Ian Greenstreet & Rachael Elliott fastest in the VTTA National 25 mile Time Trial Championship, Keith Ainsworth fastest of the men, Angela Carpenter fastest woman
Result: VTTA National 25 Championship
1 Keith Ainsworth Sheffrec CC 50:20:00 Male Vet
2 Ian Guilor Mapperley CC 50:41:00 Male Vet
3 Robert Gibbons Race Rapid 51:13:00 Male Vet
3 Mark Ellis Team Milton Keynes 51:13:00 Male Vet
5 Andy Thomas Lindsey Roads Cycling Club 51:21:00 Male Vet
6 Tim Hood Team Bottrill 51:27:00 Male Vet
7 Stuart Wells Lindsey Roads Cycling Club 51:42:00 Male Vet
8 Mat Ivings Buxton CC/Sett Valley Cycles 51:55:00 Male Vet
9 Sean Vincent Race Hub 52:04:00 Male Vet
10 Kevin Hobbs Peterborough CC 52:06:00 Male Vet
11 Jamie Murray Peterborough CC 52:12:00 Male Vet
12 Chris Ward Spalding CC 52:56:00 Male Vet
13 Nick Cave Team Lutterworth Cycle Centre 53:03:00 Male Vet
14 Sean Quinn Law Wheelers 53:05:00 Male Vet
15 Sean Sanders Drighlington BC 53:19:00 Male Vet
16 Jonathan Mills-Keeling Cycle Club Bridgnorth RWG 53:21:00 Male Vet
17 Geoff Platts Team Bottrill 53:46:00 Male Vet
18 John Bradbury CC Sudbury 53:49:00 Male Vet
19 Michael Wills Team Lutterworth Cycle Centre 54:00:00 Male Vet
20 Mark Hamer Stratford Cycling Club 54:10:00 Male Vet
21 Simon Law Race Rapid 54:27:00 Male Vet
22 Colin Parkinson South Western Road Club 54:31:00 Male Vet
23 Ed Tarelli Race Hub 54:36:00 Male Vet
24 Angela Carpenter …a3crg 54:58:00 Female Vet
24 Matt Stell Springfield Financial Racing Team 54:58:00 Male Vet
26 Duncan Emery Twickenham CC 55:06:00 Male Vet
27 Jez Willows Sherwood CC 55:07:00 Male Vet
28 David Leckenby Ilkley CC 55:12:00 Male Vet
29 Daryl May Sheffrec CC 55:15:00 Male Vet
30 Alastair Semple Stafford RC 55:17:00 Male Vet
31 Chris Lea Buxton CC/Sett Valley Cycles 55:38:00 Male Vet
32 Sarah Lewthwaite Team Sportslab 56:20:00 Female Vet
33 Alan Cooke Peak Road Club 56:26:00 Male Vet
34 Deborah Moss Team Merlin 57:02:00 Female Vet
35 Trevor Mayne Birdwell Wheelers 57:22:00 Male Vet
36 Simon Inman OVB 57:29:00 Male Vet
37 Drew Donaldson Glasgow United CC 57:46:00 Male Vet
38 Gary Rickards Cheltenham & County Cycling Club 58:28:00 Male Vet
39 Michael Stevens Melton Olympic CC 58:34:00 Male Vet
40 Stephen I’Anson Buxton CC/Sett Valley Cycles 58:41:00 Male Vet
41 Mark Burtonshaw Team Swift 58:51:00 Male Vet
42 Andrew Simpkins Team Echelon 58:54:00 Male Vet
43 David Taylor Ravensthorpe CC 58:56:00 Male Vet
43 Warren Mason VTTA (North) 58:56:00 Male Vet
43 Ian Peacock Leek CC – Den Engel Belgian Bar 58:56:00 Male Vet
46 Chris Shaw Fenland Clarion CC 59:09:00 Male Vet
47 Dave Mason [Trike] Lincoln Wheelers CC 59:12:00 Male Vet
47 Denise Burrows AeroCoach 59:12:00 Female Vet
49 Ian Pike (Trike) Lincoln Wheelers CC 59:27:00 Male Vet
50 Simon Geraci Team Swift 59:34:00 Male Vet
51 Sarah Harrison Sheffield Triathlon Club 59:39:00 Female Vet
52 John Quimby Coalville Whs 59:45:00 Male Vet
53 Andy Newham (Trike) Lincoln Wheelers CC 59:46:00 Male Vet
54 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 01:00:01 Male Vet
55 Martin Bullen Peterborough CC 01:00:03 Male Vet
56 Roger Sewell Wisbech Whs 01:00:08 Male Vet
57 Richard Durham Settle Wheelers 01:00:09 Male Vet
58 Steve Cornish Mid Shropshire Wheelers 01:00:31 Male Vet
59 Phil Guy North Shropshire Wheelers 01:00:50 Male Vet
60 Sandy Wallace Fife Century Road Club 01:00:54 Male Vet
61 Emma Bexson Stratford Cycling Club 01:01:16 Female Vet
62 Michael Wilkinson North Notts Olympic CC 01:01:38 Male Vet
63 Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling 01:02:08 Female Vet
64 Linda Hubbard Welland Valley CC 01:02:19 Female Vet
65 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 01:02:36 Female Vet
66 Cliff Beldon Selby CC 01:02:45 Male Vet
67 Jo Corbett Sherwood CC 01:02:56 Female Vet
68 Paul Heggie Birdwell Wheelers 01:03:36 Male Vet
69 Theresa Taylor Ribble Valley Crossroads Care Cycling Team 01:03:52 Female Vet
70 Geoff Edgerton North Shropshire Wheelers 01:04:19 Male Vet
71 Martin Lister Witham Wheelers 01:04:20 Male Vet
72 Karen Brooks Team Sportslab 01:05:39 Female Vet
73 Michelle Morley Team Swift 01:06:26 Female Vet
74 Ben Hamilton Rutland Cycling Club 01:08:07 Male Vet
75 Roderick Remedios Birchfield Cycling Club 01:08:39 Male Vet
76 Ron Hallam South Pennine RC 01:11:42 Male Vet
Tandem
1 Ian Greenstreet AeroCoach 47:46:00 Male Vet
1 Rachael Elliott AeroCoach 47:46:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands