Glyndwr Griffiths fastest in the VC Walcot Hill Climb on October 6 (Sunday) near Bath; Lucy Lee fastest woman
Result: VC Walcot Hill Climb
1 Glyndwr Griffiths 73 Degrees Bicycles, WestSide Coaching rt 02:03.9 Male Vet
2 Morgan Curle Rogue Racing 02:04.5 Male Espoir
3 Conor Mcgoldrick University of Bath Cycling Club 02:06.4 Male Espoir
4 Kevin Thomas Bradford-on-Avon Cycling Club 02:09.4 Male Vet
5 Oliver Adams A2B Cycle Repair Race Team 02:12.1 Male Senior
6 Danny Lake Swindon Wheelers 02:13.2 Male Vet
7 Jamie Ford A2B Cycle Repair Race Team 02:13.9 Male Senior
8 Joe Norledge Bristol South Cycling Club 02:14.0 Male Senior
9 Jake Sargent Bristol Road Club 02:15.6 Male Espoir
10 Jacob Hardy Cheltenham & County Cycling Club 02:16.1 Male Junior
11 Tavis Walker Rogue Racing 02:16.5 Male Senior
12 Charles Coleman Rogue Racing 02:17.5 Male Senior
13 William Jewitt Giant CC Halo Films 02:17.8 Male Junior
14 Andrew Lockwood Chippenham & District Wheelers 02:17.9 Male Senior
15 Adam Leitch A2B Cycle Repair Race Team 02:18.1 Male Senior
16 Will Duffy Bath Cycling Club 02:18.3 Male Espoir
17 David Janes Wheels of Dorset | Aero Testing | Bike Fitting 02:18.5 Male Senior
18 David Cullen Bristol South Cycling Club 02:20.1 Male Senior
19 Steve Thomas Bristol Road Club 02:21.1 Male Vet
20 Sam Hardy University of Bath Cycling Club 02:21.2 Male Espoir
21 James Coleman Rogue Racing 02:21.5 Male Senior
22 Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Squad 02:25.0 Male Junior
23 Michael Hoare A2B Cycle Repair Race Team 02:26.7 Male Senior
24 Adam Whittaker Salt and Sham Cycle Club 02:27.8 Male Senior
24 Jerry Rayner Westbury Wheelers 02:27.8 Male Vet
26 Matthew Skeats University of Bristol Cycling Club (UOBCC) 02:28.9 Male Senior
27 Mark Jerzak Chew Valley Cycling Club 02:30.2 Male Senior
28 Robert Francis A2B Cycle Repair Race Team 02:31.4 Male Espoir
29 Lucy Lee Velo Club Melyd 02:34.5 Female Espoir
30 Andy Collins Chew Valley Cycling Club 02:36.3 Male Senior
31 Martin Aldam Bath Cycling Club 02:38.6 Male Vet
32 Charles Thibault Velo Club Walcot 02:38.7 Male Senior
33 Matt Clayton University of Bath Cycling Club 02:39.2 Male Espoir
34 Txema Garcia A2B Cycle Repair Race Team 02:39.5 Male Vet
35 Harry Woodman Rogue Racing 02:39.8 Male Junior
36 Thomas Hall Bristol South Cycling Club 02:40.8 Male Senior
37 Cameron Porch Avid Sport 02:44.5 Male Junior
38 Jack Luke Bristol South Cycling Club 02:45.7 Male Senior
39 Alistair Hardy Cheltenham & County Cycling Club 02:45.9 Male Vet
40 Strachan Mccormick Velo Club Walcot 02:46.2 Male Senior
41 Steven Cottington Bath Cycling Club 02:47.2 Male Vet
42 Tomas Jenkins Velo Club Walcot 02:47.7 Male Vet
43 Steve Harding Velo Club Walcot 02:49.9 Male Vet
44 Lauren Johnston Avid Sport 02:50.1 Female Senior
45 Emily Slavin Avid Sport 02:50.4 Female Senior
46 Chris Truman Velo Club Bristol 02:51.0 Male Vet
47 Richard Taylor Severn Road Club 02:51.3 Male Senior
48 Tony Symons Tavistock Whs CC 02:54.1 Male Vet
49 Becky Dodds Rogue Racing 02:55.6 Female Senior
50 Matthew Butters Velo Club Walcot 02:59.3 Male Vet
51 Richard Bennett Bristol South Cycling Club 02:59.6 Male Senior
52 Alice Thomson Bristol South Cycling Club 03:12.2 Female Senior
53 Charlotte Williams University of Bath Cycling Club 03:17.3 Female Espoir
54 Maddi Aldam-Gates A2B Cycle Repair Race Team 03:17.4 Female Junior
55 Richard Emery Severn Road Club 03:18.6 Male Vet
56 Lam Phan Brixton Cycles Club 03:19.5 Male Senior
57 Dean Teifel Recycles RCC 03:24.9 Male Senior
58 Florence Gower Velo Club Walcot 03:29.3 Female Senior
59 Keisha Michael Velo Club Walcot 03:35.7 Female Senior
60 Paul Matthews Velo Club Walcot 03:37.2 Male Vet
61 Adrian Bruce Velo Club Walcot 03:38.9 Male Vet
62 Paula Sage Velo Club Walcot 03:40.1 Female Vet
63 Chris Peter Velo Club Walcot 03:47.9 Male Vet
64 Jason Power Velo Club Walcot 03:52.2 Male Vet
65 Helen Kuhlman Avid Sport 04:10.3 Female Vet
66 John Lakin Velo Club Walcot 04:23.2 Male Vet
67 Karen Spiteri Avid Sport 04:24.5 Female Vet
68 Sarah Crowther Avid Sport 04:59.4 Female Vet
69 Kirsty Millar Avid Sport 05:27.6 Female Senior
70 Nick Rearden Velo Club Walcot 05:39.1 Male Vet
YOUTH
1 Tom Taylor Avid Sport 02:43.9 Male Juvenile
2 Dylan Cherruault Avid Sport 03:02.3 Male Juvenile
3 Edward Rockall Avid Sport 03:20.7 Male Juvenile
4 Josie Vallis Avid Sport 03:20.9 Female Juvenile
5 Oscar Pasmore Avid Sport 03:34.3 Male Juvenile
6 Isobel Crowther Avid Sport 03:42.0 Female Juvenile
7 Georgina Pasmore Avid Sport 04:09.8 Female Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch