Isaac Mundy of Oxford University CC winner of the Univ of Bristol Hill Climb on Saturday
Result – Univ of Bristol Hill Climb
1 Isaac Mundy Oxford University CC 03:12.1
2 William Bourne Clay Cross RT 03:12.8
3 Richard Spink T1 Diabetes.info 03:12.9
4 Thomas Weir Swansea University Cycling Club 03:17.9
4 Liam Bromiley University of Bath Cycling Club 03:19.2
6 Andrew Kirby University of Bristol CC 03:20.1
7 Robert Borek Bristol South CC 03:20.7
8 Angus Fisk Oxford University CC 03:22.2
9 Ceri Middleton Climb on Bikes RT 03:23.6
10 Tavis Walker Velo Club Walcot 03:25.1
11 Adrian Lawson Ride 247 03:25.8
12 Callum Hunter University of Bristol CC 03:25.8
13 Charles Coleman VC Walcot 03:26.1
14 George Jones Clevedon & District RC 03:31.6
15 Ben Davies Bristol South CC 03:33.1
16 Tom Ilett Dream Cycling 03:33.8
17 Thomas Troughton Clifton C.C. York 03:35.4
18 Russell Peace Dursley RC 03:36.6
19 Oliver Darbyshire Severn RC 03:37.1
20 Chris Parker University of Bristol CC 03:38.1
21 Hugh Brashaw University of Bristol CC 03:38.8
22 Gordon Markus Severn RC 03:40.5
23 Charles Ormerod University of Bristol CC 03:40.7
24 Oliver Walker-Hayes University of Bristol CC 03:41.9
25 Thomas Harrington University of Bristol CC 03:43.3
26 Ted Cross Yorkshire Road Club 03:44.9
27 Daniel Burbridge Bristol South CC 03:45.4
28 James Cook Veloton Team 03:45.4
29 Kieran Hopkins Bristol South CC 03:45.7
30 Peter Barlow Swansea University Cycling Club 03:45.8
31 Alastair Stephenson University of Bristol CC 03:45.9
32 Fred Cook University of Bristol CC 03:46.1
33 Ryan Witchell University of Bristol CC 03:50.1
34 Donald Frazer University of Bristol CC 03:51.7
35 Freddy Carlton University of Bristol CC 03:51.9
36 Matthew Snook University of Bristol CC 03:54.6
37 Dave Cullen Bristol South CC 03:56.0
38 Andrew Turner Bristol South CC 03:56.2
39 David Bolton Bristol South CC 03:56.9
40 Tom Sharp University of Bristol CC 03:58.1
41 Will Waterhouse University of Bristol CC 03:58.9
42 Jordan Wade Swansea University Cycling Club 03:59.1
43 Adam Downing University of West of England CC 03:59.8
44 Christopher Broughton University of Bristol CC 04:00.5
45 Richard Shortridge VC Bristol 04:03.2
46 Rob Nash Bristol South CC 04:04.3
47 George Butler University of Bristol CC 04:06.4
48 Sam Hooper Performance Cycles CC 04:09.5
49 David Smith Swindon RC 04:09.7
50 Kate Mactear University of Bristol CC 04:22.8
51 Joanne Jago Performance Cycles CC 04:29.7
52 Riccardo Mega University of Bristol CC 04:32.4
53 Daniel Taylor Lewis University of Bristol CC 04:33.2
54 Julie Marazzi Somer Valley CC 04:33.4
55 Claire Greenfield Bristol South CC 04:33.5
56 Mike Diamond University of Bristol CC 04:37.3
57 David Sleigh Clevedon & District RC 04:37.6
58 Wiebke Rietz 1st Chard Whs 04:38.1
59 John Bailey Bristol South CC 04:39.0
60 Josie Rawes University of Bristol CC 04:40.7
61 Thomas Hall University of Bristol CC 04:58.1
62 Victoria Ratcliffe Somer Valley CC 05:02.4
63 Simon Proven Cheddar CC 05:18.9
64 Robert Latchem Somer Valley CC 05:28.7
65 Kirsty Bennett Salt and Sham Cycle Club 06:18.9
66 Marie-claire Overton Bristol South CC 07:43.7
67 Kirstin Hamilton University of Bristol CC 00:16:37 (+11 mins)
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 6
- TT Result: Ferryhill Wheelers 20m TT
- Youth Result: IOM RL360 Youth League 6
- British Road Championships 2024 – The Courses
- Crit Result: Full Gas Summer Series #6
- Youth Result: White Rose Youth League
- TLI Cycling Result: Cheshire Series Week 2
- Crit Result: Lotus Cars Cycle Race League 2
- RR Result: Bec CC Road Race
- Crit Result: Crystal Palace Crits 3
- TT Result: VC Venta 10m TT
- Youth Result: Spring in the Park #2 (Cyclopark)
- TT Result: VC Bristol 10m TT
- TT Result: Leo 30 mile TT
- TT Result: Velo Club Cumbria 10m TT
- TT Result: Anerley BC 10m TT
- TT Result: WCTTCA 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 50m TT
- TT Result: Dukinfield CC 50m TT
- TT Result: Newbury RC 25m TT
- TT Result: Team Milton Keynes 20m TT
- Crit Result: West Thames Circuit Race League 5
- Crit Result: Salt Ayre Tuesday Series 5
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #6
- Crit Result: Tameside Circuit Races (Rd 5)
- Crit Result: Some Enchanted Evenings 4
- Crit Result: Castle Combe Summer Series 2
- Crit Result: Hull Thursday RC Circuit Races
- Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #3
- Crit Result: Spatzwear Friday Night Crit Series #1 | YBC
- Crit Result: West Lothian Grand Prix
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- Crit Result: Full Gas Spring Cup Series 4
- RR Result: Halesowen A&CC Road Race
- RR Result: Sloan Trophy Road Race
- TT Result: Bath Cycling Club 10m TT
- Crit Result: Fusion Media Women’s Series 3
- Youth Result: West Midlands Youth Series 2
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
Other News on VeloUK
- British Road Championships 2024 – The Courses
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- TT Result: New Forest CC 33m TT
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour
- Startlists: Lincoln Grand Prix
- Startlists: Southend Wheelers Road Races
- Startlist: Tiverton Junior Nat Series Road Races
- Startlist: Harrogate Nova Spring Road Races
- Startlist: PNE National B RR
- STARTLIST: BUCS 10 TT (University Championships)
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)