Simon Wilson of Ribble Weldtite Pro Cycling fastest (48.49) in the Stretford Wheelers 25 mile time trial on Saturday (Sept 19); Sarah Storey fastest woman
Result: Stretford Wheelers 25m TT
1 Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 48:49:00 Male Vet
2 Adam Duggleby Almerico Vive Le Velo 49:11:00 Male Senior
3 Jack Levick Rose Race Team 51:52:00 Male Senior
4 Aidan Lawrence HMT Hospitals Giant Cycling Team 52:44:00 Male Junior
5 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 52:58:00 Male Senior
6 Francis Woodcock Team SB Hub 53:09:00 Male Junior
7 David James Williams Velotik Racing Team 53:26:00 Male Vet
8 Alan Chorley Seamons CC 53:37:00 Male Vet
9 Toby Williams Velotik Racing Team 53:49:00 Male Senior
10 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles 54:18:00 Male Vet
11 Nathan Smith Birkenhead North End CC 54:25:00 Male Junior
12 Ben Norbury Congleton CC 54:37:00 Male Senior
13 George Thorne Beacon Roads CC 54:41:00 Male Senior
14 Tristan Pilling Team SB Hub 54:53:00 Male Espoir
15 Mark Chadwick Wigan Whs CC 55:01:00 Male Vet
16 Steven Hilton Warrington Road Club/Horton Light Engineering 55:16:00 Male Vet
17 Adam Taylor Wigan Whs CC 55:27:00 Male Senior
18 Sarah Storey Storey Racing 55:31:00 Female Vet
19 Rod Mason Stockport Clarion CC 55:55:00 Male Vet
20 Peter Howarth Stretford Wheelers CC 55:57:00 Male Vet
21 Kamil Waligora East Lancashire RC 56:01:00 Male Senior
22 John Fiddies Team Lusso 56:03:00 Male Vet
23 Andy Cummings Warrington Triathlon Club 56:21:00 Male Vet
24 Paul Taylor North Lancashire Road Club 56:44:00 Male Vet
25 Lucas Jowett Beeston Cycling Club 57:18:00 Male Juvenile
26 Maddie Leech PH-MAS Cycling 57:28:00 Female Junior
27 Kevin Blades Bury Clarion CC 57:33:00 Male Vet
28 Nigel Modlinsky Element Cycling Team 57:34:00 Male Vet
29 Matt Yardley Macclesfield Wheelers 57:54:00 Male Vet
29 David Berry Wigan Whs CC 57:54:00 Male Senior
31 Andy Milligan Weaver Valley CC 57:59:00 Male Vet
32 Chris Spencer Macclesfield Wheelers 58:08:00 Male Senior
33 Sam Hughes Liverpool Century RC 58:10:00 Male Senior
34 Richard Collins Wigan Whs CC 58:11:00 Male Vet
35 Mat Stephenson Congleton CC 58:14:00 Male Vet
36 George Booth Rochdale Tri Club 58:23:00 Male Espoir
37 Mark Rigby Wigan Whs CC 58:40:00 Male Senior
38 Matthew Jackson East Lancashire RC 58:41:00 Male Senior
39 Jamie Humphries Westmead Team 88 58:44:00 Male Vet
40 Kouros Driscoll Sotonia CC 58:50:00 Male Senior
41 James Bell Wrexham RC 58:56:00 Male Espoir
42 Warren Mason VTTA (North) 59:01:00 Male Vet
43 Steven Fawcett Wigan Whs CC 59:09:00 Male Senior
44 Rob Jones Runcorn CC 59:28:00 Male Vet
45 Andrew Stokes Buxton CC/Sett Valley Cycles 59:49:00 Male Vet
46 Tim Whitefoot Crewe Clarion Wheelers 59:58:00 Male Vet
47 Neil Hollingsworth Rochdale Tri Club 59:59:00 Male Vet
48 Rufus Brunt Seamons CC 01:00:03 Male Vet
49 Richard Baker Audlem Cycling Club 01:00:09 Male Vet
50 Lloyd Smith Winsford Wheelers Cycling Club 01:00:28 Male Senior
51 David Gamble Bury Clarion CC 01:00:55 Male Vet
51 Ben Whatley Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:00:55 Male Vet
51 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 01:00:55 Male Vet
54 Paul Basson ABC Centreville 01:01:00 Male Vet
55 Stephen Sladin Congleton CC 01:01:19 Male Vet
56 Keri Parton Pro Vision Cycle Clothing 01:01:22 Female Senior
57 David Jones Thatto Cycles Racing Team 01:02:25 Male Vet
58 David Ireland East Lancashire RC 01:01:30 Male Vet
59 Kirk Finlinson Redditch Road & Path CC 01:01:44 Male Vet
60 Cecil Hopkinson Wigan Whs CC 01:01:57 Male Vet
61 Robert Bagot Warrington Road Club/Horton Light Engineering 01:02:10 Male Vet
61 Paul Preece Stockport Clarion CC 01:02:10 Male Vet
63 Philip Mitchell Manchester Bicycle Club 01:02:11 Male Vet
64 Kelvin Milward Congleton CC 01:02:16 Male Vet
65 Mark Cleverley 3C Test Team 01:02:20 Male Vet
66 Richard Coates Leek CC – Den Engel Belgian Bar 01:02:31 Male Vet
67 Mark Jones Bury Clarion CC 01:02:41 Male Vet
68 Michael Cope Kettering CC 01:02:51 Male Vet
69 Jenny Hill Army Cycling 01:02:59 Female Senior
70 Derek Schofield Rossendale RC 01:03:11 Male Vet
71 John Lowe Withington Wheelers 01:03:24 Male Vet
72 Joanna Cebrat Bury Clarion CC 01:03:33 Female Vet
73 Tony Perrin Stone Wheelers CC 01:03:46 Male Vet
74 Stephen Kane Congleton CC 01:04:20 Male Vet
75 Colin Carthy Weaver Valley CC 01:04:30 Male Vet
76 John Forbes Birkenhead North End CC 01:04:38 Male Vet
77 Duncan Poole Congleton CC 01:04:41 Male Vet
78 Martin Ferguson Hoppers Rollers 01:05:02 Male Vet
79 Richard Shaw Seamons CC 01:05:18 Male Vet
80 Stephen Wilkinson Element Cycling Team 01:05:36 Male Vet
81 Denis Thompson West Pennine Road Club 01:06:11 Male Vet
82 Andy Whitehead Seamons CC 01:06:23 Male Vet
83 Rebecca Gregson The Racing Chance Foundation 01:06:55 Female Espoir
84 Kinga Ingram Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 01:07:22 Female Junior
85 David Hilditch Ribble Valley C&RC 01:07:58 Male Vet
86 Michael Boyes Liverpool Century RC 01:08:49 Male Senior
87 Alice Taylor Congleton CC 01:09:33 Female Senior
88 Emma Houterman North Lancashire Road Club 01:09:49 Female Senior
89 Alison Stephenson Congleton CC 01:10:47 Female Vet
90 Bill Sedgwick VTTA North Lancs and Lakes Group 01:12:24 Male Vet
91 Adele Reynolds Macclesfield Wheelers 01:13:16 Female Senior
92 John Leach Rossendale RC 01:13:18 Male Vet
93 Anna Brunt Seamons CC 01:14:00 Female Vet
94 Catrin Cameron Cheshire Maverick Cycle Club 01:15:09 Female Vet
95 Kerry Gleave Congleton CC 01:15:13 Female Vet
96 Helen Bartlett Cheshire Maverick Cycle Club 01:15:17 Female Senior
97 Katie Toft Storey Racing 01:19:36 Female C1
First Under-23: Tristan Pilling, Team SB Hub 54-53
First Youth: Lucas Jowett, Beeston Cycling Club 57-18
Women
1 Sarah Storey, Storey Racing 55.31
2 Maddie Leech, PH-MAS Cycling 57.28
3 Keri Parton, Pro Vision Cycle Clothing 1:01.22
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch