Alexander MacRae fastest in the VC Glasgow South 10 mile time trial on Saturday (June 12); Jennifer George fastest woman
Result: VC Glasgow South 10m TT
1 Alexander MacRae Velopreda 22:07 Male Espoir
2 William Bonar GTR – Return To Life 22:12 Male Senior
2 Hans Forhaug Glasgow United CC 22:12 Male Vet
4 Luke Maguire Torvelo Racing 22:15 Male Senior
5 Ryan Bunyan Torvelo Racing 22:17 Male Senior
6 Marc Anderson GTR – Return To Life 22:23 Male Vet
7 Gavin Shirley Studio Velo 22:36 Male Senior
8 Jason Roberts Vanelli-Project GO 22:41 Male Vet
9 Oliver Murray Vanelli-Project GO 22:42 Male Espoir
10 Craig Paterson East Kilbride Road Club 22:49 Male Junior
11 Graeme Jardine Bute Wheelers 22:56 Male Vet
12 Liam Scott Douglas Dooleys RT 23:02 Male Espoir
12 Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA 23:02 Male Vet
14 Andrew Gallacher Livingston Cycling Club 23:13 Male Vet
15 Jesse Dawson Glasgow Nightingale CC 23:19 Male Vet
16 Jennifer George The Independent Pedaler – Nopinz 23:21 Female Senior
17 Joe Hands JAM Cycling Race Team coached by BPC 23:32 Male Vet
18 Murray Ferguson Torvelo Racing 23:33 Male Senior
19 Calum McVie Torvelo Racing 23:38 Male Senior
20 Tony Scott Loudoun Road Club 23:45 Male Vet
21 Allan Duncan Fullarton Wheelers 23:54 Male Vet
22 Alan Clark Torvelo Racing 23:55 Male Senior
23 Ian Hannah Newton Stewart Triathlon Club 24:15:00 Male Vet
24 Ian King Velocity 44 24:35:00 Male Vet
25 James Muir Glasgow Nightingale CC 24:36:00 Male Vet
26 Gordon Murdoch GTR – Return To Life 24:37:00 Male Vet
27 Neil Mitchell Road Club Cumbernauld & Kilsyth 24:55:00 Male Vet
28 Andrew Smith VC Glasgow South 25:01:00 Male Vet
29 Kevin Duffy Glenmarnock Wheelers 25:04:00 Male Vet
30 Alastair Pell Glasgow Nightingale CC 25:09:00 Male Vet
31 Jayson Weale Royal Albert Cycling Club 25:11:00 Male Senior
32 Glen Hornby Glasgow Ivy CC 25:46:00 Male Junior
33 James Snodgrass Johnstone Wheelers 25:53:00 Male Vet
34 Brian Nicol Velo Club Vitesse 25:55:00 Male Vet
35 Chris Hunter Glasgow Ivy CC 26:14:00 Male Vet
36 Patricia Baird Ecosse Performance Cycling Coaching 26:17:00 Female Vet
37 Brendan McCabe Aberdeen Wheelers 26:18:00 Male Vet
38 John McKie Ayr Roads CC 26:37:00 Male Vet
39 Alexandra Ligeti Vanelli-Project GO 26:49:00 Female Senior
40 Jim Barr VC Glasgow South 27:01:00 Male Vet
41 Ryan Redpath Coatbridge Clarion CC 27:02:00 Male Senior
42 Iain Alexander Arria Wheelers Cycling Club 27:14:00 Male Vet
43 Alan Turnbull Hawick Cycling Club 27:29:00 Male Vet
44 Paul Hornby Glasgow Ivy CC 27:33:00 Male Vet
45 Richard MacPherson Glasgow United CC 27:36:00 Male Vet
45 Miriam Gilbride Pro Endurance Coaching 27:36:00 Female Junior
47 Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers 27:49:00 Female Vet
48 Jacqui Thomson Fusion Triathlon Club 28:12:00 Female Vet
49 Ross Allan St Christopher’s CC 28:34:00 Male Vet
50 Wilf .. Arria Wheelers Cycling Club 28:44:00 Male Vet
51 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 28:53:00 Male Vet
52 Andrew Wilson St Christopher’s CC 30:06:00 Male Vet
53 George Skinner Royal Albert Cycling Club 30:22:00 Male Vet
54 Steven Currie Glasgow Ivy CC 31:22:00 Male C2
55 Jennifer Nicol Velo Club Vitesse 36:07:00 Female Vet
National Youth Championship Qualifier (Scotland DC)
1 Rhys Edwards Edinburgh Road Club 23:15 Male Juvenile
2 Rory Spencer East Kilbride Road Club 23:58 Male Junior
3 Sam Edgar Johnstone Wheelers 24:29:00 Male Juvenile
4 Louis Sharp Glasgow Riderz 24:53:00 Male Juvenile
5 Thomas Wisdish East Kilbride Road Club 25:50:00 Male Junior
6 Innes McDonald Edinburgh Road Club 26:06:00 Male Juvenile
7 Colin Jnr McGourty Glasgow Riderz 27:50:00 Male Juvenile
8 Zak Swan Glasgow Riderz 27:55:00 Male Junior
9 Rory Shepherd Glasgow Riderz 30:20:00 Male Juvenile
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch