Luke Houghton, Corey Ashley, Thomas Arkell , James Ambrose Parish, Dannielle Watkinson & Anya Tamplin winners at round 3 of Hemel Hempstead’s Bovingdon Bomber Series on Sunday, August 9
Result: Bovingdon Bomber Series 3
3/4 Scratch #1
1. Luke Houghton Verulam reallymoving 5
2. Angus Lawrence JRC-Shutt-Ridley RT 4
3. Louis Francis WVS 3
4. Corey Ashley Not Attached 2
5. Jack Samways WVS 1
6. Brian Van-Du WVS 1
3/4 Points
1. Luke Houghton Verulam reallymoving 5
2. Jack Samways WVS 4
3. Angus Lawrence JRC-Shutt-Ridley RT 3
4. Louis Francis WVS 2
5. Corey Ashley Not Attached 1
6. Jonathon Calderon Cafeteros De Colombia 1
Lap 3 Sprint Jonathon Calderon 1
Lap 6 Sprint Corey Ashley 1
Lap 9 Sprint Louis Francis 1
Lap 12 Sprint Luke Houghton 1
3/4 Scratch #2
1. Corey Ashley Not Attached 5
2. Angus Lawrence JRC-Shutt-Ridley RT 4
3. Luke Houghton Verulam reallymoving 3
4. Louis Francis WVS 2
5. Jonathon Calderon Cafeteros De Colombia 1
6. Jack Samways WVS 1
Cat 1/2 Scratch #1
1. Thomas Arkell East London Velo 5
2. James Ambrose Parish Bikestrong-KTM 4
3. Tom Portsmouth Urbano Cycling Team 3
4. Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 2
5. Martin Smith Brother UK Cycle Team On Form 1
6. Matthew Davey Verulam reallymoving 1
… continued after advert
Cat 1/2 Points
1. James Ambrose Parish Bikestrong-KTM 5
2. Thomas Arkell East London Velo 4
3. George Olive Verulam reallymoving 3
4. Tom Portsmouth Urbano Cycling Team 2
5. Matthew Davey Verulam reallymoving 1
6. Oisin Murphy VC Equipe 1
Lap 3 Sprint Martin Smith 1
Lap 6 Sprint Tom Portsmouth 1
Lap 9 Sprint Thomas Arkell 1
Lap 12 Sprint James Ambrose Parish 1
Cat 1/2 Scratch #2
1. James Ambrose Parish Bikestrong-KTM 5
2. Tom Portsmouth Urbano Cycling Team 4
3. Thomas Arkell East London Velo 3
4. Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs 2
5. Matthew Davey Verulam reallymoving 1
6. Martin Smith Brother UK Cycle Team On Form 1
WOMEN
W3/4 Scratch #1
1. Dannielle Watkinson Not Attached 5
2. Gemma Bitaraf LSD 4
3. Anya Tamplin URDT 3
4. Jenni Lake LSD 2
5. Judit Szarka Dirty Wknd 1
6. Lean Moorman Chorlton Velo 1
W3/4 Points
1. Anya Tamplin URDT 5
2. Dannielle Watkinson Not Attached 4
3. Lean Moorman Chorlton Velo 3
4. Jenni Lake LSD 2
5. Gemma Bitaraf LSD 1
6. Rosina Digne-Malcolm CC London 1
Lap 3 Sprint Dannielle Watkinson 1
Lap 6 Sprint Dannielle Watkinson 1
Lap 9 Sprint Gemma Bitaraf 1
Lap 12 Sprint Gemma Bitaraf 1
W3/4 Scratch #2
1. Dannielle Watkinson Not Attached 5
2. Gemma Bitaraf LSD 4
3. Lean Moorman Chorlton Velo 3
4. Jenni Lake LSD 2
5. Anya Tamplin URDT 1
6. Anneke Prins HHCC 1
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)