Results from the final Brooks Cycles Track League meeting at Newcastle Under Lyme on 20th September which took place under sunny skies
Result: Brooks Cycles Track League
The final league event of this difficult year took place on sunday under sunny skies in conditions more like June. Another great turnout of riders enjoyed the event.
Newcastle Track Cycling Association would like to thank event organiser Alex Webb, all the officials and riders for their support this year in making this event safe for all concerned. Being the one of the few weekly track league to run this year has been a great achievement on the part of everyone.
Hopefully see everyone next year.
Results:
Sprinters 500m Handicap
1st – Thomas Alcock ( Lyme RC )
2nd – Dave Hughes ( Beacon RC)
3rd – Julie Cooper ( Born to Bike)
Youth Block Handicap (3 laps):
1st – Tom Jackson ( Newport CC )
2nd – Sophie Griffiths ( Lyme RC )
3rd – Sophia Brandon-Higgs ( Hafren CC)
Endurance A 10 lap Scratch:
1st – Ryan Greaves (Hubb Ribble Performance Academy)
2nd -Josh Marsden ( Innovation RT )
3rd – John McClelland ( QSW Fenwicks)
Endurance B 8 Lap Scratch
1st – Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC)
2nd -Daniel Gooding ( Cheshire Mavericks)
3rd -Thomas Wheaver ( Lyme RC)
Endurance C 6 lap scratch
1st – Bob Barber ( Southend CC)
2nd – Adrian Derbyshire ( Leek CC )
3rd – Adrian Trott ( Cheshire Mavericks )
Sprinters Flying 2 -Up Team Sprint
1st – Hayden Norris ( Blackline Sprinting ) Dave Hughes
2nd- Dan Cooper ( Team Terminator ) Julie Cooper
3rd – Josh Spendelow ( Brooks Cycles) Hannah Davis ( Backline Sprinting )
Youth Elimination
1st – Tom Jackson
2nd – Xander Brandon-Higgs ( Hafron CC)
3rd – Sophia Brandon-Higgs
Endurance A Elimination
1st- John McClelland
2nd – Thomas White ( Wolverhampton Wheelers)
3rd – Farley Barber ( Spirit Tifosi Racing Team )
Endurance B Elimination
1st- Andrew Bonnett
2nd- Max Bufton ( Hafren CC)
3rd – Daniel Gooding ( Cheshire Mavericks)
… continued after the advert.
Endurance C Elimination
1st – Adrian Trott
2nd- Bob Barber
3rd – Adrian Derbyshire
Youth Points
1st – Sophia Brandon-Higgs
2nd- Xander Brandon-Higgs
3rd-Liam Campbell ( Lyme RC)
Endurance A Points
1st- Adam Tonini ( Finchley RT)
2nd – Alex Coates ( Leek CC)
3rd – Ryan Greave
Endurance B Points
1st- Daniel Gooding
2nd- Andrew Bonnett
3rd – Graham Peel ( Crewe Clarion CC)
Endurance C Points
1st- Adrian Trott
2nd- Adrain Derbyshire
3rd – Rachel Crew ( WattBike )
Sprint Final
1st – Hayden Norris
2nd – Dan Cooper
3rd – Josh Spendelow
Minor Final
1st- Josh Spendelow
2nd – Chris Pyatt
3rd – Tom Alcock
Minor Minor Final
1st- Julie Cooper
2nd- Hannah Davis
3rd- Dave Hughes
Youth 6 Laps Scratch
1st- Sofia Brandon-Higgs
2nd – Xander Brandon-Higgs
3rd- Aofie Lynch ( Newport CC)
Endurance C 8 Laps Scratch
1st- Adrian Trott
2nd – Bob Barber
3rd- Phil Powell
Endurance B 16 laps Scratch
1st – Daniel Gooding
2nd- Tom Wheaver
3rd- Andrew Bonnett
Endurance A 26 laps
1st- Farley Barber
2nd- Ryan Greave
3rd- John McClelland.
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch