Thomas Day, Harrison Hunter, and Timothy Thijs winners at the Behind The Bikeshed’s Summer Circuits on Tuesday night at Thruxton on June 22
Result: Behind The Bikeshed’s Summer Circuits
E/1/2 Only
1 Thomas Day SEG Racing Academy 1st
2 Oliver Hurdle Southampton University Road Cl… 2nd
3 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 1st
4 Angus Hawkins Spirit Bontrager BSS Rotor 1st
5 James Bevan Saint Piran Development 2nd
6 Luke Barfoot Primera-TeamJobs 1st
7 Paul Quinn Army Cycling Union 2nd
8 Matthew Dennis 2nd
9 Jordan Giles Southampton University Road Cl… 2nd
10 Christopher Rothwell BW Cycling 1st
11 Thomas Bowering TAAP Cervelo 1st
12 Ben Millar Team Tor 2000 Kalas 2nd
13 Thomas Quaid Foran CCC 2nd
14 Jacob Aries Kuota – GSG 2nd
15 Charles Ager Vredestein Basso 2nd
16 Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA 2nd
17 Jonny Dorward Army Cycling Union 2nd
18 Steven Williams Army Cycling Union 2nd
19 Frank Kilsby TAAP Cervelo 1st
20 James Peckham Sotonia CC 2nd
3rd Cat Only.
1 Harrison Hunter Saint Piran Development 3rd
2 Timothy Jones 3rd
3 Philip Palmer Paceline RT 3rd
4 Nick Creed Somer Valley CC 3rd
5 Harry Giles Sotonia CC 3rd
6 Oliver East Ex Machina 3rd
7 Jonathan Hitch Army Cycling Union 3rd
8 Robert McPherson Saint Piran Development 3rd
9 Toby Manning Wessex Road Club 3rd
10 Thomas Caine VC Meudon 3rd
11 Matthew Heathcote Fareham Wheelers Cycling Club 3rd
12 Chris Parker VCGH 3rd
13 Ross Ovens VCGH 3rd
14 Daniel Lyness Royal Navy & Royal Marines CA 3rd
15 Simon Carter Paceline RT 3rd
16 Beth Morrow Storey Racing 2nd
17 Stephen Tiernan BmthCycleworks VitecFire FordC… 3rd
18 Anthony Hackett Banjo Cycles – Raceware – Spec… 3rd
19 Lucy Gadd Storey Racing 2nd
20 Nick Pyman Royal Navy & Royal Marines CA 3rd
21 Finlay Walter Team Zoyland Race Academy 3rd
22 Rebecca Richards SKODA DSI Cycling Academy 3rd
23 Tim Cooke Sotonia CC 3rd
24 Tom Budden Sotonia CC 3rd
25 Thomas Smith Ex Machina 3rd
26 Ben Voller Ex Machina 3rd
27 Andrew Jenner DHRacing 3rd
28 Joseph Kemp Army Cycling Union 3rd
29 David Stoyle Bath Cycling Club 3rd
30 Dame Sarah Storey Storey Racing Elite
31 Madeleine Aldam-Gates SKODA DSI Cycling Academy 3rd
32 Morgan Newberry SKODA DSI Cycling Academy 2nd
33 Megan Dickerson SKODA DSI Cycling Academy 2nd
34 Steven Byers VCGH 3rd
35 Chanel Mason Storey Racing 2nd
36 Laura Pittard Brother U.K – Cycle Team OnFor… 2nd
37 Lucy Ellmore SKODA DSI Cycling Academy 2nd
4th Cat Only.
1 Timothy Thijs Army Cycling Union N/A
2 Felix Tuck VC Meudon 4th
3 Matthew Brown Elitecycling Junior Team 4th
4 Tobias Coates Bath Cycling Club 4th
5 Jordan Thornton Bristol South CC 4th
6 Alexander Luisi Bath Cycling Club 4th
7 Nathan Dyer Army Cycling Union 4th
8 Harry Edwards Paceline RT 4th
9 Richard Johnson Sotonia CC 4th
10 Matthew Ringrow Team Tor 2000 Kalas 4th
11 Craig Smith Sotonia CC 4th
12 Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu… 4th
13 Elliott Holman DHC (DistrictsofHamwicCyclespo… 4th
14 Keiran Johnston Royal Navy & Royal Marines CA 4th
15 Jack Petrie 4th
16 Simon Williams VCGH 4th
17 Sam Chatwin Army Cycling Union 4th
18 Youssef Glover FTP-Fulfil The Potential-Racin… 4th
19 James McLauchlan
20 John Phillips Sotonia CC 4th
21 Guy Hines-Dedman 4th
22 Christopher O’Neill Army Cycling Union 4th
23 Robert Green Liss Cycling Club 4th
24 Julian White Charlotteville CC 4th
25 Sam Mancey
26 Oliver Davies Royal Navy & Royal Marines CA 4th
27 Damon Payne Royal Navy & Royal Marines CA 4th
28 Edward Cox Sotonia CC N/A
29 Alan Stringer Army Cycling Union 4th
30 Olivia French SKODA DSI Cycling Academy 4th
31 Andrew McGhee DHC (DistrictsofHamwicCyclespo… N/A
32 Marcus Widdess Southampton University Road Cl… 4th
33 Harry Findlay 4th
34 Craig Smith Cowley Road Condors 4th
35 Stephen Durkin Fareham Wheelers Cycling Club 4th
36 Rob Scott 4th
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch