Tompsett TWB – On Time Race Team 44:48:00 Male
8 Samuel Painter TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 45:23:00 Male
9 Joe Austin Sheppey Velo 45:34:00 Male
10 Robert Nicholas Deal Tri 45:55:00 Male
11 Mark Hill VeloRefined Rule 5 46:06:00 Male
12 Mark Cain Army Cycling 46:08:00 Male
13 Paul Burrows Thanet RC 46:11:00 Male
14 Alex Pearson Woolwich CC 46:18:00 Male
15 David Clark Eastbourne Rovers CC 46:30:00 Male
16 Steve Gooch Rye & District Wheelers CC 46:36:00 Male
17 Sam Fuller 7Oaks Tri Club 46:39:00 Male
18 Tim Kingston GS Invicta – Eye Level Optical- Herbert Cycles 46:46:00 Male
19 Martin Jones Colour Tech RT 46:47:00 Male
20 Mark Doxey Abellio – SFA Racing Team 46:48:00 Male
21 Nathan Russell trainSharp 46:49:00 Male
22 Martin Kober Abellio – SFA Racing Team 46:52:00 Male
23 Mark Baker Abellio – SFA Racing Team 47:01:00 Male
24 Keith Brown Southborough & Dist. Whs 47:11:00 Male
25 Stefan Stone 7Oaks Tri Club 47:21:00 Male
26 Richard Birtwhistle Sydenham Whs 47:33:00 Male
27 Pete Elms Colour Tech RT 47:38:00 Male
28 Simon Henderson Thanet RC 47:41:00 Male
29 Paul Smith VeloRefined Rule 5 47:52:00 Male
30 Antony Bee Wigmore CC 48:06:00 Male
31 Lance Childs trainSharp Development Team 48:12:00 Male
32 Martin Brown 7Oaks Tri Club 48:24:00 Male
33 Andrew Quye Southborough & Dist. Whs 48:52:00 Male
34 Gary Grayland CC Bexley 48:56:00 Male
34 Barry Goodsell Rye & District Wheelers CC 48:56:00 Male
36 Matt Clayton University of Bath Cycling Club 49:02:00 Male
37 Rich Jones Abellio – SFA Racing Team 49:03:00 Male
38 Rob Kennison Medway Velo Club 49:04:00 Male
39 Rodney Smith Wigmore CC 49:05:00 Male
40 Martin Foord Abellio – SFA Racing Team 49:32:00 Male
41 David Greenwood Rye & District Wheelers CC 49:59:00 Male
42 Vince Freeman Sussex Revolution Velo Club 50:00:00 Male
43 Henry Salmon GS Avanti 50:03:00 Male
44 Neil Gerrard Folkestone Velo Club 50:04:00 Male
45 Ryan Edwards Ashford Whs 50:12:00 Male
46 Rob Milnes Thanet RC 50:36:00 Male
47 Ryan Allen Verulam Really Moving 50:41:00 Male
48 Sam Bennett 7Oaks Tri Club 50:48:00 Male
49 Glenn Hutchison Sheppey Velo 50:59:00 Male
50 Luke Holland Gemini BC 51:06:00 Male
51 Andy Robinson Ashford Whs 51:44:00 Male
52 Si Seymour Tooting BC 51:49:00 Male
53 Ben Loxton University of Bath Cycling Club 51:52:00 Male
54 James Harris Catford CC Ltd 51:54:00 Male
55 Andrew Gibson Gravesend CC 52:10:00 Male
56 Sam Day CS Grupetto 52:11:00 Male
57 Chris Symonds North Road CC 52:36:00 Male
58 Rebecca Wilson Rye & District Wheelers CC 52:41:00 Female
59 Matt Nunn Medway Velo Club 52:49:00 Male
60 David Bishop Wigmore CC 52:54:00 Male
61 Richard Payn 34 Nomads CC 53:03:00 Male
62 Colin Ashcroft West Kent RC 53:16:00 Male
63 James Moss Larkfield AC 53:23:00 Male
64 Stewart King Ashford Whs 53:35:00 Male
65 Matt Fearn Sheppey Velo 53:44:00 Male
66 Christopher Bax Thanet RC 54:21:00 Male
67 Gemma Waterjohns Somerset Road Club 54:33:00 Female
68 Doug Bentall Sydenham Whs 55:48:00 Male
69 Mark Amon Rye & District Wheelers CC 56:00:00 Male
70 Mark Gidney Southborough & Dist. Whs 56:13:00 Male
71 Mick Claydon Ashford Whs 56:48:00 Male
72 Jonathan Hemming Addiscombe CC 58:53:00 Male
73 Andy Burrows Thanet RC 59:05:00 Male
74 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club 59:12:00 Male
75 Natasha Jarman Southborough & Dist. Whs 01:00:40 Female
76 Vernon Thomas VC Elan – Harry Perry Cycles 01:05:17 Male
77 Mike Perry Thanet RC 01:06:31 Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch