Carl Jolly fastest in the Bristol South CC Hill Climb on Sunday (Oct 18); Natalie Grinczer fastest woman
Result: Bristol South CC Hill Climb
1 Carl Jolly University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:11.3 Male Espoir
2 Thomas Arkell East London Velo 07:13.0 Male Espoir
3 Phil Stonelake Bristol Road Club 07:17.7 Male Vet
4 Jake Hollins Bath Cycling Club 07:23.8 Male Senior
5 Jacques Coates Team PB Performance 07:28.4 Male Espoir
6 Nicholas Candy North Road CC 07:28.6 Male Espoir
7 Ben Millar Team Tor 2000 | KALAS 07:30.5 Male Senior
8 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team 07:31.3 Male Vet
9 Will Duffy Bath Cycling Club 07:31.8 Male Espoir
10 Archie Cross Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 07:32.6 Male Senior
11 Tom Lowe Born to Bike – Bridgtown Cycles 07:34.2 Male Vet
12 Nick Livermore Bristol South Cycling Club 07:35.9 Male Senior
13 Andrew Kirby 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 07:37.2 Male Senior
14 Tom Williams Webbs 1902 CC 07:39.2 Male Junior
15 Ted Cross University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:43.4 Male Senior
16 Charlie Lacaille University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 07:49.6 Male Espoir
17 Jake Sargent FTP (Fulfil The Potential) Racing 07:58.3 Male Espoir
18 Daniel Eastment 1st Chard Wheelers 07:59.6 Male Vet
19 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 07:59.8 Male Senior
20 Jonathan Heath NFTO CC 08:00.4 Male Senior
20 Andrew Metherell Salt and Sham Cycle Club 08:00.4 Male Vet
22 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 08:02.8 Male Vet
23 Adam Whitehead Bristol South Cycling Club 08:04.9 Male Senior
24 Joseph Wright Team Zoyland 08:05.0 Male Juvenile
25 Steve Thomas Bristol Road Club 08:05.2 Male Vet
26 Joe Taylor Magspeed Racing 08:08.3 Male Senior
27 Harvey Thomas Bristol Road Club 08:08.5 Male Juvenile
28 Carl Dyson Leicester Forest CC 08:08.7 Male Senior
29 Daniel Pink GS Avanti 08:12.6 Male Senior
30 Karl Norris 360VRT 08:13.5 Male Vet
31 Robert Francis Reflex Racing 08:18.7 Male Espoir
32 Liam Cahill Reflex Racing 08:22.4 Male Senior
33 Thomas Southey Bristol South Cycling Club 08:23.4 Male Senior
34 Charles Coleman Rogue Racing 08:26.3 Male Senior
35 Jamie Richardson Paige Magspeed Racing 08:27.9 Male Senior
36 Anthony Clark FTP (Fulfil The Potential) Racing 08:28.3 Male Senior
36 Natalie Grinczer CAMS -Tifosi 08:28.3 Female Senior
38 Matthew Skeats University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:30.1 Male Senior
38 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 08:30.1 Male Senior
40 Junda Niu University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:37.5 Male Espoir
41 Nicole Coates Torelli 08:38.5 Female Espoir
42 Josh Griffiths Bikestrong-KTM 08:39.4 Male Espoir
43 Jon Reilly Bristol South Cycling Club 08:39.7 Male Senior
44 Richard Bennett Bristol South Cycling Club 08:43.5 Male Senior
45 Sam Westlake PDQ Cycle Coaching 08:43.8 Male Senior
46 Jack Luke Bristol South Cycling Club 08:45.2 Male Senior
47 James Harrison Sodbury Cycle Sport 08:46.0 Male Senior
48 Ben Turner Wellington Wheelers Cycling Club 08:47.3 Male Vet
49 Tavis Walker Rogue Racing 08:49.6 Male Vet
50 Gary Fouracres Mendip Cycling Club 08:51.2 Male Vet
51 Scott Chalmers Magspeed Racing 08:51.4 Male Senior
52 Jonathan Marriott University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 08:51.6 Male Espoir
53 Ash Miles CC Giro 08:52.9 Male Vet
54 Tom Taylor Avid Sport 08:56.0 Male Juvenile
55 Jon James Mendip Cycling Club 08:57.8 Male Vet
56 Kate MacTear Bristol South Cycling Club 08:58.2 Female Senior
57 Christopher Britten Sodbury Cycle Sport 09:00.9 Male Vet
58 Luke Browne BS10 Cycling Club 09:07.4 Male Senior
59 Jon Wiggins PDQ Cycle Coaching 09:07.5 Male Senior
60 Edward Trenchard Bristol South Cycling Club 09:12.2 Male Vet
61 Edward Arnold Stroud Valley Velos 09:13.0 Male Senior
62 Felix Smith Bristol South Cycling Club 09:13.1 Male Senior
63 Clare Good PDQ Cycle Coaching 09:14.6 Female Senior
64 Christine Wellington Birmingham 09:15.6 Female Vet
65 Charlotte Davies FTP (Fulfil The Potential) Racing 09:16.7 Female Senior
66 Paul Jones Bristol South Cycling Club 09:18.7 Male Vet
67 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club 09:19.3 Male Vet
68 David English Chippenham & District Wheelers 09:20.8 Male Vet
69 Nick Pashley Bristol CX 09:24.2 Male Vet
70 Marc Allen Swindon Road Club 09:26.7 Male Vet
71 Tomasz Osinski BS10 Cycling Club 09:29.5 Male Senior
72 Leo Guilfoyle Clevedon & District Road Club 09:30.2 Male Junior
73 Steven Cottington Bath Cycling Club 09:33.3 Male Vet
74 Leon Gierat Bristol CX 09:36.6 Male Vet
75 Daniel Andres FTP (Fulfil The Potential) Racing 09:40.1 Male Senior
76 Emily Kate Walton Beeston Cycling Club 09:41.4 Female Senior
77 Ben Loxton University of Bath Cycling Club 09:43.5 Male Espoir
78 Naomi Eaton Stroud Valley Velos 09:44.4 Female Senior
79 Charlie Bird Rogue Racing 09:45.8 Male Senior
80 Louis Wright Team Zoyland 09:49.3 Male Juvenile
81 Edward Morris Okehampton CC 09:55.3 Male Vet
82 Evan Griffiths North Essex Velo 09:55.5 Male Senior
83 Alan Green Magspeed Racing 09:59.0 Male Vet
84 Richard Burt Solihull CC 10:15.0 Male Vet
85 Oliver Strother Bristol Road Club 10:15.3 Male Vet
86 Chris McDonald PDQ Cycle Coaching 10:24.1 Male Tan
87 Jim Dyke Bristol South Cycling Club 10:38.2 Male Vet
88 Becky Dodds Rogue Racing 10:39.8 Female Senior
89 Haydn Davies Giant CC Halo Films 10:45.4 Male Vet
90 Richard Emery Severn Road Club 10:59.5 Male Vet
91 Pauli Markkanen Bristol South Cycling Club 11:10.8 Male Vet
92 Gordon Scott CC Weymouth 11:28.4 Male Vet
93 Sara James Clevedon & District Road Club 12:22.3 Female Vet
94 Helen Gray Rogue Racing 12:34.1 Female Vet
95 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 12:42.2 Female Vet
96 Rachel Profit Clevedon & District Road Club 14:48.5 Female Vet
97 Bob Symons PDQ Cycle Coaching 15:30.6 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch