Arthur Hitchen, Rosina Digne-Malcolm, Luke Manning and Mike Smith among the winners at the Trinity Park Crits on May 3 in Ipswich
Result: Trinity Park Crits
Men 1/2/3
1 Arthur Hitchen Orwell Velo 3rd
2 Tom Roper Inflite-Dynamic Rides Race Tea… 2nd
3 Chris Crabtree Orwell Velo 2nd
4 Benedict Thompson Team LDN – Brother UK 1st
5 Mark Richards DAP Cycling Club 1st
6 Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR 1st
7 Joseph Smith Tofauti Everyone Active 3rd
8 Glenn Davey Fast Test Racing Team 3rd
9 Stephen Clark Orwell Velo 2nd
10 Philip Large Iceni Velo 2nd
11 Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
12 Kieran Jarvis Brother U.K – Cycle Team OnFor… 2nd
13 Dexter Mansel-Thomas KDM-Pack Cycling 2nd
14 Max Avery Colchester Rovers CC 3rd
15 William Cunningham Stowmarket & District CC 3rd
16 Callum Riley Richardsons-Trek RT 2nd
17 William Smith Z Junior Race Team 2nd
18 Tom Wiley Team LDN – Brother UK 1st
1/2/3/4 Women
1 Rosina Digne-Malcolm Team Watto-LDN 3rd
2 Caroline Humphries N/A
3 Isla Rush Awol 3rd
4 Clover Murray CAMS-Basso 2nd
5 Laura Lawson Velobants.cc 3rd
6 Elizabeth Stewart Hadleigh Cycling Club 3rd
7 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 3rd
8 Joanne Newstead XRT – Elmy Cycles 3rd
9 Paulina Mozal Chelmer CC N/A
10 Megan Free West Suffolk Wheelers N/A
11 Ellie-Mae Pledger Colchester Rovers CC 2nd
12 Mollie Bilner Fast Test Racing Team 3rd
13 Heather Mayer Team Watto-LDN 3rd
14 Josephine Rosier Ipswich Bicycle Club
4th Cat only
1 Luke Manning Stowmarket & District CC 4th
2 Harvey Thomas Strada 2020 4th
3 Eddie Osborn Orwell Velo 4th
4 Graham Smith N/A
5 Matthew Holland Gt Yarmouth CC 4th
6 Simon Plant Haverhill Cycling Club N/A
7 Luke Harrison Orwell Velo N/A
8 Alistair Duke 4th
9 Kristian Livall 4th
10 Will Barham Maldon & District CC 4th
11 Barnaby Anderson Orwell Velo 4th
12 Phillip Goffin Velo Club Baracchi N/A
13 Marcus Macnamara Haverhill Cycling Club N/A
14 Alex Purcell Haverhill Cycling Club N/A
15 James Macallan 4th
16 Daniel Jones 4th
17 Patrick Stebbens Strada 2020 4th
18 Steven Hammond Kesgrave Panthers CSC N/A
19 Karle Howard Godric CC 4th
20 William Hunter-Rodwell Orwell Velo 4th
21 Austin Hall 4th
22 Stephen King Stowmarket & District CC 4th
23 Christopher Harrison Royal Air Force CA N/A
24 David Husband Godric CC 4th
25 Kristian Mitchell Ipswich CSC 3rd
26 Lee Emmett Orwell Velo 4th
27 Stephen Brook West Suffolk Wheelers 4th
28 Edward Delville-Jones Lee Valley Youth Cycling Club 4th
29 Ryan Litterick Videre Race Team 4th
30 James Wood Plomesgate CC 4th
Masters 50+
1 Mike Smith Rapha Cycling Club 2nd
2 Trevor Ormes Rapha Cycling Club 2nd
3 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club 3rd
4 Andy Bathe Cambridge CC 2nd
5 Ivan Carr Strada 2020 3rd
6 Kevin Curtis Stowmarket & District CC 3rd
7 Jonathan Carlyon Ipswich Bicycle Club N/A
8 James Woodbridge Velobants.cc 4th
9 Adrian Hoyle Royal Air Force CA 3rd
10 Steve Ogley Rapha Cycling Club 3rd
11 William Buchanan N/A
12 Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR 3rd
13 Andrew Roberts Cycling Team Dakservice 3rd
14 Tim Butler Ipswich Bicycle Club 4th
15 Lee Desborough St Ives CC 3rd
16 Jason Fowler West Suffolk Wheelers 4th
17 Alan Lovegrove North Road CC 3rd
U16 Boys
1 Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club A
2 Harley Gregory West Suffolk Wheelers A
3 Robert Henry Strada 2020 A
4 Sebastian Anderson Suffolk Youth Race Team A
5 Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club A
6 Harvey Young Ipswich CSC A
7 Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team A
8 Elliott Munson Velo Schils – Interbike RT A
9 Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club A
10 Jack Sutton Suffolk Youth Race Team B
U16 Girls
1 Mia Rutterford Iceni Velo A
2 Phoebe Hammond Kesgrave Panthers CSC A
U14 Boys
1 Oskar Everett Stowmarket & District CC B
2 Ben Howlett B
3 Samuel Brook West Suffolk Wheelers B
4 Benjamin Myers Colchester Rovers CC B
U14 Girls
1 Edith Smith Suffolk Youth Race Team B
U12 Boys
1 Jack Barden-Beatty Suffolk Youth Race Team C
2 Harvey Woodroffe Ely & District CC C
3 Isaac Starmer Colchester Rovers CC C
4 Freddie Collier Lee Valley Youth Cycling Club C
5 Oscar Hammond Kesgrave Panthers CSC C
U12 Girls
1 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team C
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch