TT Result: VTTA London & Home Counties


Alex Pickering’s 33mph ride fastest in the VTTA London & Home Counties 10m TT near Aylesbury; Lauren Creamer fastest woman

TT Result: TTA London & Home Counties

1. Alex Pickering, Elysium Kalas Race Team 00:18:08 33.088 Mph
2. Richard Oakes, Team Ohten Aveas 00:18:17 32.817 Mph
3. Ken Buckley, BPC flowbio race team 00:18:20 32.727 Mph
4. Joel Stewart, Team Ohten Aveas 00:18:44 32.028 Mph
5. Andy Critchlow, Team Ohten Aveas 00:18:45 32 Mph
6. David Brearley, Addform Vive Le Velo 00:18:47 31.943 Mph
7. Will Deely, Southampton University Road Cycling Club (SURC) 00:18:49 31.887 Mph
8. Alastair Luxford, Wightlink Wight Mountain Race Team 00:18:50 31.858 Mph
9. Adrian Ford, Brighton Mitre CC 00:18:58 31.634 Mph
9. John Brearley, Addform Vive Le Velo 00:18:58 31.634 Mph
11. Daniel Chambers, Bicester Millennium CC 00:19:18 31.088 Mph
12. Jack Patmore, George Fox Cycling Solutions 00:19:19 31.061 Mph
13. Lee Williams, FTP ( Fulfil The Potential ) Race Team 00:19:28
13. Colin McDermott, Festival Road Club 00:19:28
15. David Glossy, Elysium Kalas Race Team 00:19:34
16. Martin Fisher, Melton Olympic CC 00:19:37
17. Robert West, Team Ohten Aveas 00:19:39
17. Jacob Avery, Ride Revolution Coaching 00:19:39
19. Alfie Salmon, Hart Performance Coaching 00:19:44
20. Lee Watson, Army Cycling 00:19:46
21. Keith Lea, Paceline RT 00:19:48
22. Jack Smy, Army Cycling 00:19:53
22. Andrew Martin, Ride Revolution Coaching 00:19:53
24. Ben Farrer, Bedfordshire Road CC 00:19:56
24. Brett Davis, drag2zero 00:19:56
26. Sam Straw, Addform Vive Le Velo 00:19:57
27. Shaun Jarvis, St Neots CC 00:19:59
28. Daniel Legg, North Hampshire RC 00:20:00
29. Peter Main, 34 Nomads CC 00:20:02
30. Graham Winstone, ZeroBC Race Team 00:20:06
31. Andrew J Parnowski, Plymouth Corinthian CC 00:20:08
31. Matthew Reader, Verulam CC 00:20:08
33. Jack Eastman-Nye, George Fox Cycling Solutions 00:20:12
34. Niel Dunnage, PDQ Cycle Coaching 00:20:13
34. Chris Fowler, Ride Revolution Coaching 00:20:13
36. Neal Beauchamp, Kingston Wheelers CC 00:20:17
37. Nick Dwyer, drag2zero 00:20:20
38. Adam Wells, Rockingham Forest Wheelers 00:20:21
39. Ashley Steventon, Royal Air Force Cycling Association 00:20:24
40. Charles Langford, Southend Wheelers 00:20:26
41. Paul Bavington, Team Bottrill 00:20:28
42. Graham Harman, Sotonia CC 00:20:29
43. Keith Dorling, Team Bottrill 00:20:35
43. Issy Zimmerman, Regents Park Rouleurs 00:20:35
43. Rob Fletcher, Equipe Velo 00:20:35
46. James Wooldridge, Team Milton Keynes 00:20:39
47. Mat Stephenson, Congleton CC – MyWindsock 00:20:40
48. Paul Tippett, Crawley Wheelers 00:20:43
49. Wolfgang Emmerich, Team Bottrill 00:20:44
50. Ben Schooling, Chichester City Riders 00:20:45
51. Ben Hancock, Calder Clarion 00:20:49
52. Chris Newman, Farnham RC 00:20:56
53. Vincent Douglas, Gloucester City Cycling Club 00:21:02
53. Stuart Morgan, VĂ©loElite RC 00:21:02
55. Peter Bell, Welland Valley CC 00:21:05
56. Christian Geldard, North Hampshire RC 00:21:12
57. James Hunt, Oxonian CC 00:21:14
58. Roch Morgan, Derby Mercury R C 00:21:17
59. Lauren Creamer, Female Velo Fixers 00:21:19
60. Cameron Crook, Thame Cycles Race Team 00:21:24
61. John Franklin, Twickenham CC 00:21:26
62. Matt Steel, Pronto Bikes 00:21:28
63. John Lacey, Hemel Hempstead CC 00:21:31
63. Simon Hunt, VĂ©loElite RC 00:21:31
65. Philip Wilkinson, Rockingham Forest Wheelers 00:21:33
66. Mark White, Mark White Coaching RT 00:21:38
66. Jez Willows, Sherwood CC 00:21:38
68. Tom Ridsdale, High Wycombe CC 00:21:41
69. Brett Bishop, Kenton RC 00:21:48
69. Tim Baggs, Sherwood CC 00:21:48
69. Chris Shaw, Fenland Clarion CC 00:21:48
69. Simon Higgs, Essex Roads CC 00:21:48
73. Michael Wills, Team Lutterworth Cycle Centre 00:21:50
74. Michael Garvey, High Wycombe CC 00:21:59
75. Mick Stevens, Melton Olympic CC 00:22:06
76. Paul Wyatt, Shaftesbury CC 00:22:07
77. David Prom, Abellio – SFA Racing Team 00:22:15
78. Ed Tarelli, Race Hub 00:22:25
79. Alice Connor, Female London Academy Racing 00:22:27
80. Chris Dyason, Cambridge CC 00:22:28
81. Stu Carver, North Hampshire RC 00:22:33
82. Lisa Davis, Female drag2zero 00:22:34
83. Martin Cade, Cranleigh Cycling Club 00:22:39
84. Paul Winchcombe, Chippenham & District Wheelers 00:22:40
85. Mark Connelly, Essex Roads CC 00:22:42
86. Desmond Gayler, Kenton RC 00:22:43
87. Nick Hill, Bristol Mile Monkeys 00:22:51
88. Jamie Bishop, Newhall.cc 00:22:58
89. Peter Iffland, Chippenham & District Wheelers 00:23:01
90. Daniel Ramsbottom, Royal Air Force Cycling Association 00:23:04
91. Will Trevor, City RC (Hull) 00:23:13
92. Deborah Coyle, Female Shaftesbury CC 00:23:16
92. Tim Fowler, VTTA (London & Home Counties) 00:23:16
94. Stan Nwaka, Verulam Really Moving 00:23:22
95. Philip Strongman, Oxonian CC 00:23:23
95. Philip Skinner, Welwyn Whs 00:23:23
95. Philip Porteous, High Wycombe CC 00:23:23
98. Charlotte Dadd, Female Melton Olympic CC 00:23:27
99. Steve Skinner, Southdown Velo 00:23:31
100. Alastair Merrill, VC 10 00:23:34
101. Roger Porter, Verulam CC 00:23:40
102. Barrie Whittaker, Lyme Racing Club 00:23:52
103. Tom Cosgrove, VTTA (London & Home Counties) 00:24:01
104. Cliff Voller, VTTA West Group 00:24:04
105. Mark Thurlow, Shaftesbury CC 00:24:16
106. Alexa Forbes, Female London Dynamo 00:24:19
107. Mark Vowells, San Fairy Ann CC 00:24:21
108. Richard Moule, Bossard Whs 00:24:32
109. Andrew Vaughan, City RC (Hull) 00:24:35
109. Jymmy Trevor, City RC (Hull) 00:24:35
111. Jayne Paine, Female Willesden CC 00:24:40
112. Jen Clegg, Female Team Bottrill 00:24:57
113. Jeremy Page, Southborough & Dist. Whs 00:24:59
114. Martin Simmons, CC Breckland 00:25:27
115. Susan Oldham, Female Cowley Road Condors CC 00:25:46
116. Geoff Newman, Farnham RC 00:25:47
117. Gillian Reynolds, Female Willesden CC 00:26:54
118. Jill Bartlett, Female Hounslow & District Whs 00:27:11
119. Rachel Green, Female Cheltenham & County Cycling Club 00:27:20
119. James Roberson, Bristol South Cycling Club 00:27:20
121. Chris Summers, Sotonia CC 00:27:45
122. Alison Stephenson, Female Congleton CC – MyWindsock 00:28:20
123. Martin Whitty, …a3crg 00:28:28
124. Lynne Scofield, Female Rockingham Forest Wheelers 00:28:41
125. Brian Lewis, Royal Dean Forest Cycle Club 00:29:48
126. Hannah Makins, Female Mickey Cranks Cycling Club 00:30:00
127. David Sullivan, Cardiff Ajax CC 00:36:52
128. Stephen Clark, Sherwood CC 00:51:15

Tandems
1. Murray Kirton A5 Rangers CC 00:24:50
1. David Stockley A5 Rangers CC 00:24:50
2. Mary Corbett Female Sotonia CC 00:26:46
2. Norman Harvey Sotonia CC 00:26:46

 



Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK