Oliver Peckover fastest (48.46) in the BDCA 25 mile time trial on April 10th at Uttoxeter, Frances Owen fastest woman
Result: BDCA 25m Time Trial
Men
1. Oliver Peckover, Upshift Nutrition RT 48.46
2. Alexander Royle, Manchester BC 48.55
3. Jamieson Blain, Bikestrong – KTM 48.59
Women
1. Frances Owen, Fibrax Wrexham RC 54.08
2. Sue Cheetham, North Lancs RC 1. 03. 26
3. Janet Fairclough, Liverpool Phoenix CC (Aintree) 1.03 .29
FULL RESULT
1 Oliver Peckover UpShift Nutrition Race Team 48:46:00 Male Senior
2 Alexander Royle Manchester Bicycle Club 48:55:00 Male Senior
3 Jamieson Blain Bikestrong-KTM 48:59:00 Male Espoir
4 Ben Lloyd Fibrax Wrexham RC 50:04:00 Male Senior
5 Will Harding CYCLING SHEFFIELD 50:05:00 Male Espoir
6 Richard Oakes Team Ohten Aveas 50:13:00 Male Vet
7 Travis Bramley Nopinz Motip Race Team 50:14:00 Male Espoir
8 Ben Bright Tofauti Everyone Active 50:41:00 Male Junior
9 Kamil Waligora East Lancashire RC 50:57:00 Male Senior
10 Keith Murray DRAG2ZERO 51:08:00 Male Vet
11 Shawn Gough Tuxford Clarion C C 51:23:00 Male Vet
12 Adrian Hughes Seamons CC 51:44:00 Male Vet
13 Wayne Smith Team Ohten Aveas 51:50:00 Male Vet
14 Ian Guilor Mapperley CC 52:05:00 Male Vet
15 Daniel Shackleton ABC Centreville 52:08:00 Male Vet
16 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 52:43:00 Male Senior
17 Alan Chorley Seamons CC 52:46:00 Male Vet
18 Michael Barnes Royal Air Force Cycling Association 53:18:00 Male Senior
19 Tristan Pilling University of Derby Cycling Club 53:40:00 Male Espoir
20 Chris Southworth Manchester Bicycle Club 53:47:00 Male Vet
21 Stephen Dooley Seamons CC 53:58:00 Male Senior
22 Frances Owen Fibrax Wrexham RC 54:08:00 Female Senior
23 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 54:22:00 Male Vet
24 Shaun Culpin Witham Wheelers 54:28:00 Male Vet
25 James Brayford Lyme Racing Club 54:55:00 Male Senior
26 Mark Hamer Stratford Cycling Club 55:04:00 Male Vet
27 Gary Hunt Hartlepool CC 55:06:00 Male Vet
28 Steven Hilton Warrington Road Club/Horton Light Engineering 55:38:00 Male Vet
29 Colin Parkinson South Western Road Club 55:55:00 Male Vet
30 Ian King Race Hub 56:07:00 Male Vet
31 Andy Newham Lincoln Wheelers CC 56:46:00 Male Vet
32 Philip Brown Walsall Roads Cycling Club 56:56:00 Male Vet
33 Andy Horner Bury Clarion CC 56:58:00 Male Vet
34 Paul Grindley Liverpool Century RC 57:07:00 Male Vet
35 Graham Thompson Anfield BC 57:25:00 Male Vet
36 Jonathan Lloyd Westmead Team 88 57:28:00 Male Vet
37 David Warren Keepthebeat Cycling 57:32:00 Male Vet
38 Roy Flanagan Rossendale RC 57:34:00 Male Vet
39 Stewart Smith Velo Club Veggies p/b Wheelie Vegan 57:40:00 Male Vet
40 Tim Smith Westmead Team 88 58:36:00 Male Vet
41 Mick Stevens Melton Olympic CC 58:47:00 Male Vet
42 Mark Burtonshaw Harrogate Nova CC 58:50:00 Male Vet
43 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 59:20:00 Male Vet
44 Simon Geraci Swift Racing 59:36:00 Male Vet
45 Mark Shore Walsall Roads Cycling Club 01:00:02 Male Vet
46 Tim Baggs Velo Club Flintham 01:00:32 Male Vet
47 Steve Croggon Beacon Roads CC 01:00:48 Male Vet
48 Carl King VTTA (Manchester & NW Group) 01:00:50 Male Vet
49 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 01:01:44 Male Vet
50 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 01:01:56 Male Vet
51 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 01:03:26 Female Vet
52 Janet Fairclough Liverpool Phoenix CC (Aintree) 01:03:29 Female Vet
53 Garry Shuker Walsall Roads Cycling Club 01:03:37 Male Vet
54 Mark Stock Velo Club Long Eaton 01:03:42 Male Vet
55 Sam Murray DRAG2ZERO 01:03:47 Male Espoir
56 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 01:04:06 Female Vet
57 Claire Davies Hinckley Cycle Racing Club 01:04:51 Female Vet
58 John Leeming Velo Club Long Eaton 01:05:46 Male Vet
59 Stephen Cooke Walsall Roads Cycling Club 01:05:50 Male Vet
60 Mark Rowland Selby CC 01:08:18 Male Vet
61 Gillian Campbell Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:08:37 Female Vet
62 Phil Wright Hartlepool CC 01:09:14 Male Vet
63 Russell Carter South Pennine RC 01:09:22 Male Vet
64 Pamela Moore Coalville Whs 01:09:31 Female Vet
65 Steven Robinson Coalville Whs 01:12:13 Male Vet
66 Michael Higginson Redditch Road & Path CC 01:14:37 Male Vet
67 Harry Cowley Chester RC 01:17:27 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch