Latest results from the First Division of the Manchester Regional Track League last Friday night
Results: First Division of the Manchester Regional Track League
RESULTS
Event 1 – 16 Lap Points Race (Group 1) 05:43.000
1 Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club
2 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club
3 Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club
4 Tilly Gurney Spalding CC
Event 2 – Unknown Distance Race (Group 2) 03:26.000
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Gavin Daley VC Lincoln
3 Mark Botteley Bourne Whls CC
4 Liam Hindmarsh Dinnington RC
Event 3 – 20 Lap Scratch Race (Group 3) 06:24.000
1 Dan O’Halloran Eastlands Velo
2 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
3 Adam Hartley Velocity WD-40
4 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
Event 4 – Elimination Race (Group 4) 05:17.000
1 Struan McInnes RST Racing Team
2 Jacob Booth Sportcity Velo
3 Harris Redgrove Sportcity Velo
4 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT
Event 5 – 12 Lap Course Des Primes (Group 1) 04:11.000
1 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club
2 Kev Mather Liverpool Mercury (Dolan) CC
3 Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club
Event 6 – 25 Lap Points Race (Group 2) 08:36.000
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Mark Botteley Bourne Whls CC
3 Gavin Daley VC Lincoln
4 Paul Jones Ellmore Factory Racing
Event 7 – Elimination Race (Group 3) 06:30.000
1 Alex Foster Motivo RT
2 Adam Hartley Velocity WD-40
3 Callum Fernie Nottingham Clarion CC
4 Tom House VC Londres
Event 8 – 30 Lap Points Race (Group 4) 09:55.000
1 Jack Duffy Cottingham Coureurs RT
2 Struan McInnes RST Racing Team
3 Jacob Booth Sportcity Velo
4 Max Williamson Lincsquad CC
Event 9 – 16 Lap Scratch Race (Group 1) 05:45.000
1 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club
2 Paul Westwell Saddleworth Clarion
3 Dave Moulds Witham Wheelers Cycling Club
4 Kevin McGovern BC PM
Event 10 – 20 Lap Scratch Race (Group 2) 07:05.000
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Mark Botteley Bourne Whls CC
3 Paul Jones Ellmore Factory Racing
4 Liam Zwetschnikow Lyme RC
Event 11 – Unknown Distance Race (Group 3) 03:58.000
1 Alex Foster Motivo RT
2 Dan O’Halloran Eastlands Velo
3 Steven Allcock Team V-Sprint Racing
4 Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team
Event 12 – Unknown Distance Race (Group 4) 03:35.000
1 Rob Harper RST Racing Team
2 Max Williamson Lincsquad CC
3 Struan McInnes RST Racing Team
4 Jacob Booth Sportcity Velo
Event 13a – 1km Scratch Race (Group 1) 01:20.000
1 Dave Moulds Witham Wheelers Cycling Club
2 Paul Westwell Saddleworth Clarion
3 Jacob Feetham Wakefield Junior Tri Club
4 Ryan Abbs Hetton Hawks Cycling Club
Event 13b – 1km Scratch Race (Group 2) 01:18.000
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Gavin Daley VC Lincoln
3 Paul Jones Ellmore Factory Racing
4 Liam Hindmarsh Dinnington RC
Event 13c – 1km Scratch Race (Group 3) 01:20.000
1 Alex Foster Motivo RT
2 Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
4 Steven Allcock Team V-Sprint Racing
Event 13d – 1km Scratch Race (Group 4) 01:12.000
1 Struan McInnes RST Racing Team
2 John Didsbury Lune RC
3 Michael Westwell Mapperley CC
4 Roberto Conte BC PM
Event 14 – Elimination Race (Group 1) 06:10.000
1 Michael Egner Witham Wheelers Cycling Club
2 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club
3 Ian Haywood Manchester Wheelers
4 Jacob Feetham Wakefield Junior Tri Club
Event 15 – Elimination Race (Group 2) 04:12.000
1 Kevin Cornwell BC PM
2 Liam Hindmarsh Dinnington RC
3 Liam Zwetschnikow Lyme RC
4 Samantha Verrill Marton Race Team
Event 16 – 25 Lap Points Race (Group 3) 10:07.000
1 Alex Foster Motivo RT
2 Adam Hartley Velocity WD-40
3 Dan O’Halloran Eastlands Velo
4 Callum Fernie Nottingham Clarion CC
Event 17 – 40 Lap Scratch Race (Group 4) 16:57.000
1 Struan McInnes RST Racing Team
2 Rob Harper RST Racing Team
3 Max Williamson Lincsquad CC
4 David Ellis Mapperley CC
Sprint Michael Westwell Mapperley CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch