Dylan Starkey, Lee Smith & Andrew Hastings winners at the Full Gas Spring Cup at Hillingdon on April 21st
Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
2/3/4 Category
1. Dylan Starkey,
2. Matt Watson, Ride Revolution Coaching
3. Bryce Matthewson, Sigma Sports Race Team
4. Edmund Bishop, VC Meudon
5. James Buchanan, Balham Cycling Club
6. Nathan Harrison, Kingston Wheelers CC
7. Owain Williams, London Dynamo
8. Alan Wylie, Amersham Road Cycling Club
9. Luke Marshall, Elysium Kalas Race Team
10. Matthew Wight, Verulam – reallymoving
11. Adam Howell, VC Meudon
12. Gregory Speakman, Thames Valley Police
13. Thomas Sutton, London Dynamo
14. Jason Macrae, Beds Road Race Team
15. Jake Lunt, Lee Valley Youth Cycling Club
16. Hamish Forsyth, trainSharp Development Team
17. Neil Simpson, Dulwich Paragon CC
18. Luke Meyer-Eland, VC Londres
19. Danny Hedley, Royal Air Force CA
20. Matthew Conner, team bpc flowbio
21. Lyle Simpson, Rapha Works Racing
22. Chris Burns, Verulam – reallymoving
23. Cameron Crook Thame Cycles Race Team
24. Alexander Jones
25. Fraser Jenkins, London Dynamo
26. Luka Gachechiladze, Hillingdon Slipstreamers
27. Daniel Inniss, trash mile
28. Freddie Weller, LC Race Team
29. Tim Smith, ICRT
30. Kasra Pochin, London Dynamo
31. Charlie Clarke, trainSharp Development Team
32. Shane Cosis, London Dynamo
Masters 50+
1. Lee Smith, Long Steady Days Race Team
2. Andrew Critchlow, Team Ohten Aveas
3. Christopher Beales, ViCiOUS Velo
4. Andrew Buurman, Rapha Cycling Club
5. Neil Pearson, Gemini BC
6. Jason Macrae, Beds Road Race Team
7. Simon Norman, Ride Revolution Coaching
8. Jess Harding, Haste cc
9. Chris Burns, Verulam – reallymoving
10. Richard Barker, Long Steady Days Race Team
11. Craig McLean, Sigma Sports Race Team
12. Ian Dawson, Gemini BC
13. Rupert Beale, Pronto Bikes
14. Nicholas Beale, Pronto Bikes
15. John Armstrong, Rapha Cycling Club
16. David Tate, Arctic Aircon RT
17. Dave Turton, Pronto Bikes
18. Andy Murray, Onyx Racing Team
19. Noah Faiers, Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT
20. Frederic Frizzarin, Waldy Wheelers
21. Kieran Dineen, VC Equipe-FlixOralHygiene-Propu…
22. Paul Atkinson, VC St Raphael
23. Ken Prince, VC Meudon
24. Rowan Foggitt, Old Portlians CC
25. Daren Austin, Twickenham CC
26. Stephen Simpson, Long Steady Days Race Team
27. Paul Crook, Thame Cycles Race Team
28. Malcolm Freeman, GS Vecchi
29. David Farrow, Eagle RC
30. Frazer Glew, Ride Revolution Coaching
31. John Carter, Andy Cook Cycling
32. Jonathan Donald, London Dynamo
33. Osama Assem, Finchley Racing Team
34. Richard New,
35. Ian Leeding, Norwood Paragon CC
36. Julian Boulter, Eagle RC
37. Thomas Houghton, Team TMC – Strada Wheels
38. John Alderman, GS Vecchi
39. Andrew Lowe, Club Corley Cycles RC
40. Robin Basford,
41. Andrew Buckwell, Hub Vélo
42. David Murrell
43. Mark Hughes, GS Henley
44. Damien Foy, Eagle RC
45. Paul Turner, Arctic Aircon RT
46. Steve Dunn, Verulam – reallymoving
47. Nick Symes, VC Londres
48. Peter Main, 34 Nomads CC
49. Charles Openshaw, Team Lifting Gear Products
50. Toks Adesanya
51. Marco Coppola
52. Matthew George, Twickenham CC
53. Ian Cooper
… Continued after the advert …
Masters 40+
1. Andrew Hastings, Haste cc
2. Paul Burton, Paceline RT
3. Chris McNamara, Sigma Sports Race Team
4. Simon Norman, Ride Revolution Coaching
5. Daniel Dale, team bpc flowbio
6. David Streule, London Dynamo
7. Simon McNamara, Sigma Sports Race Team
8. Sam Humpheson,
9. David Mitchinson, Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT
10. Edmond Irwin, Cinnamon Cafe-SaddleDrunk RT
11. Kevin Argent, Sigma Sports Race Team
12. Lee Smith, Long Steady Days Race Team
13. Riyadh Khamis, chaingang Racing Team
14. Valentino Fontana, Gemini BC
15. Gavin Francis, London Dynamo
16. Alexander Yeldham, VC Meudon
17. Richard Barker, Long Steady Days Race Team
18. Dazel Domanillo, Islington Cycling Club
19. Kieran Feetham, Welwyn Wheelers CC
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Some Enchanted Evenings 4
- Crit Result: Castle Combe Summer Series 2
- Crit Result: Hull Thursday RC Circuit Races
- Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #3
- Crit Result: Spatzwear Friday Night Crit Series #1 | YBC
- Crit Result: West Lothian Grand Prix
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- Crit Result: Full Gas Spring Cup Series 4
- RR Result: Halesowen A&CC Road Race
- RR Result: Sloan Trophy Road Race
- TT Result: Bath Cycling Club 10m TT
- Crit Result: Fusion Media Women’s Series 3
- Youth Result: West Midlands Youth Series 2
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Report/Result: Plymouth Corinthian Spring Road Race
- Classic Result: 2024 Lincoln Grand Prix
- RR Result: SSSCCRRL Rd 1
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 4
- Crit Result: HH Crit Series (YBC) 2
- Youth Result: White Rose Youth League
- TT Result: VTTA London & Home Counties
- Youth Result: RL360 Isle of Man Youth League
- TT Result: VC Baracchi 10m TT
- Crit Result: Mountbatten Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Solihull CC No Frills 1
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #5
- Crit Result: RBL Race Series 3
- Crit Result: Cliff Pratt Deca Crits 1
- Youth Result: Mallory Park Youth League 2
- TLI CYCLING RESULT: Cheshire Series
- RR Result: Ythan APR Road Race
- Crit Result: Some Enchanted Evenings with CCA #3
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series #3
- Crit Result: Castle Combe Summer Series 1
- RR Result: British Eagle Road Race
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 4
- Crit Result: Lotus Cars Cycle Race League 1
- Crit Result: West Thames Tuesday League Rd 4
Other News on VeloUK
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- TT Result: New Forest CC 33m TT
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour
- Startlists: Lincoln Grand Prix
- Startlists: Southend Wheelers Road Races
- Startlist: Tiverton Junior Nat Series Road Races
- Startlist: Harrogate Nova Spring Road Races
- Startlist: PNE National B RR
- STARTLIST: BUCS 10 TT (University Championships)
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races