Amy Roberts, Tomasz Chmielewski & Alex Paton winners at the Hillingdon Grand Prix day of circuit racing on June 1st
Results – Hillingdon Grand Prix
(thanks Mark)
WOMEN
1 Amy Roberts Wiggle/Honda Pro RT
2 Harriet Owen Matrix Fitness – Vulpine
3 Abigail Dentus Team De ver
4 Jasmine Dotti Velosport – Pasta Montegrappa
5 Gillian Taylor Fusion RT Gearclub Bike Science
6 Charline Joiner Pearl Izumi-Sports Tours International
7 Natalie Creswick Team Mulebar Girl – Sigma Sport
8 Anna Marie Hughes Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
9 Mary Costelloe WyndyMilla – Reynolds
10 Bethany Hayward Matrix Fitness – Vulpine
11 Keira McVitty WyndyMilla – Reynolds
12 Katie Curtis Starley Primal Pro Cycling
13 Lydia Boylan Velosport – Pasta Montegrappa
14 Sophie Faulkner Fusion RT Gearclub Bike Science
15 Nicola Juniper Team Echelon
16 Bethany Taylor Fusion Development Racing Team
17 Flora Gillies Speg – Project 51
18 Elise Sherwell Look Mum No Hands!
19 Hannah Payton WyndyMilla – Reynolds
20 Gabriella Shaw Pearl Izumi-Sports Tours International
21 Laura Cheesman RP Racing Team
22 Annasley Park RST Racing Team
23 Louise Moriarty Look Mum No Hands!
24 Clemence Copie Mulebar Girl – Sigma Sport
25 Adele Martin VC St Raphael
26 Rebecca Womersley WyndyMilla – Reynolds
27 Lowri Thomas M&D Cycles/Scimitar Sports/ Fusion RT
28 Lili McLean Felt-Colbornes-Hargroves RT
29 Juliet Milward High Wycombe Cycling Club
30 Jessie Walker Matrix Fitness – Vulpine
31 Lucy Harper Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
32 Brit Tate GB Cycles.co.uk
33 Louise Borthwick Matrix Fitness – Vulpine
34 Jessica Stoddart PM
35 Laura Greenhalgh Twickenham CC
36 Bonito Squadra Corse
37 Rose Osborne High Wycombe Cycling Club
38 Jo Tindley Matrix Fitness – Vulpine
39 Rosemary Homer Newport Shropshire CC
40 Jennifer Crouch London Dynamo
41 Tamiko Butler WyndyMilla – Reynolds
42 Dani Christmas Speg – Project 51
43 Chloe Weller Norwood Paragon CC
44 Claire Richardson London Dynamo
45 Sarah Short Bonito Squadra Corse
46 Abigail Van Twisk WXC World Racing
47 Amy Gornall RST Racing Team
48 Rebecca Carter WyndyMilla
49 Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velotech
50 Mathilde Mathijjse Bonito Squadra Corse
51 Lucy Chittenden PM
52 Abbey Norman Lichfield City CC
53 Lydia Brookes GS Henley
54 Alexandra Sheehan Merlin Cycles
55 Victoria Williams Team WNT
56 Eleanor Jones VC St Raphael
57 Wiebke Rietz 1st Chard Whls
ELITE/1/2/
1 Alex Paton Pedal Heaven Colbornes RT
2 Tristan Robins BH-Solidor
3 Wil Fox
4 Gruffudd Lewis Pedal Heaven Colbornes RT
5 Andrew Griffiths Richardsons-Trek RT
6 Max Stedman Pedal Heaven Colbornes RT
7 Lewis Atkins Pedal Heaven Colbornes RT
8 Tony Lock Nuun- Sigma Sport
9 Nick Noble BH-Solidor-WAM Youth
10 Josef Metalka Spirit Racing
11 Rory Townsend Pedal Heaven Colbornes RT
12 Martin Smith BH-Solidor-WAM Youth
13 Lee Smith Felt-Colbornes-Hargroves RT
14 Jamie Pine Pedal Heaven Colbornes RT
15 George Moore Bicicielo
16 Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC
17 Oliver Rossi Richardsons-Trek RT
18 Philip Glowinski VC Londres
19 Gianluca Capello VC Meudon
21 Simas Razguaskis Private
22 Robert Sharland Kingston CC
23 Roland Razguaskis La Fuga
24 Joshua Mitchell RP Racing Team
25 Bryan Zimny Folsom Bike
26 Ben Sumner Beeline Bicycles RT
27 Albert Ellison VC Meudon
28 Samuel Evans Dulwich Paragon CC
29 James Norris High Wycombe
30 Tom Bowering VC Meudon
32 Scott Holmes Hillingdon Cycling Club
33 Jon Cannings I-Ride.co.uk
34 Philip Peters CSE Racing
35 Jason Burrill Bourne Whls CC
36 Richard Mardle Felt-Colbornes-Hargroves RT
37 George Richardson
38 Phillip Jakszta Team Quest
39 Robert Watson
40 Mike Knight VC Meudon
41 Peter Hitt VC Meudon
42 Richard Jerome Team Dassi
43 Anders Christensen Pedal Heaven Colbornes RT
44 Jake Martin Pedal Heaven Colbornes RT
3/4
1 Tomasz Chmielewski Finchley RT
2 Bartoz Kawka Finchley RT
3 James McKay Finchley RT
4 Michael Fuller Team Quest – The Bike Shop
5 Ivan Jordan Elite Cycling UK
6 Edward Sutton Wightlink,LCM Systems Cycle RT
7 Jon Shillingford Thames Velo
8 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC
9 Oliver Bates Welwyn Wheelers CC
10 Nick Yarworth Team Echelon – Rotor
11 Darryl Lusardi Willesden Cycling Club
12 Will Houghton Hillingdon Cycling Club
13 Simon Howes Team Bottecchia UK
14 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT
15 Oliver Cliss Elite Cycling UK
16 Michael Bloch-Hansen Islington Cycling Club
17 Marek Glowinski VC Londres
18 Nick Vellacott CC London
19 Aluaro Cuuha Private
21 George Georgallides Finchley RT
22 Damien Lodge Imperial RT
23 Kevin Argent
24 Christophe Demoulin Bonito Squadra Corse
25 Ant Gilbert Hillingdon Cycling Club
26 Oliver Leach UCLU Cycling Club
27 Gregory Holmes Hillingdon Cycling Club
28 Ryan Finestone Willesden Cycling Club
29 Richard Keeping
30 George Kirkin Imperial RT
31 Chuen Yan Leung Cambridge University CC
33 Armitpal Virdi Norwood Paragon CC
34 Tony Lusardi Willesden Cycling Club
35 Alan Mujumdar Cambridge University CC
36 James McCoy
37 James Di Rico Private
38 David Gayler Kenton RC
39 Richard Collins Imperial RT
40 Oren Peleg Regents Park Rouleurs
41 Hugo Cauvas Prestige Velo Club
42 Ian Cooper Hillingdon Cycling Club
43 James Gray VC Londres
44 Anthony Jarrett Finsbury Park CC
45 Pete Ganderton
46 Russell Painter Norwood Paragon CC
47 Martin Pearson Royal Air Force CC
48 Nick Silva Thames Velo
49 Matt Meek Cambridge University CC
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique