A single second victory for Matt Sinclair ahead of Brett Harwood in the Leicester Forest CC 10 mile time trial on Saturday on the A10/11
Result – Leicester Forest CC 10
NOTE: Send your results as well as club, team & event news here
1 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre RT 00:19:46
2 Brett Harwood Terry Wright Cycles RC 00:19:47
3 Lee Tunnicliffe Clay Cross Road Team 00:20:20
4 Scott Walker MG Décor – Team Carbon Bikes 00:20:29
5 David Langlands Fenland Clarion CC 00:20:52
6 David Kiernan Corley Cycles 00:20:58
7 Robert Gray Pedal Power 00:21:08
8 James Garratt Welland Valley CC 00:21:10
9 Patrick Gould Matlock CC 00:21:18
10 David Mead Hinckley CRC 00:21:26
11 Ian Guilor Mapperley CC 00:21:29
12 Russell Jelly Mapperley CC 00:21:44
13 John Pilgrim Witham Wheelers 00:21:47
14 Greig Burt Velo Club Long Eaton 00:21:57
15 Nicholas Cousins Derby Mercury RC 00:21:59
16 Paul Reeves Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:01
17 Chris Thompson Leicestershire RC 00:22:07
18 Richard Yates Witham Wheelers 00:22:13
19 Carl Bromley Leicester Forest CC 00:22:14
20 Pete Smith Team Jewson Ml Racing 00:22:15
21 Gary Symons Witham Wheelers 00:22:16
22 Courtney Blockley-Campton Leicester Forest CC 00:22:18
23 Andrew Warby Leicester Forest CC 00:22:30
24 Andrew Green Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:32
25 Adam Huelss Velo Club Long Eaton 00:22:32
26 Simon Pitchford Fenland Clarion CC 00:22:35
27 Chris Sprott Leicester Forest CC 00:22:38
28 Gary Purdy Leicester Forest CC 00:22:39
29 Dean Tracey Leicestershire RC 00:22:39
30 Harry Thompson Leicestershire RC 00:22:43
31 Neil Taylor Coalville Wheelers CC 00:22:44
32 Guy Webster Derby Mercury RC 00:22:44
33 Marc Fairclough Leicester Forest CC 00:22:48
34 Stephen Howgill Leicestershire RC 00:22:48
35 Jack Hugill Mercia – Lloyds Cycles CC 00:22:48
36 Chris Mcnaughton Leicester Forest CC 00:22:49
37 Kieran Bailey Lutterworth Cycle Centre RT 00:22:52
38 Giles White Sherwood CC 00:22:54
39 Andrew Bucknall Leicester Forest CC 00:23:03
40 John Powell Leicester Forest CC 00:23:03
41 Simon Price Para T 00:23:03
42 Stephen Radmall Hinckley CRC 00:23:07
43 Paul Arnold Mapperley CC 00:23:10
44 Liam Bosley Derby Mercury RC 00:23:11
45 Nigel Ford Velo Club Long Eaton 00:23:13
46 James Flahey Coalville Wheelers CC 00:23:15
47 Alan Tunnicliffe Clay Cross Road Team 00:23:16
48 Chris Bailey Lyme Racing Club 00:23:20
49 Richard Garratt Welland Valley CC 00:23:29
50 Martin Atkinson Kingscliffe Flyers 00:23:29
51 Robert Mcdonagh Leicester Forest CC 00:23:32
52 Colin Parkinson South Western RC 00:23:38
53 Simon Askham Leicester Forest CC 00:23:43
54 Lawrence Cox Welland Valley CC 00:23:45
55 Jamie Haines Melton Olympic CC 00:23:51
56 Jon Singfield Velo Club Long Eaton 00:23:52
57 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 00:23:58
58 Ian Rosewarne Leicestershire RC 00:24:13
59 Nigel Finch Mercia – Lloyds Cycles CC 00:24:13
60 Ryan Ballard Coalville Wheelers CC 00:24:14
61 Anthony Hardenberg Witham Wheelers 00:24:37
62 Adam Gardner Melton Olympic CC 00:24:41
63 Chris Whitmore Ratae RC 00:24:43
64 Marina Bloom Rugby Racing CC 00:25:00
65 Christopher Wilcox Ratae RC 00:25:01
66 Daniel Butcher Leicester Forest CC 00:25:04
67 Sarah Soden Leicester Forest CC 00:25:08
68 Gary Ison Melton Olympic CC 00:25:10
69 Linda Hubbard Welland Valley CC 00:25:22
70 Martin Lister Witham Wheelers 00:25:24
71 Paul Fairey Witham Wheelers 00:25:26
72 Terry Horsburgh Ratae RC 00:25:41
73 Allan Renyard Guernsey Velo Club 00:25:50
74 Brian Peto VC Long Eaton 00:25:56
75 Stephen Walsh Sherwood CC 00:26:00
76 Martin Hall Leicester Forest CC 00:26:12
77 James Green Leicester Forest CC 00:26:17
78 John Arlott Leicester Forest CC 00:26:19
79 Zoe Barker Leicestershire RC 00:26:20
80 Rodney Weston Leicestershire RC 00:26:30
81 Peter Glover Leicester Forest CC 00:26:35
82 Helen Bailey Lyme Racing Club 00:26:55
83 Colin Howson Coalville Wheelers CC 00:26:59
84 Laura Owen MG Décor – Team Carbon Bikes 00:27:01
85 Grant Warwick Welland Valley CC 00:27:02
86 Chris Spray Ratae RC 00:27:07
87 Ron Gratrix Leicester Forest CC 00:27:11
88 Rob Bennett Ratae RC 00:27:21
89 Deborah Shaw Melton Olympic CC 00:27:45
90 Rob Dyson Leicester Forest CC 00:27:54
91 Michael Spurr Leicestershire RC 00:28:19
92 Robert Owen Leicester Forest CC 00:28:27
93 Annette Roberts Ratae RC 00:28:47
94 Tom Bailey Kettering CC 00:29:23
95 Martin Godfrey SCU 00:30:58
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
Other News on VeloUK
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT