Thomas Day fastest in the New Forest CC 10 mile time trial on 20th September (Sunday); Faye Faber fastest woman
Result: New Forest CC 10m TT
1 Thomas Day Zannata Galloo Team 19:36 Male Junior
2 Luke Norris Banbury Star Cyclists’ Club 20:57 Male Senior
3 James Fawcett …a3crg 21:16 Male Vet
4 Ant Gritton Sotonia CC 21:18 Male Senior
5 Stefan Gloyn Army Cycling 21:25 Male Senior
6 Nick Tarmey Velo Club Venta 21:27 Male Vet
7 Matthew Buckley Velo Club St Raphael 21:28 Male Senior
8 Neil Mackley …a3crg 21:34 Male Vet
9 Callum McQueen ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW 21:38 Male Espoir
10 Bryce Dyer AeroCoach 22:03 Male Vet
11 Paul Ashley Fareham Wheelers CC 22:04 Male Vet
12 Darren Orchard Wessex Road Club 22:06 Male Vet
13 Ian Patterson Utag RT 22:13 Male Vet
14 Harry Johnson NOPINZ Symec Race Team 22:17 Male Espoir
15 Andrew Stewart Lindfield Coffee Works 22:30 Male Vet
16 Frank Kilsby Velo Club St Raphael 22:31 Male Senior
17 Tom Stocker Bournemouth Jubilee Whs 22:37 Male Senior
18 James Fox Velo Club Venta 22:40 Male Senior
19 Brendan Reese Army Cycling 22:41 Male Vet
20 Ben Schooling New Forest CC 22:45 Male Senior
21 Liam Kemp University of Southampton RC 22:50 Male Espoir
22 Faye Faber CycleCoach.com 22:56 Female Senior
23 Nicholas Buck Team Surrey Cycling 23:01 Male Senior
24 Sebastian Lea London Dynamo 23:24 Male Senior
24 Michael Akers New Forest CC 23:24 Male Senior
24 Paul Molesworth Woking Cycle Club 23:24 Male Vet
27 Simon Church trainSharp 23:26 Male Vet
28 Oscar Palmer Team Surrey Cycling 23:28 Male Senior
29 Matt Norris Banbury Star Cyclists’ Club 23:29 Male Vet
30 Frankie Whitwell Bradford-on-Avon Cycling Club 23:48 Male Senior
31 Ian Hardcastle Hart Evolution Race Team 23:58 Male Vet
32 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 23:59 Male Vet
33 Barry Hards New Forest CC 24:08:00 Male Vet
34 Richard Ferre Tri Team Wessex 24:23:00 Male Vet
35 Drew Hosie …a3crg 24:36:00 Male Vet
36 Martin Beale Velo Club St Raphael 24:45:00 Male Vet
37 Neil Langley Hampshire Road Club 24:48:00 Male Vet
38 Kirsty McSeveney …a3crg 24:52:00 Female Senior
39 Joshua Nation University of Southampton RC 25:03:00 Male Espoir
40 Junda Niu University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 25:04:00 Male Espoir
41 Terry Icke Velo Club St Raphael 25:07:00 Male Vet
42 Oliver Coomber Zoom Triathlon Club 25:11:00 Male Senior
43 Ian Turner Tornado Road Cycling Club 25:14:00 Male Vet
43 Stuart Thompson Velo Club St Raphael 25:14:00 Male Vet
45 Philip Allen Velo Club Venta 25:16:00 Male Vet
46 Pete Wilson Bournemouth Arrow CC 25:21:00 Male Vet
47 Martin Horner Arête 25:22:00 Male Vet
47 Stuart Peckham Velo Club St Raphael 25:22:00 Male Vet
49 Mike Anderson Velo Club Venta 25:23:00 Male Vet
50 Pete Coombs New Forest CC 25:28:00 Male Vet
51 Craig Smith Sotonia CC 25:36:00 Male Senior
52 James Chant Gillingham and District Wheelers / 25:39:00 Male Vet
53 Sonia Laurie New Forest CC 25:49:00 Female Vet
54 Adrian Watkins Tornado Road Cycling Club 25:56:00 Male Vet
55 Alex Cassar Petersfield Triathlon Club 26:19:00 Male Senior
56 Rosie Simmons University of Southampton RC 26:27:00 Female Espoir
57 Matt Perks University of Southampton RC 26:29:00 Male Vet
58 Oliver Berney Utag RT 26:34:00 Male Vet
59 Kym Harvey Fareham Wheelers CC 26:39:00 Female Vet
60 Andy Sheppard 3C Cycle Club 26:45:00 Male Vet
61 Stephen Skinner Velo Club St Raphael 26:52:00 Male Vet
62 Josh Horner Arête 27:10:00 Male Juvenile
63 Michael Round Bournemouth Jubilee Whs 27:22:00 Male Vet
64 Nigel Powell Velo Club St Raphael 27:29:00 Male Vet
65 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 27:35:00 Female Vet
66 Steve Willcocks Portsmouth North End CC 27:38:00 Male Vet
67 Harry Roebuck Arête 27:40:00 Male Juvenile
68 Lizzy Stocker Bournemouth Jubilee Whs 27:50:00 Female Senior
69 Catrin Brown Cycle Specific 27:53:00 Female Vet
70 Katie Youp Arête 27:57:00 Female Juvenile
71 David England Crabwood CC 28:01:00 Male Vet
72 Kenneth Hardcastle Hart Evolution Race Team 28:04:00 Male Vet
73 Murray Quiney Southdown Velo 28:45:00 Male Vet
74 Oscar Hoult Velo Club Venta 28:59:00 Male Juvenile
75 Lucy Phillips Arête 29:23:00 Female Juvenile
76 Beverley Hards New Forest CC 30:03:00 Female Vet
77 Debby Ferre Tri Team Wessex 30:46:00 Female Vet
78 Miles Horner Arête 31:12:00 Male Juvenile
79 Hannah Syed University of Bristol Cycling Club () 31:19:00 Female Espoir
80 Conor Orchard Arête 32:35:00 Male Juvenile
81 Annie Mann Arête 32:47:00 Female Juvenile
82 Meghan Claridge Hardley Runners 34:07:00 Female Espoir
83 Laura Phillips Arête 34:38:00 Female Vet
84 Gary Hull Fareham Wheelers CC 34:47:00 Male Vet
85 Tony Emery Dursley Road Club 36:12:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch